/
7 dakikada okunabilir

ÜRETİM BANTLARI GÜN SAYIYOR

ArGe yatırımları sayesinde 2021 ve 2022’de de ihracat şampiyonluğu beklediklerini belirten Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, Güral 29 Ekim Seramik Fabrikası’nın Ocak Şubat aylarında üretime başlamasını hedeflediklerini açıkladı

Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, ihracat şampiyonu olarak tamamlandıkları 2020 yılını ve sektörün durumunu A Para ekranlarında değerlendirdi.

Üst üste iki defa ihracat şampiyonu olduklarını ve 2021’in bitmesine sayılı günler kala şirket olarak “2021 yılını nasıl geçirdik” heyecanı yaşadıklarını belirten Harika Güral, 2021 ve 2022 yılı için son derece umutlu olduklarını açıkladı.

Türkiye’nin ihracat pazarının genel olarak AB üyesi ülkeler olduğunu buna son dönemde bir de Amerika’nın eklendiğini ifade eden Harika Güral, “Çünkü Çin’den alımların azaldı ve birçok iş anlaşması yapıldı. Bu da bize şunu gösteriyor demek ki siyasi ortam fakrı olsa da iş dünyasında ilişkiler iyi” dedi. Taşımacılığın geliştirilmesi alternatif yolların sunulması gerektiğine dikkat çeken Harika Güral, “Biz hep ihracatı deniz yoluyla yapıyoruz ama şu an bir konteynır krizi var. Demek ki bizim sınır kapı komşumuz olan ülkelerle anlaşmamızı güçlendirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘KATMA DEĞERİ YÜKSEK

ÜRÜNLER ÜRETMELİYİZ’

2020 yılından bu yana birçok firmanın Çin’den alımlarını içinde Türkiye’nin de olduğu firmalara kaydırdığını açıklayan Güral, “Fakat rakamlar öyle demiyor. Çin ihracatı azalmamış aksine pazar payı artmış.  Bu da demektir ki biz ucuz iş gücü ile ya da alternatif ürün üreten ülke olarak ihracatımızı artıramayız. Tasarıma markalaşmaya önem vermek zorundayız. Biz ülke markamızın desteklenmesi için katma değeri yüksek ürünler üreten ülke olmak zorundayız.” Dedi.

Güral Porselen olarak ihracatlarını sadece miktar bazında artmayıp katma değeri yüksek ürünlerin ihracatını artırdıklarını ifade eden Harika Güral, 1989 yılında üretime başlayan Güral Porselen’in Türkiye’nin kendi sektöründe ilk devlet destekli ArGe merkezini kurduğuna değindi. 2006 yılında kendi ArGe birimlerinde reçete çalışmaları ile Türkiye’nin ilk ışığı geçirgen krem rengi Fine Bone Porselenini yarattıklarını açıklayan Harika Güral, 2018 yılında dijital baskı teknolojisi ile Fine Bone üzerine dekor bastıklarını vurguladı. Harika Güral, “Elde ettiğimiz sırla en parlak yüzey bizde. Bu hem büyük bir teknoloji yatırımı hem de büyük bir insan gücü gerektiriyor ”dedi.

40 MİLYON EURO’LUK DEV YATIRIM

2022 hedeflerinin belli olduğunu belirten Harika Güral, “Porselen, vitrifiye, otellerimiz, enerji ve yer duvar karosu yatırımlarımız devam edecek. Güral 29 Ekim Seramik Fabrikasını Ekim Kasım ayında açmayı planlıyorduk ancak çip krizi bizi de vurdu. Makinaları aldığımız İtalyan firma çipleri bulamadı” dedi.  “Çok büyük bir yatırım” olarak tanımladığı Güral 29 Ekim Seramik Fabrikası için 40 milyon Euro civarında bir para harcadıklarını açıklayan Harika Güral, fabrikanın iki ay içinde üretime başlayacağını öngördü

Sektördeki son durumu da değerlendiren Harika Güral şu ifadeleri kullandı: “Mart ayında horeca grubu için stok çalışması yapmıştık. Bu stok otellerin ve restoranların açılmamasıyla stoğu beklettik ve ev grubunda talep çok arttı. Bu grubu yeniden ele aldık. Ekibimizi güçlendirdik, depolama, paketleme sistemlerimizi güçlendirdik”

Pek çok Avrupa fuarını açılıp açılmayacağının belirsiz olduğunu ifade eden Harika Güral,  “Sektörümüzdeki en önemli fuarlar tek tek kapanıyor. Satın almayı fuarda gerçekleştiremeyen firmalar Türkiye’ye gelecek. Biz bu dönemde daha önce gerçekleştirmediğimiz kadar çok randevu talebi alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘ONLİNE SATIŞTA GÖZÜMÜZÜ

AVRUPA VE AMERİKA’YA DİKTİK’

E ticaretin cirodaki payının her sene arttığını açıklayan Harika Güral, “E ticaretin payı ciro yüzde5’lerde 7’lerdeyken bugün 10larda 15’lerde.Biz önümüzdeki sene bunun yüzde 20’lere çıkmasını arzu ediyoruz. Bunun için büyük çalışmalar yapıyoruz. Avrupa ve Amerika’daki online pazarlara da gözümüz diktik. Avrupa’da depolar kiralamak istiyoruz. Biz bu sektörde onlineda sadece kendi ülkemizde değil dış ülkelerde de büyüyebiliriz” şeklinde konuştu.

ŞEYMA DÖNMEZ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Ekonomi haberleri

DÜZENLEME ŞART

Konut alım satımlarında alınan yüzde 4’lük tapu harcı ödemesinde ev kredi ile alınmışsa vatandaşın üç ayrı