//
3 dakikada okunabilir

‘BELLİ BİR PLANIN PARÇASI’

Türk Milletinin denizle ilişkisinin asırlar öncesinden geldiğini belirten Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, Türklerin denizle olan ilişkisinin yaygın okutulan tarihte yer almamasının belli bir planın parçası olduğunu vurguladı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın konuşmacı olduğu Mavi Vatan başlıklı seminere ev sahipliği yaptı.

Siyasetname Topluluğu tarafından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ndeki Amfi-2’de düzenlenen etkinliğe konuşmacı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın yanı sıra Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Batur, akademik ve idari personel, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Türkiye’nin Akdeniz havzasında hak ettiğini aldığı takdirde kendisine 570 yıl yetecek bir zenginliğe sahip olacağını ifade eden Siyasetname Topluluğu Danışmanı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsamettin İnaç, “Bunun için ülkemiz önce Libya’yla deniz sınırları anlaşmasını imzaladı. Ardından bu ülkedeki yönetime askeri destekte bulundu. Şimdi bu bölgedeki çalışmaların çerçevesini çizen çok değerli bir konuğumuz bugün aramızda. Doç. Dr. Cihat Yaycı’ya yoğun programı arasında bize zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ KURANLARA

 TÜRK MİLLETİ DENİR’

Türk milletinin denizcilikle ilişkisinin asırlar öncesine dayandığını belirten Doç. Dr. Cihat Yaycı, Türklerin denizle olan ilişkisinin yaygın okutulan tarihte yer almamasının belli bir planın parçası olduğunu kaydetti. Doç. Dr. Yaycı, “Bizim Türk anlayışımız ırkçılık değildir. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ahaliye Türk Milleti denir.” Irk yok, renk yok, din yok, dil yok. O nedenle hiç kimsenin bir başkasını ötekileştirmemesi gerek” dedi.

‘TÜRK ECDADI DENİZCİDİR’

Dünya ticaretinin yüzde 90’dan daha fazlasının denizden gerçekleştiğini vurgulayan Rektör Kazım Uysal, “Bizim ecdadımız denizcidir. Bizim dinimiz bunu emrediyor. Dinimiz aslında denizi ve deniz kaynaklarını kullanmamızı emrediyor” dedi. Rektör Uysal, bu farkındalığı DPÜ öğrencilerinde oluşturduğu için Cihat Yaycı’ya teşekkürlerini sundu.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

TÜBİTAK’TAN BURS DESTEĞİ

Lisansüstü öğrenciler Nurcan Biçen ve Şeyda Kara, ‘Yara İyileştirici Bir Peptidin Yeni Analoglarının Sentezi, Karakterizasyonu ve

‘BİR ŞEYLER YAPMAMIZ GEREK!’

İnsanlığın iklim değişikliğine kafa yorması gerektiğini belirten Vali Ali Çelik, su kaynaklarının giderek azaldığı süreçte davranışların