/
7 dakikada okunabilir

‘11BİN 500 GENÇ

BİZE İNANDI’

11 bin 500 öğrencinin ikamet karttan yararlanmak için başvuru yaptığını açıklayan Başkan Işık, “Tarihler böyle yazılıyor. Kütahya Belediyesi bu proje ile B8 grubu belediyeler arasına yükselerek tarih yazdı.11 bin 500 genç bize inandı. Bu şehir bu proje ile gençlerimizle tam bütünleşecek ve şehrimiz hak ettiği yere gelecektir” dedi

Kütahya’da üniversite eğitimine devam ederken ikametlerini Kütahya’ya aldıran 11 bin 500 öğrenci için sembolik kart dağıtım töreni düzenlendi.

Kütahya’da üniversite eğitimine devam eden öğrencileri makamında ağırlayan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüze 11 bin 500 öğrenci ikamet karttan yararlanmak için başvurusunu yaptı. Hepsinin kartları hazırlandı. Kartlarını aldıkları tarihten itibaren kartlarına ulaşım indirimleri tanımlanıyor. Ocağın ilk haftası itibariyle de kart dağıtımı başlayacak. İkametgâhları Kütahya’da kayıtlı olan öğrenciler başvuru yapıp kartlarını alabilir” ifadelerini kullandı.

2021 yılı içerisinde Kütahya da eğitim öğretimlerini sürdürüp ikametgâhlarını buraya almamış öğrencilerin ikamet kart projesinin avantajlarında yararlanmak için Kütahya’nın evladı olduğunu belirten Başkan Işık,  “11 bin 500 öğrencimiz başta olmak üzere yarın itibariyle müracaatlarını yapan öğrencilerimizi de kapsayacak şekilde süreç devam ediyor” dedi.  İkamet Kart Projesinin öğrencileri şehirle kaynaştıracak Türkiye’ye örnek bir proje olduğuna dikkat çeken Başkan Işık, öğrencilerin bu sayede Kütahya Belediyesinin verdiği yerel hizmetlerden en kaliteli şekilde faydalanacağını vurguladı.

‘KENDİ EVLADINIZ GİBİ DAVRANIN’

Kamuoyundan bu projeye destek olmalarını ve ikametlerini Kütahya’ya alan öğrencilere  kendi evlatları gibi davranmalarını isteyen Başkan Işık, “Tarihler böyle yazılıyor, tarihler millete fedakârlıkta bulunup hizmet edenlerle yazılıyor. Bu sayede bu şehir Kütahya belediyesi olarak tarih yazdı. Nüfusunu ilk kez 250 binin üzerine çıkarak B7 grup belediyeler arasında muamele görür iken grup atladı. Nüfusu 250 binle 500 bin arasında değerlendirmeye tabii tutulan B8 grubu belediyeler arasına yükseldi bu sayede biz belediyemizin memur norm kadrosunu otomatik olarak 103 kişi artırdık. Merkezi idare vergi gelirlerinden aldığımız payımız yükseldi. Ayrıca önümüzdeki mahalli idareler seçimlerinde Kütahya Belediyesi 31 meclis üyesi ile şuanda işleri yürütüyor. İnşallah bu nüfusu koruduğumu sürece 37 meclis üyesiyle belediyesini büyütecek” ifadelerini kullandı.

‘EN YAŞLI İL OLMAKTAN KURTULDUK’

11 bin 500 öğrencinin Kütahya nüfusuna dahil edilmesiyle birlikte Kütahya’nın bölgemizin en yaşlı ili unvandan da kurtulduğunu da belirten Başkan Işık, “Kütahya’yı hem yatırımcılar hem de yaşayanlar için Türkiye’nin tercih edilen ilk 5 ili arasına sokmak ve hedefimiz de adım adım gerçekleşmek üzere. Onun için özellikleri ilin nüfusunun ortalama yaşının küçülmesine katkıda bu gençlerimize ne yapsak azdır. Aksi takdirde sürdürülebilir genç nüfusun oran olarak yüksek olmadığı bir ile yatırımcının gelmediğini yaşayarak öğrendik. Şu anda yatırımcıların giderek sayı olarak artması şehrimizle ilgilenilmesi bizi mutlu ediyor. Bunun da sebebi nüfusumuz normale doğru ortalama yaş olarak gelmeye başladı. Burada en büyük katkı hem Kütahya da yeni doğan çocuğumuzdan, hem de 18 ile 25 yaş arasında ağırlıklı olmak üzere üniversitemizde eğitim öğretimlerini gören öğrencilerimizin buraya gelmesiyle gerçekleşti” dedi.

İŞTE AVANTAJLAR

Başkan Işık Ikamet Kart’ın öğrencilere sağlayacağı avantajları da şöyle sıraladı: “Tüm ulaşım hatlarında yüzde 15, su faturalarında yüzde 25 indirim. Üniversitemiz ile yurtlar arasında çalışan 16no’lu hatta yüzde 25 indirim, aylık 30 TL’lik abonman karşılığında sınırsız iniş biniş hakkı. Ayrıca esnaf odaları birliğimize kayıtlı odalarımızla, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası ve Kütahya Ticaret Borsası ile yaptığımız protokoller kapsamına gönüllü işyerlerinde yüzde 10 ila 30 indirim.  Ticaret Odası ve Borsası ile yaptığımız protokol ile yüzde 5 ila 20 arasında indirimler öğrencilerimizi bekliyor”

11bin 500 gencin kendilerine inandığını vurgulayan Prof. Dr. Alim Işık, “İnanıyorum ki bu şehir bu proje ile gençlerimizle tam bütünleşecek ve şehrimiz hak ettiği yere en kısa sürede gelecektir” şeklinde konuştu. ŞEYMA DÖNMEZ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Ekonomi haberleri