3 dakikada okunabilir

YURT DIŞINDAN GELİP PARKHAYAT KÜTAHYA HASTANESİNDE OBEZİTE AMELİYATI OLDU

Yurtdışında yaşayan 36 yaşındaki Basaad Kadhım Mohammed Al-JUHAISHI isimli kadın hasta, fazla kilolarından kurtulmak için PARKHAYAT Kütahya Hastanesi Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tahir ATUN’a başvurdu. Yapılan tetkikler ve taramalar sonrası Morbid Obezite (Vücut Kitle İndeksi :49) teşhisi konulan hastaya, kapalı sistem Tüp Mide Ameliyatı (Laporoskopik Sleeve Gastrektomi) başarıyla uygulandı ve 2 gecelik yatış sonrası hasta şifa ile taburcu edildi.

Ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Tahir ATUN, ameliyat öncesi hastanın Genel Cerrahinin yanısıra, Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji, Psikiyatri ve Bariyatrik Beslenme Uzmanı tarafından oluşan bir kurul tarafından değerlendirildiğini, risklerin ortaya konulduğunu, ameliyat öncesi birkaç gün TBT (Proteinden zengin, karbonhidrat ve yağdan fakir Tıbbi Beslenme Tedavisi) uygulandığını ve optimal koşullarda hazırlanarak ameliyata alındığını ifade etti. Ameliyatın kapalı yöntemle gerçekleştirildiğini ve yaklaşık 2 saat kadar sürdüğünü anlatan Op. Dr. Tahir ATUN, başarının bir ekip işi olduğunu, bu başarıda anestezi teknisyeninden hemşiresine, yardımcı sağlık personelinden yoğun bakım ekibine kadar herkesin katkısının olduğunu dile getirdi.

Op. Dr. Tahir ATUN “Obezite sadece şişmanlık değildir. Obezite aynı zamanda karaciğer yağlanması, şeker hastalığı, damar sertliği, yüksek tansiyon, pıhtılaşma bozukluğu, depresyon, özgüven kaybı, artmış kanser riski, ciddi solunum ve eklem rahatsızlıklarını da içeren bir hastalıklar topluluğudur. Önlem alınmadığında ölümcül olabilen bu hastalık için cerrahi müdahale, hastayı yeniden hayata bağlayan ciddi bir alternatiftir.” dedi.

Obezitenin cerrahi tedavisinde vücut kitle indeksine göre değişen farklı alternatifler olduğunu dile getiren Op. Dr. Tahir ATUN “Kilonun boyun karesine bölünmesi ile elde edilen vücut kitle indeksi 35 in altında olan Tip 1 obez dediğimiz hastalarımıza endoskopik yolla uyguladığımız mide balonu yada mide botoksunu önermekteyiz. Bu indeks 35 in üstüne çıktığında bu uygulamalar çok etkili olmamaya başlar. Vücut kitle indeksi 40 ve üstü olduğunda tüp mide ya da mide by-passı gibi cerrahi yöntemler uygulanabilir.” dedi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Uncategorized haberleri

‘YİNE HAKLI ÇIKTI’

Döviz endeksli mevduat kararının ardından Türk Lirası’nın değer kazanmasını değerlendiren AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin

GALİBİYETİ KUTLADILAR

Belediye Kütahayspor’u sezon başından buyana yalnız bırakmayan Kütahya Valisi Ali Çelik ve maddi ve manevi bütün

KRİTİK 4 HAFTA

Belediye Kütahyaspor, şampiyonluk hedefiyle yola çıktığı grubunda 11 puan geriye düşerken, kritik 4 maça çıkacak. Belediye