/
9 dakikada okunabilir

SENDİKACILIKTA DEVRİM OLACAK

 7 Aralık günkü gazetemizde muhabir arkadaşımız Şeyma Dönmez ‘in sendikacı Ahmet Özenin kurduğu yeni sendikasıyla ilgili bir haberi vardı. Kütahya’nın en eski ve en deneyimli sendikacılarından biri olan Ahmet özeni 40 yıldır tanırım. Sendika başkanlığı öncesinde ve sonrasında onu hep garibanların yanında gördüm. Bukalemun gibi ortama uyup renk değiştirmedi geldiği yeri asla unutmadı. Olduğu gibi göründü, göründüğü gibi oldu. İnandığı ilkelerinden taviz vermedi. Güçlünün değil haklının yanında yer aldı. Birilerinin omuzuna basarak ve yaslanarak bir yerlere gelmedi. Marjinal gurupların arkasına sığınmadı, çıkarcıların yanında yer almadı, ideolojik davranmadı her dönem alın teriyle çalışan emekçiden yana oldu. Haklılığına inandığı kim olursa olsun desteğini esirgemedi adil ve mücadeleci bir sendikacı oldu. Hülasa “sendika ağası” değil emekçinin hizmetkarı oldu. 30 yılı aşkın sürdürdüğü sendikacılık yaşamında gördüğü haksızlıklara ve sömürüye isyan ederek ” Aidat ve saltanat” sendikacılığına alternatif yeni bir sendikacılık hareketi başlattı.

 Kurdukları yeni sendikanın amacı ve ilkeleri hakkında basın mensuplarına bilgi veren Öz Belediye İş Sendikası Başkanı Ahmet Özen, 1989 yılından beri sendikacılık hareketi içerisinde bulunduğunu, pek çok haksızlığa şahit olduğunu, işçiden kesilen paranın Kütahya’ya bir faydası olmadığını, Ankara’ya sendika ağalarına gittiğini söylüyor. Sendikacılığın bugün geldiği noktaya da temas eden Başkan Özen,” Geçtiğimiz bu süre zarfında sendikacılığın tamamen yozlaştığını, saltanata dönüştüğünü, aidat sendikacılığı haline geldiğini birebir gördük. Bundan dolayı Kütahya’da Türkiye’ye emsal teşkil edecek yeni bir sendikal hareket başlattık “diyor.

 “Bugün her işçinin maaşından bir günlük sendika aidatı kesiliyor ve bu para Kütahya’da kalmıyor. Biz bunu bir günlük ücretinin yüzde 35′ ini geçmeyecek şeklinde tüzüğümüzün ilk maddesi yaptık. Sendikamızın genel merkezi Kütahya’da olduğu için bu para şehrimizde kalacak. Diğer sendikaların genel merkezlerinin Ankara’da olması sebebiyle toplanan aidatların Kütahya’da kalmayıp Ankara’ya sendika ağalarına gittiğini, şehrimize hiçbir faydası olmadığını, sadece belediye işçilerinden her ay 450- 500 bin TL’nin

Kütahya ekonomisine kazandırılmadığını” belirten Başkan Özen, biz bu parayı Kütahya’ya döndürmek istiyoruz. Bu öyle az buz bir para değil yıllık 5-6 milyon lira bir para diyerek sözlerine şöyle devam ediyor. ” Memur maaşından binde 5 yani 30 TL aidat kesilirken işçi niye 160 TL aidat ödüyor? Sendikalar hangi ahlaki yapılarına sığdırarak bu parayı almaya devam ediyorlar. Bütün sendikalar bizden sonra aidatlarını düşürmek zorunda kalacak. Bugün yasanın boşluğundan yararlanmak suretiyle alınan bir günlük ücretin kesinlikle verilen hizmetin karşılığı olmadığı inancındayım. Bizim aidat sistemimizde işçinin cebinden öyle fazla para çıkmayacak. Bu hareketin başlamasıyla Türkiye’deki bütün sendikalar aidatlarını düşürmek zorunda kalacak. Çünkü bir sendika üyesi diyecek ki “bak arkadaş bir sendika var yüzde 35 alıyor sen neden benden bir yevmiye alıyorsun.” İşçiler verdikleri aidatları sorgulamaya başlayacaklar” diyen Ahmet Özen, bazı sendika başkanlarının geldikleri yeri unuttuklarını, sık sık yurt dışına çıktıklarını ifade ederek tepkisini şöyle dile getirmiş. “Bazı sendikacılar 365 günün 3’te 1’ini yurt dışında geçiriyor. Bunun işçiye ne faydası var. Bunlar hak etmeden aldıkları aidatlarla saltanat sürdürüyor.”

 Sendikalarını bütün bu haksızlıkların giderilmesini, ilimize ve üyelerine ekonomik ve sosyal anlamda katkı sunmak amacıyla kurduklarını açıklayan Öz Belediye İş Sendikası Başkanı Ahmet Özen sözlerini şöyle bitiriyor. ” Türkiye’de bir ilki başlatarak olabildiğince fazla şube açacağız. Örneğin Tavşanlı’da bir şubemizi açtık. Profesyonel sendikacılar maaşı ve makam aracını gördüklerinde sonradan görme oluyor, işçiyi unutuyor ve aidat aldığı işçinin halinden anlamamaya başlıyor. Bizde sendika başkanları profesyonel olmayacak. Oda diğer işçi kardeşlerimiz gibi çalışacak. Sadece huzur hakkı alacak. Girmiş olduğumuz bu yolda kendimize makam mevki yapmak için değil hizmet etmek için giriyoruz. Bugünden itibaren saltanat sendikacılığına ve aidat sendikacılığına karşı artık sahada bizde varız ve en ciddi rakibiyiz.”

 Bence Kütahya ve işçiler için çok yararlı bir girişim. Bu sistem yaygınlaşıp oturduğunda şehrimizin ekonomik ve sosyal yaşamına önemi değer katacak. Başkanında ifade ettiği gibi bu sendikayla işçide kârlı çıkacak şehrimizde. Günümüzde yıllık 5-6 milyon lira az para değil. Bu para Ankara’da değil Kütahya’da kalacak. Başta Başkan Ahmet Özen ve yönetim kurulu üyeleri bu yeni sendikanın çalışma ve kuruluş gayesini çok iyi anlatırlarsa başarılı olmamaları mümkün değil.  Başarı dileklerimle sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli GAZETE KIRKÜÇ okurları.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son KÖŞE YAZILARI haberleri

GAZETEMİZ 17 YAŞINDA

  Bugün çok mutluyuz değerli okurlar. Çünkü 17 yaşına girdik. Biz yerel kimliğimizle, gazete kırküç adıyla 2005’den

ADIM ADIM ŞAMPİYONLUĞA..

“B.Kütahyaspor kurulduğu (26 Mayıs 1966) günden bugüne oynadığı bütün liglerde (2.lig, 3.lig, BAL ligi..) şampiyonluğa koşarken

2022 ATILIM YILIMIZ OLACAK

Bilgisayarın başına oturduğumda bazen neyi yazacağıma bir türlü karar veremiyorum. Bu konu yokluğundan değil bilakis çokluğundan