/
2 dakikada okunabilir

ŞİMDİ DE ONUN ADI ÖLÜMSÜZLEŞİYOR

Bahçelievler Mahallesinde bir sokağın ismi UNESCO ödüllü çini ustası Hamza Üstünkaya’nın adıyla anılacak. Kendine ait her esere bir isim veren Üstünkaya, ‘Artık desenlerim verdiğim isimlerle anılacak’ ifadelerini kullandı

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Zanaat ve Halk Sanatları unvanını alan Kütahya’da, sanatçılara ve sanata verilen değeri gözler önüne seren Kütahya Belediyesi Bahçelievler Mahallesinde bir sokağa UNESCO ödüllü çini ustası Hamza Üstünkaya’nın ismini verdi.

Makamında Hamza Üstünkaya’yı misafir eden Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Üstünkaya’nın desenlerine isimler verdiğini ve kendi isminin de bir desene verildiğini belirtti. Başkan Işık, “Sanatçımız Üstünkaya desen kitabında her desene bir isim verdi. Şahsımın isminin olduğu deseni çini tabağa işleyen Hamza abimize, kızı başta olmak üzere birlikte çalıştığı hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Şehrimize ve ülkemize yaptığı hizmetlerden dolayı Hamza Üstünkaya’ya teşekkür ediyor, başarıların devamını diliyorum” dedi.

Şehirde öne çıkan isimlerin sokak isimlerin verildiğini hatırlatan Başkan Işık, “Bahçelievler Mahallesinde bir sokağımızın ismini meclis kararı ile Hamza Üstünkaya’ya verdik. Adınızın yaşadığı bir sokağınız var. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

‘DESENLERİM İSİMLERLE ANILACAK’

UNESCO ödüllü çini ustası Hamza Üstünkaya ise, “Kitabımda her desene Kütahya’nın ailelerinin ve önde gelen şahısların isimlerini verdim. Artık desenlerim verdiğim isimlerle anılacak. Belediye başkanımızın isminin olduğu deseni tabağa işledim ve kendisine armağan ediyorum. Başkanımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. İsmimi bir mahallemizde sokağa verdi” dedi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Kültür haberleri

KÜTAHYA’NIN LEZZETTLERİ TANITILDI

Kütahya’nın tanıtımı için faaliyetlerini sürdüren Kütahya Kültür Derneği, misafirlerini Kütahya’nın yöresel lezzetleriyle ağırladı. Önemli katılımcıların olduğunu