//
8 dakikada okunabilir

GENÇ HAFİZELERİN HAYATINDA MİHENK TAŞI

Hafızlığını tamamlayan 36 kız öğrencinin icazet merasiminde konuşan Vali Ali Çelik, törenin öğrencilerin hayatları için bir mihenk taşı olacağını belirtti. Başkan Işık ise Kütahya’nın nüfusuyla hafız oranları karşılaştırıldığında Türkiye’nin önder illerinden biri olduğunu vurguladı.

Kütahya İl Müftülüğüne bağlı Fuatpaşa, Bölcek, Hesna Köksal ve Parmakören Kız Kur’an kursları ile hafızlık proje okulları Şule Mete Tetik ve Akşemsettin İmam Hatip Ortaokulunda öğrenim gören ve hafızlığını tamamlayan 36 kız öğrenci için Dumlupınar Spor Salonu’nda tören düzenlendi.

Törene; Vali Ali Çelik ile eşi Nezihe Çelik, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın eşi Seher Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Belgin Konarılı, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ile protokol üyeleri ve davetliler katıldı.

Hafızlık eğitimini tamamlayan öğrencilerin icazet belgelerini aldığı tören İstiklal Marşı ile başladı. Ayasofya Camii Baş İmamı Hafız Ferruh Muştuer’in Kur’an tilavetinin ardından hafız kız öğrencilerin salona girerek yerlerini aldı.

Açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Kütahya’da 6 hafızlık Kur’an kursunda toplam 408 öğrencinin hafızlık eğitimine devam ettiğini belirterek; “Nüfusa oranla, Kütahya’da hafızlık yapan öğrencilerin sayısı Türkiye ortalamasının üzerindedir. Müftülük olarak 2022 yılında hedefimiz, hafızlık çalışmalarındaki başarılarımızı devam ettirmek ve 4-6 yaş grubu Kur’an Kurslarımızın sayısını arttırmaktır” dedi

‘KUR’AN-I KERİM’İ YAŞAYIN’

Peygamber Efendimiz’in (SAV) “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir.” hadisi ile konuşmasına başlayan Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit,  “Hafızlık, çocuklarımızın tertemiz ruhlarını koruyan altın bir libastır” dedi. 5 yıldır devam eden Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi’ni  öğrenci, öğretmen ve velilerimizin desteği ile başarıyla uygulamaya devam ettiklerine değinen Başyiğit, 2021-2022 eğitim öğretim yılı itibari ile toplam 408 öğrencinin hafızlık eğitimlerine devam ettiğini açıkladı.  Hafızlık eğitimini tamamlayan öğrencilere seslenen Millî Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Kur’an-ı Kerim’i yaşamalarını ve topluma örnek olmalarını istedi.

‘ERKEK VE KIZ ÖĞRENCİ

SAYILARI NEREDEYSE EŞİT’

Hafızlık icazet merasimlerinin dünyanın en huzurlu ve mutluluk verici manzarası olduğunu dile getiren Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Belgin Konarılı, eskiden kız hafızların sayıca erkeklerden daha az yetiştiğini aktardı. Konarılı, “Bir ilde 5-10 kız hafız, bunun yanında 100 erkek hafız yetiştiriliyordu. Bazı dönemler ise 50 kız hafız, 2 erkek hafız yetiştirdik. Şimdi görüyoruz ki neredeyse erkek ve kız hafızlar başa baş gidiyorlar. Elhamdülillah Müslüman, dindar ve eğitime önem veren Kur’an toplumunun göstergesidir.” diye konuştu.

Öğrencilere başarı dileklerinde bulunan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, hafızlığın başarılmasının önemli olduğunu ifade etti. Başkan Işık; “Kütahya birçok alanda olduğu gibi bu ülkenin çok kıymetli illerinden birisi ve önderlerinden birisi. Nüfusuyla hafız oranlarını karşılaştırdığımızda bunun ne kadar kıymetli bir veri olduğunu hepimiz çok rahat bir şekilde anladık. Emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Öğrencilerin Kur’an talebelerinin Kur’an’ı ezberleyerek çok önemli bir işi başardıklarını söyleyen Vali Ali Çelik, hafızları tebrik ederek azim ve gayretlerinin artmasını diledi. Vali Ali Çelik, “Kur’an-ı Kerim’i Öğrencilerimiz gelecekte hem hafızlıkları hem de diğer eğitimleri ile ülkemize çok büyük katkılar sunacaklardır. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile İl Müftülüğümüzün ortak gerçekleştirdiği bu proje, bir taraftan hafızlık eğitimini alan diğer yandan da örgün eğitimlerine devam eden gençlerimizin olması kurumların iş birliğinin ülkemizde ne kadar başarılı ve önemli olduğunun bir göstergesi” ifadelerini kullandı.

‘BUNU BAŞARAN ÇOK ŞEY BAŞARIR’

İcazet merasiminin öğrenciler hayatları için bir mihenk taşı olacağını belirten Vali Çelik, şunları kaydetti: “Hafız olan, bunu başarabilen dimağlar birçok şeyi de başarır. Memleketimizin onlara ihtiyacı var. Öğrencilerimiz gelecekte hem hafızlıkları hem de diğer eğitimleri ile ülkemize çok büyük katkılar sunacaklardır”

Öğrencilere icazet belgelerini Vali Ali Çelik, Belediye Başanı Prof. Dr. Alim Işık ve il protokolü takdim etti. Tören, Ayasofya Camisi Baş İmamı Ferruh Muştuer ile Fatih Camisi Baş imamı Metin Çakar Kur’an tilavetiyle sona erdi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Kültür haberleri

KÜTAHYA’NIN LEZZETTLERİ TANITILDI

Kütahya’nın tanıtımı için faaliyetlerini sürdüren Kütahya Kültür Derneği, misafirlerini Kütahya’nın yöresel lezzetleriyle ağırladı. Önemli katılımcıların olduğunu

MASKESİZ BİR YIL OLSUN

Yeni yılın ilk gününde Kütahyalılara 2022 yılından beklentilerini sorduk. Sağlık, huzur ve mutluluk dileğinde bulunan vatandaşların