/
6 dakikada okunabilir

MAVİ LÂCİVERT

Bu haftaki yazı konumuz mavi lâcivert..

Yani.. B. Kütahyaspor.

Kurulduğu 26 Mayıs 1966  dan bugüne oynadığı bütün liglerde ( 2. Lig, 3. Lig, BAL ligi .. )  şampiyonluğa koşarken de, ligden düşerken de, her sezonda hep iddialı olmuştur.

B. Kütahyasporun 55 yıllık yolculuğunda maçlarını oynadığı Dumlupınar Stadyumu  unutulmaz maçlara ev sahipliği yapmıştır.. Hatıralarla doludur.

Bunlardan biri de 30 Ekim 1968 Çarşamba  günü oynanan Türkiye Kupası 1. Tur ilk Maçında (sonradan UEFA Kupası ve Süper Kupasını kazanan Avrupa Fatihi ) Galatasarayı  4-3 yenmesidir.Sporkamuoyunca haftalarca konuşulmuş, unutulmazlar arasındaki yerini almıştır.

Türkiye 2.liginde fırtınalar estirdiği dönemde, bugün Süper lig’de  açık araşampiyonluğun en büyük adayı Trabzonsporu 54 yıl önce 31 Aralık 1968’de  Dumlupınar Stadında  2-0  yenmiştir..

Ve yine, 2. Ligde şampiyonluğun kovalandığı yıllarda Kütahyaspor, Sivasspor ve Adana Demirspor taraftarlarının bel ki de Türk Futbol tarihinde emsali olmayan, aynı anda Dumlupınar Stadını tıklım tıklım doldurarak dostça hiç bir taşkınlığa, kötü tezahürata meydan vermedenkarşılaşma boyunca, 90 dakika ve sadece Kütahyaspor lehine tezahürat yapılması da unutulmazlar arasındadır.

15 Nisan 1973 tarihinde oynanan bu maçta yaşanan bu sahne bugün Türkiye liglerindeki tüm takım ve taraftarlara örnek olsun.

O gün oynan maçı Sivasspor 2-0 kazanmıştı.

55 yıllık tarihin örnekleri tabii ki bunlardan ibaret değil. Bu efsane geçmişi her yazımıza konu edinsek bitiremeyiz. Bilmediğimiz kim bilir daha ne hatıralar var.

B. Kütahyaspor ‘un bugün Türkiye Süper Liginde yer alan 20 takımdan Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Başakşehir hariç  diğer 16 takımla değişik lig ve gruplarda bir çok sezon birlikte mücadele etmiş olması da ayrı bir öneme haizdir.

Gelelim bugünlere..

Bir önceki sezona da her zaman olduğu gibi çok iddialı başlayan B. Kütahyaspor başarılı bir grafik çizerek son 3 haftaya 7 puan gibi büyük bir avantajla girdi. Ve herkesin tahmin ve beklentisi B. Kütahyaspor  yüzde 99.9  şampiyondu !

Hani padişah vezirine sormuş ya: “ Deniz alev alır mı ? “  diye ! Vezir de : “ İhtimaldir padişahım” diye cevap vermiş.

İşte, o yüzde 99.9’ dan geriye kalan  yüzde 00.1  gerçekleşti ve son 3 maçtan sadece 1 puan alınca deniz alev aldı, umutlar bu sezona kaldı.

Ne var ki, bu sezonda da beklenmedik sonuçlar alındı.

Nevşehir maçını kendi evimizde 2-0’ dan 2-3′ lük skorla verdik. Elâzığ ‘ da iki defa öne geçiyoruz fakat 2-2 beraberlikle bitiriyoruz. Hoş, deplasmanda 1 puan iyidir.

Bu sezonun en büyük sürprizini yine B. Kütahyaspor yaptı. Grubumuzda şampiyonluğun namağlup, açık ara en güçlü adayı Batman Petrolü hem de kendi evinde 5-1 ‘ lik tarihi sonuçla yeniyoruz. 6 puanlık  bir sonuç da denilebilir. Ve ilk yarının son karşılaşmasında Dumlupınar stadında aynı puanla mücadele ettiğimiz Erbaaspor’ u  3-1 net bir skorla yenerek ilk yarıyı Batman Petrol’ ün ardından 32 puanla ikinci olarak tamamladık.

Futbolun üç ihtimalli bir oyun olması bütün takımlar için geçerli.

Temenni odur ki, son üç maçta ortaya konan performansla bu sefer ipi göğüsleyen bu şehrin efsane takımı mavi lâcivertli   B.Kütahyaspor olur.

O sezon, bu sezon olsun.

İkinci yarının ilk maçı 15 Ocak 2022 Cumartesi günü kendi evimizde 1-1 berabere kaldığımız ligin iddialı ekiplerinden Arnavutköy Belediyesporla..

Açık mavi koyu mavi dep gâli.

                          ________

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son KÖŞE YAZILARI haberleri

AŞI.. TEDBİR.. DİKKAT !

Kış aylarıyla birlikte doğal ve zorunlu olarakkapalı alanlarda daha çok kalınıyor olunmasıyla bütün illerle birlikte  Kütahya’da

GAZETEMİZ 17 YAŞINDA

  Bugün çok mutluyuz değerli okurlar. Çünkü 17 yaşına girdik. Biz yerel kimliğimizle, gazete kırküç adıyla 2005’den

ADIM ADIM ŞAMPİYONLUĞA..

“B.Kütahyaspor kurulduğu (26 Mayıs 1966) günden bugüne oynadığı bütün liglerde (2.lig, 3.lig, BAL ligi..) şampiyonluğa koşarken

2022 ATILIM YILIMIZ OLACAK

Bilgisayarın başına oturduğumda bazen neyi yazacağıma bir türlü karar veremiyorum. Bu konu yokluğundan değil bilakis çokluğundan