/
3 dakikada okunabilir

VALİ ALİ ÇELİK’TEN KİTAP TAVSİYESİ

Kitap okumanın hayattaki en değerli şey olduğunu belirten Vali Ali Çelik, Sokrates’in Savunmasını hayatı boyunca birçok kez okuduğunu vurguladı. Kitabın çok özel bir anlatısı olduğunu vurgulayan Vali Çelik, “Kitapta Sokrates’e “Seni haksız yere asıyorlar derler” “Bir de haklı olmalarını mı istersin?” diye bir cevap verir” dedi.

Kütahya Valisi Ali Çelik geçtiğimiz hafta Radyo Dumlupınar’ın canlı yayın konuğu olarak üniversiteli gençlere kitap tavsiyesinde bulundu.

‘KİTAPLAR SİZİ HİÇ GİTMEDİĞİNİZ

YERLERE GÖTÜRÜR’

Kitap okumanın hayattaki en değerli şey olduğunu belirten Vali Ali Çelik, “Kitaplar sizi gitmediğiniz her yere götürebilir, tanımadığınız insanlarla tanışabilirsiniz. Antik çağdan geleceğe size bir hayal dünyası sunabilir” ifadelerini kullandı.

Kendisini derinden etkileyen birçok kitap olsa da birinin içlerinde çok özel bir yer olduğunu vurgulayan Vali Ali Çelik, Yunan Filozof Platon tarafından yazılan Sokrates’in Savunması’nı iki üç yılda tekrar dönüp dönüp okuduğunu açıkladı. Vali Çelik, “Çok güzel bir kitaptır. Adalet ve hukuk kavramını anlatır. İnsanların hayattaki duruşlarının ne şekilde olması gerektiğine ilişkin ipuçları verir” dedi.

‘ÇOK ÖZEL BİR KİTAP’

Kitaptaki anlatının bazen doğru bildiğiniz şeyleri nereye kadar savunmanız gerektiğinin sınırlarını çizdiğini dile getiren Vali Ali Çelik, “Sokrates’in bir duruşu vardır kitapta. “Seni haksız yere asıyorlar derler” “Bir de haklı olmalarını mı istersin?” diye bir cevabı vardır. Çok güzeldir. İdamdan önce dışarıya kaçması için tüm imkânlar önündedir kapılar açılır. Der ki “Ölümden korktu da kaçtı mı dedirteyim” der. Hayata dair çok özel bir kitaptır” ifadelerini kullandı. Özellikle İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerine Sokrates’in Savunması’nı mutlaka okumalarını tavsiye eden Vali Ali Çelik, “Öğrencilerin yasa kavramını, hukuk kavramını, toplumdaki ilkeler kavramını, demokrasi kavramını inşa edebilecek zihinsel kodlara açılabilecek. Birçok olguyu barındırır içinde. O kitabı 2-3 defa okumak zihnimizde bize katacağı çok şey vardır çok değerlidir” şeklinde konuştu.

ŞEYMA DÖNMEZ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

KARNE HEYECANINA ORTAK OLDULAR

Öğrencilerin karne heyecanına ortak olan Vali Ali Çelik, Umudunuzun ve hayallerinizin eksik olmadığı nice yıllarınız, tatilleriniz