/
4 dakikada okunabilir

MUHALEFETTEN ASGARİ ÜCRET YORUMU: ÖNEMLİ OLAN ENFLASYON

Tüm Türkiye’nin günlerdir merak ettiği asgari ücret hakkında konuşan parti başkanları, önemli olanın gelen zam değil, vatandaşların enflasyon karşısında alım güçlerinin düşmemesi olduğunu vurguladı

Yalnızca asgari ücretliyi değil tüm Türkiye’yi yakında ilgilendiren asgari ücretin açıklanması an meselesi. Bu hafta içerisinde netleşmesi beklenen asgari ücret hakkında muhalefet partilerinin Kütahya İl Başkanları açıklamalarda bulundu.

VERGİ DESTEĞİ ŞART

Önemli olan asgari ücretin kaç TL olduğu değil açlık, yoksulluk sınırının üstüne çıkması olduğunu belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, “Biz 3 bin de desek 5 bin de desek bu bir şey ifade etmez. Önemli olan gelen zammın enflasyon karşısında eriyip gitmemesi.  Alım gücü önemli” dedi. İşverenin asgari ücreti karşılayamadığında işçi çıkarmak yoluna gittiğine de değinen Aksaz Şahbaz, devletin fedakarlık yapıp vergi almayarak asgari ücrete destek vermesi gerektiğine vurgu yaptı.

4 BİN 500 TL’NİN

ALTINDA OLMAMALI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İşçimizi enflasyona yedirmeyeceğiz” sözünü hatırlatan Saadet Partisi Kütahya İl Başkanı Ahmet Sunar,  “Ama işçinin ihtiyacını enflasyon oranıyla verilen zam da karışılmaz. 4 bin 500 TL’nin altında olmamalı” dedi. Saadet Partisi’nin asgari ücret yaklaşım hakkında şu açıklamalarda bulunan Sunar, TÜİK’in değil gerçek enflasyon oranının üstüne yüzde7’lik bir zam yapılması gerektiğinin altını çizdi.  Sunar, “Çünkü bizim yaşadığımız enflasyon ile TÜİK’in verdiği enflasyon oranı arasında uçurum var” dedi.

VATANDAŞ ENFLASYON

KARŞISINDA EZİLMESİN

Asgari ücret belirlenirken açlık sınırı hesabı yapılmasından dahi rahatsız olduklarını ifade eden İYİ Parti Kütahya İl Başkanı Erol Ertürk şu ifadeleri kullandı: “Ben de bir işverenim ama asgari ücretin artması gerektiğini biliyorum. Hammaddeye her gün zam geliyor, üç aydır yüzde 60’a yakın zam geldi. Biz yüzde 10 koyamıyoruz bunun üzerine çünkü alım gücü yok. Sanayiciyi asıl etkileyen asgari ücrete zam gelmesi değil. Enflasyon var alım gücü yok. Bu sefer de iş duruyor. Bu daha kötü. İşçinin memurun emeklinin enflasyon karşısında ezdirilmemesi lazım. Sadece ihracatçının yüzünün gülmesi yetmiyor. Mutfaktaki yangını vatandaş biliyor”

BAYRAM HAVASI YAŞATACAK

2022 bütçe görüşmelerinde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin belirlenecek rakamın vatandaşların beklentisini karşılayacağını ve dar gelirlilere bayram havası yaşatacağını söylemişti.  ŞEYMA DÖNMEZ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Ekonomi haberleri

DÜZENLEME ŞART

Konut alım satımlarında alınan yüzde 4’lük tapu harcı ödemesinde ev kredi ile alınmışsa vatandaşın üç ayrı