3 dakikada okunabilir

HEYECANLANDIRAN KEŞİF

Osmanlı’nın son dönem büyük çini ustalarından Kütahyalı Çini Ustası Hafız Mehmed Emin Efendi’nin bugüne kadar bilinmeyen çinili mihrabı İnebolu Tevfikiye Camii’nde bulundu. Bulunan eserin desen ve motif özellikleri, Kütahya Hükümet Konağı Mescidi’ndeki çini mihraptan yalnızca ufak değişiklerle ayrılıyor

Kütahyalı Ünlü Çini Ustası Hafız Mehmed Emin Efendi’nin bugüne kadar bilinmeyen bir eseri ortaya çıktı.

Kastamonu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat ve Tasarım Anasanat Dalı’nda Tezli Yüksek Lisansını tamamlayan Harun Agâh Altay, çalışmasında Hafız Mehmed Emin Efendi’nin bir eserinin daha bulunduğunu tespit etti.

İNEBOLU TEVFİKİYE CAMİİ’NDE

YER ALIYOR

Doç. Ruhi Konak danışmanlığında yürütülen tez kapsamında yapılan analizler sonucu Ünlü Çini Ustası M. Emin Efendi’nin bir eseri İnebolu Tevfikiye Camii’nde bulundu.

M. Emin Efendi’nin, 1432 yılında Sultan II. Murat’ın orijinalini yaptırdığı Karamanoğlu İbrahim Bey İmareti mihrabının kopyalarını bugüne kadar Kütahya Hükümet Konağı Mescidi’nde, Konya Amber Reis Camii’nde, Çorum İskilip Ulu Camii’nde ve İstanbul Çapa Fen Lisesi Mescidi’nde yaptığı biliniyordu. Harun Agâh Altay’ın tez çalışmasının analizi sonucu bu mihrapların beşinci kopyasının Kastamonu’nun İnebolu ilçesindeki Tevfikiye Camii’nde olduğu tespit edildi.

Bulunan eserin desen ve motif özellikleri, Kütahya Hükümet Konağı Mescidi’nde, Konya Amber Reis Camii’nde, Çorum İskilip Ulu Camii’nde ve İstanbul Çapa Fen Lisesi Mescidi’ndeki kopyalı çini mihraplardan yalnızca ufak değişiklerle ayrılıyor. Bu mihrapların bazılarında kitâbe ve imza yer alırken bazılarında ise olmadığı ancak olmayanların da yapılan desen analizleriyle M. Emin Efendi’ye ait olduğu belirtildi.

HAFIZ MEHMED EMİN EFENDİ KİMDİR?

1872 – 1922 yılları arasında Kütahya’da yaşamış olan Osmanlı’nın son dönem büyük çini ustalarından M. Emin Efendi Topkapı Sarayı tamiratı, Edirne Selimiye Camii tamiratı, İstanbul Alman Çeşmesi, Sultan V. Mehmed Reşad Türbesi, Şam Süleymaniye Camii ve Kahire Manial Sarayı gibi yurtiçi ve yurtdışında sayısız eserler vererek pek çok ustalar yetiştirdi.

ŞEYMA DÖNMEZ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Kültür haberleri

KÜTAHYA’NIN LEZZETTLERİ TANITILDI

Kütahya’nın tanıtımı için faaliyetlerini sürdüren Kütahya Kültür Derneği, misafirlerini Kütahya’nın yöresel lezzetleriyle ağırladı. Önemli katılımcıların olduğunu

MASKESİZ BİR YIL OLSUN

Yeni yılın ilk gününde Kütahyalılara 2022 yılından beklentilerini sorduk. Sağlık, huzur ve mutluluk dileğinde bulunan vatandaşların