9 dakikada okunabilir

YATIRIMCILARI KÜTAHYA’YA DAVET ETTİ

Kütahya’nın termal su imkanlarının sadece kaplıcalarla değil,  seralara da büyük avantaj sağlayacağına vurgu yapan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş,  seracılık yapmak isteyen tüm yatırımcıları Simav’a, Gediz’e, Emet’e davet etti. Erbaş, Çanakkale Köprüsü’nün  ulaşım yollarından birisinin Kütahya’dan geçmesi gerektiğini de belirtti

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde açıklamalarda bulundu.

‘KÖYLERİNİ KAYBETMESİNLER’

Yüzde 56’sı ormanlarla kaplı Kütahya’da 546 köyün 530’unun orman köyü olduğunu belirten Ahmet Erbaş, “Kütahya nüfusunun yüzde 23’ünün yaşadığı orman köylerinde çok büyük sosyo ekonomik sıkıntıları bulunmaktadır. Orman köylülerinin tek gelirleri orman işletme müdürlüklerinin verdiği işlerdir ve sadece bu işlerle sınırlıdır”dedi. Orman köylüsünün kesim sırasında sağlık güvencesinin olmadığını orman işçi bedellerinin düşük olduğu belirten Erbaş, orman köylülerinin beton dönüşümü yüzünden köylerini  kaybetme tehlikesi  ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Toplumun ekonomik olarak en alt kesiminde olan orman köylülerin akla sadece orman yangınlarında gelmemesi gerektiğinin altını çizen Erbaş, şehirlerdeki genç işsiz oranını artırmamak için, orman ve tarım köylülerinin köylerini terk etmemelerini sağlamak gerektiğini vurguladı.

Çanakkale Köprüsü’nün ulaşım yollarından birisini Kütahya’dan geçmesi gerektiğini belirten Ahmet Erbaş, Balıkesir- Dursunbey-Kütahya  ve Uşak-Simav-Sındırgı-Balıkesir güzergahlarının  Kütahya-Bursa Karayolu  Tavşanlı-Tunçbilek-Domaniç-İnegöl  bağlantısının bir an önce tamamlanmasını istedi. Simav’da tarıma dayalı ihtisas organize sera bölgesinin kuruluşu tamamlandığını vurgulayan Erbaş,  “Umut ediyoruz ki, Simav seracılık anlamında ses getiren bir ilçe olacaktır.  Yine Simav Simsan Kobi Sanayi Bölgesi yatırıma ve yatırımcıya hazır hale gelmiştir.  Burada da OEDAŞ tarafından elektrik altyapısı da 2022 yatırım programına alınırsa çok mutlu olacağız. Ayrıca açık öğretim sınavlarının Simav’da yapılması konusunda yardımlarınızı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.  Kütahya’nın termal su imkanlarının sadece kaplıcalarla değil,  seralara da büyük avantaj sağlayacağına vurgu yapan Erbaş,  seracılık yapmak isteyen tüm yatırımcıları Simav’a, Gediz’e, Emet’e davet etti

‘BÖLGEDE KANSER ORANLARI ARTTI’

Kütahya’da  inşaatı süren 8 barajı Domaniç Çamlıca Barajı, Pazarlar Orhanlar Barajı, Tavşanlı Tunçbilek Barajı, Gediz Kayacık Ve Murat Dağı Barajı, Simav Kızılcık, Örenli ve Yağmurlar Barajı olarak açıklayan Erbaş, “Simav’da yapılacak Örenliyi besleyecek Simav Çayı, yün yıkama fabrikaları sebebiyle son derece kirlidir. Maalesef arıtma tesislerini elektrik masrafı çok olacak diye çalıştırmıyorlar. Bölgede kanser oranları çok arttı. Su çok kirli ve bu suyla yapılacak sulama göletinden tarımda nasıl faydalanacağız,  çok merak ediyorum. Yine Gediz’de Murat Dağı’na yapılacak gölet çok önemli çünkü Murat Dağı bu bölgenin ve Uşak’ın su kaynağı ayrıca bir doğa harikasıdır” dedi.

Dünya üzerinde tek kalan paramidal karaçam ormanı Tavşanlı’da olduğuna dikkat çeken Erbaş, “Yine dünya literatürüne Türkçe ismi ile giren tek karaçam türü Şeneryana Ormanı da tavşanlı’da bulunmaktadır.  Tavşanlı‘da Yaylacık ormanında muhteşem güzellikteki yaban at sürüleri yaşamaktadır.  Geçmişi Osmanlı’daki atlı sipahilere kadar giden bu at sürülerinin üzerinde bir genetik tespit yapılarak korunmalı ve değerlendirilmelidir.  Tavşanlı’da yukarıdan bakıldığında kalp şeklinde görülen bu nedenle “Kütahya’nın Kalbi” adı verilen höyükte yapılan kazılarda önemli buluntular çıkmıştır. Böylece pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Kütahya’da bilinen uygarlıklara bir yenisi daha eklenmiştir” dedi.

‘ŞEHİR STADINI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ’

Kütahya Şehir Stadının müjdesini Bütün şehrin sabırsızlıkla beklediğini ifade eden Ahmet Erbaş, “Kütahya, yılan hikayesine dönen Şehir Hastanesi’nin dışında, Devlet Hastanesine Ve Kadın Doğum Çocuk Hastanesine en kısa sürede kavuşur, ben de bu kürsüye çıkar, sağlık bakanımıza da teşekkür ederim” dedi.

‘YEREL BASINA CAN SUYU ŞART’

Yerel basının yaşadığını sorunlara da değinen Ahmet Erbaş şu ifadelerle sözlerine son verdi. “Bizim sesimizi bulunduğumuz bölgelerden yurdumuza ve tüm dünyaya duyurmamızı sağlayan önemli bir kaynak olan, ülke yönetimlerinin dördüncü gücü kabul edilen yerel basınımızı hepimizin şikayetçi olduğu sosyal medya canavarına kurban etmeyelim.  İstismara uğramamaları ve çıkar gruplarının kontrolüne girmemeleri için yerel basınımızın ekonomik bağımsızlığını kazanması gerekmektedir.  Bu nedenle yerel basınımıza yasal düzenlemelerle can suyu vermeliyiz” FATMA SÜMER

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Siyaset haberleri

KARNE HEYECANINA ORTAK OLDULAR

Öğrencilerin karne heyecanına ortak olan Vali Ali Çelik, Umudunuzun ve hayallerinizin eksik olmadığı nice yıllarınız, tatilleriniz