8 dakikada okunabilir

‘GELİN BU İŞİ BİZE BIRAKIN’

Türkiye’de asgari ücretlinin yaşam mücadelesi verdiğini, emeklinin sefalete mahkum edildiğini, memur maaşlarının ise günden güne eridiğini belirten Saadet Partisi İl Başkanı Ahmet Sunar, ekonomiyi yönetemeyen iktidarın bu işi kendilerine bırakması gerektiğini vurguladı. Sunar,  tedarik zincirinin kırılmaya başladığına da değindi

TEDARİK ZİNCİRİ KIRILIYOR

Saadet Partisi Kütahya İl Başkanlığı basın açıklamasında bulundu. İl Başkanı Ahmet Sunar tarafından dile getirilen basın açıklamasında fahiş fiyat artışlarının, döviz kuru dalgalanmasının etkilerinin ciddi şekilde hissedilmeye devam edildiği vurgulandı. Esnafın ürününü sattığı fiyata alamadığını hatta bazı alanlarda ürün bulamaz hale geldiğini ve ticaretin en önemli unsuru olan tedarik zinciri kırılmaya başladığını ifade eden Ahmet Sunar, müşterilere fiyatlar günlük verildiğine ve ticarette uzun vadeli planlar yapılamadığına da dikkat çekti.

AK Parti yöneticilerinin bu ortamda halkı milli mücadele, saldırı, vatan, bayrak söylemleri ile az alıp az yemeye davet ettiğini hatırlatan Ahmet Sunar, kamu harcamalarında israfın devam ettiğine değindi.

İktidarın 20 yılda yapamadıklarını 6 ayda yapmayı vaat ettiğini belirten Ahmet Sunar, bu çırpınışların çözüme dönük olmadığı zihinlerdeki tek hedefin 2023 seçimleri olduğunu açıkladı. Çin ekonomi modeline eleştirilerde bulunan Ahmet Sunar, “Çin’de uygulanan ucuz iş gücünü kullanarak ucuz ürün tedariki çerçevesinde, birilerine ucuz ürün üretmek isterken kendi halkını ezen bir köle düzenini maalesef uygulamaya sokmayı yeni ekonomik model olarak yani yeni bir umut olarak insanların karşısına çıkarmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

Asgari ücretin insanca yaşam ücreti olması gerektiğini dile getiren Ahmet Sunar, asgari ücret yılbaşından bu yana dolar karşısında 174 dolar altın karşısında 2 gram altın kaybettiğine dikkat çekti.  

‘TÜRKİYE SON SIRADA’

Türkiye brüt asgari ücret sıralamasında Arnavutluk’tan sonra son sıraya yerleştiğini ifade eden Ahmet Sunar, Euro bazında son 10 yılda Asgari ücretin en çok değer kaybettiği Avrupa ülkesinin Türkiye olduğunu belirtti.  Sunar, “Dünya’nın en büyük ucuz iş gücü ülkesi olan Çin’de asgari ücret ortalama 2480 yuan, yani 389 dolara denk gelirken, Filipinler’de Asgari Ücret 328 dolara denk gelmektedir. Türkiye’de asgari ücret ise 30 Kasım 2021 tarihi itibariyle 210 dolara kadar gerilemiştir.  Türkiye’de 10 milyon işçi asgari ücretle çalışıyor. Ücretli çalışanların yüzde 33,8’i asgari ücret alı­yor” dedi.

Saadet Partisi asgari ücret tekliflerinin 5bin 200’TL olduğunu açıklayan Sunar, emeklilerin asgari ücretin neredeyse yarısı kadar ve asgari ücrete yakın bir rakama geçinmek zorunda kaldığını bu yüzden ikinci ve hatta üçüncü bir işte çalışmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Emeklinin sefalete terk edildiğini memur maaşlarının ise eridiğini dile getiren Ahmet Sunar, “Geçtiğimiz ağustos ayında toplu sözleşme zamları açıklanmıştı. Buna göre; 2022 yılı için yüzde 5+7, 2023 yılı için ise yüzde 8+6 olmak üzere maaşlarda iki yıl süresince kümülatif yüzde 28.62’lik bir artış öngörülen maaşların henüz zam süreci başlamadan, yani 1 Ocak 2022 yılı gelmeden eridiği, zam oranından fazla enflasyon artışı olduğu ortada olan bir gerçektir. 2022 yılı içerisinde memur maaşlarının bugünkü asgari ücretin alım gücüne düşeceği ibretle görülmektedir” şeklinde konuştu. 

EKİM ZAMANI YÜZDE 450 ZAM

Tarımsal girdi maliyetlerindeki zamlar hakkında da konuşan Ahmet Sunar, gübrenin, ekim zamanı yüzde 450 oranında; mazotun bir yıl öncesine göre yüzde 100’ün üzerinde arttığına değindi. Çiftçinin tohum, ilaç, yem ve diğer maliyetlerin artması ile ticari faaliyetlerini sürdüremez duruma geldiklerini belirten Ahmet Sunar, “Köylerde büyükbaş ve küçükbaş hayvan kalmadı denecek düzeydedir. Köylü tarım arazilerini artık ekmek istememektedir. İyice itibar kaybeden tarım ve hayvancılık üretim sektörü çalışanları artık evlenemeyecek düzeyde, kız verilmemektedir. Milletimizin Gıda üretimi tehlikededir”dedi.

‘BÜTÇE RANT BÜTÇESİ’

2022 yılı bütçesinin halkın ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak bir rant bütçesi olduğunu belirten Ahmet Sunar, şu ifadeleri kullandı: “2022 yılının rantçıların en çok sevineceği, bayram edeceği bir dönem olduğu tescillenmiştir. Bu bütçe bir üretim, kalkınma ve istihdam bütçesi olmaktan çok uzaktır. Bu bütçede; asgari ücretli yoktur, işçi yoktur, emekli yoktur, memur yoktur, esnaf yoktur, üniversite mezunları yoktur, çiftçi, gıda, tarım ve hayvancılar yoktur. Üretici yoktur. Bu bütçede kim vardır; rantçılar, tefeciler, para satanlar, dolar stokçuları vardır. Kısacası küçük bir azınlık gurup vardır.”

İktidarın bu işi Milli Görüş kadrolarına teslim etmesi gerektiğini belirten Ahmet Sunar, “Maalesef sonlarını görmeden bırakmaya niyetleri yok gibi görünüyor. Yaşanabilir bir Türkiye’yi kurma hedefi olan milli görüşün tek partisi Saadet Partisi bu sorunları çözebilir. Tüm ekiplerimizle buna hazırız” ifadelerini kullandı.

ŞEYMA DÖNMEZ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Siyaset haberleri

KARNE HEYECANINA ORTAK OLDULAR

Öğrencilerin karne heyecanına ortak olan Vali Ali Çelik, Umudunuzun ve hayallerinizin eksik olmadığı nice yıllarınız, tatilleriniz