/
3 dakikada okunabilir

SENİN DE BAŞINA GELMESİN!

Sosyal medya uygulamalarında hesap çalma olaylarının artarken, Sosyal Medya Danışmanı Abdullah Reha Nazlı önemli bilgiler verdi. Hesaplarını güvende tutmaları için herkesin ömür boyu kullanacağı, şifresini unutmayacağı, telefon numarasını kaydettiği bir Gmail hesabı almasını tavsiye eden Nazlı, en bilindik alışveriş sitelerinin taklitlerinden kaçınmak gerektiğine dikkat çekti.

ŞİKÂYETLER ARTTI

Son dönemlerde dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarında hesap çalma olayları katlanarak arttı. Sosyal medya platformu Instagram’la ilgili şikayetlerde 2021’de yüzde 224 artış yaşandığı açıklanırken çalınan hesaplarda bilgiler değiştirildiği için yeniden erişim imkanı zorlaşıyor. Çalınan hesaplar sıklıkla başka hesaplara bot takipçi olarak satılıyor.  Sosyal medyada hesaplarını güvende tutmalarını için kullanıcılara tavsiyelerde bulunan Sosyal Medya Danışmanı Abdullah Reha Nazlı, GAZETE KIRKÜÇ’e açıklamalarda bulundu. Öncelikle herkesin ömür boyu kullanacağı, şifresini unutmayacağı, telefon numarasını kaydettiği bir gmail hesabı almasını tavsiye eden Abdullah Reha Nazlı, “Diğer hangi platformda bilgiler kaybedilirse kaybedilsin, gmail’e şifre isteyerek hesaplarımızı kurtarabiliriz. Sadece gmail şifremizi aklımızda tutmak ömür boyu her sitede güvenli olmamızı sağlar.” İfadelerini kullandı.

BİLİNDİK SİTELERİN

TAKLİTLERİNE DİKKAT!

Bilindik marka ve sitelerin linklerinde sorun yaşanmadığını yaşansa da yardım merkezlerinin daha aktif çalıştığını ifade eden Nazlı, “Yine de bu siteleri taklit eden sayfalar olabilir. Örneğin, gittigidiyor.com’a gitmesi gereken bir link yerine giittigidiyor gibi iki tane i, veya i yerine l harfi konularak sahte linklerle reklam yapan dolandırıcılar olabilir. O yüzden bağlantıya tıklamadan önce linkte ne yazdığını okumak gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘HTTPS DÖNEMİNE GEÇİLDİ’

Özel bilgileri “https” ile başlamayan, sadece “http” ile başlayan adreslere vermemek gerektiğinin altını çizen Abdullah Reha Nazlı, “Artık tamamen https dönemine geçildi. Tarayıcılar, işletim sistemleri bu sertifikaya sahip olmayan sitelerin güvenli olmadığını da bize bildirir” dedi. Nazlı, bu sertifikaya sahip yerlerde güvenli işlem yapılabileceğini vurguladı.

FATMA SÜMER

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

KARNE HEYECANINA ORTAK OLDULAR

Öğrencilerin karne heyecanına ortak olan Vali Ali Çelik, Umudunuzun ve hayallerinizin eksik olmadığı nice yıllarınız, tatilleriniz