/
5 dakikada okunabilir

AFRODİT VE DIONYSOS’UN ARDINDAN HERKÜL DE GÜNYÜZÜNDE

Aizanoi Antik Kent’deki kazılarda sağlık tanrısı Hygieia, aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit ve şarap tanrısı Dionysos’un ardından mitolojinin en ünlü figürlerinden Herkül heykeli gün yüzüne çıkarıldı. Eserin kendilerini çok heyecanlandırdığını belirten Prof. Dr. Gökhan Coşkun, heykelin, arkeolojik incelemeye alındığını açıkladı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin (DPÜ) kazı çalışmalarını yürüttüğü Aizanoi Antik Kenti’nde baş kısmı olmayan Herkül gün yüzüne çıkarıldı.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Aizanoi Antik Kenti’ndeki Kocaçay’da (Penkalas) DPÜ ve Kütahya Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen kazı çalışmalarında, geçtiğimiz günlere Afrodit ve Dıonysos heykellerinin ortaya çıktı. Heykel başlarının bulunmasıyla kamuoyunda büyük bir heyecan fırtınası yaşandı. Aizanoi Antik Kent’te devam eden son çalışmalar bir eseri daha gün yüzüne çıkardı. Yunan mitolojisinin tanınmış figürlerinden Herkül’ün mermerden yapılmış ve baş kısmı eksik olan heykeli bulundu.

Kazı çalışmalarında eş güdümlü sağlayan Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun, ulaşılan bu önemli buluntuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Penkalas çayındaki kazıların sürdüğünü ifade eden Gökhan Coşkun, “Çayın rıhtım duvarlarının büyük kısmı gün ışığına çıkarılmış durumda. Kazılar sürerken bir yandan da çay yatağında heykel parçaları bulmaya devam ediyoruz. Burası tarihi M.Ö. 3000’li yıllara dayanan içinde tiyatro, stadyum, Zeus Tapınağı ve Agora gibi tarihi yapılara sahip bir şehir. Daha önce Yunan mitolojisinde sağlık tanrısı olan Hygieia heykeline ulaşmıştık. Bunu aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit ile şarap tanrısı Dionysos heykellerinin baş kısımları izledi” şeklinde konuştu.

 ‘MİTOLOJİNİN EN BİLİNEN FİGÜRLERİNDEN’

Bu eserin neden önemli olduğu sorusuna yanıt veren Prof. Dr. Coşkun, “Herkül, Antik Yunan kültüründe tanrı olan Zeus’un, bir ölümlü olan Alkmene’den doğan oğlu. Bu yönüyle kayıtlarda yarı tanrı olarak geçse de bir süre sonra tanrılaşan, adına tapınaklar yapılan bir figür. Antik Yunan’da Herakles, Roma döneminde ise ‘Herküles’ olan adlandırılmış. Bugün halk arasında ‘Herkül’ olarak biliniyor. Mitolojinin en bilinen figürlerinden olan bu çok güçlü, yarı tanrı figürün heykelinin Aizanoi’de karşımıza çıkması bizim için büyük önem taşıyor.

‘BİR BAŞKA İLK’

Eserin baş kısmının olmaması nedeniyle heykelin Herakles’e ait olduğunun nasıl anlaşıldığına da açıklık getiren Coşkun, “Her ne kadar baş kısmı bulunmasa da figürün üzerinde bir aslan postu olduğu net olarak anlaşılıyor. Buradan hareketle bu heykelin Herakles’i temsil ettiğini anlayabiliyoruz. Dünyanın pek çok yerinde karşımıza çıkan bu Dinlenen Herakles heykel tiplemesinin bir örneğine de Aizanoi’de ulaşmak kazı çalışmalarında yaşadığımız bir başka ilk oldu. Bu yüzden çok sevinçliyiz” ifadelerini kullandı.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Kültür haberleri

KÜTAHYA’NIN LEZZETTLERİ TANITILDI

Kütahya’nın tanıtımı için faaliyetlerini sürdüren Kütahya Kültür Derneği, misafirlerini Kütahya’nın yöresel lezzetleriyle ağırladı. Önemli katılımcıların olduğunu