4 dakikada okunabilir

2022 SONUNDA HİZMETE GİRECEK

Bankalar tarafından finanse edilmesi gereken inşaata Covid-19 salgını, ekonomik sıkıntılar dolayısıyla kendi imkanlarıyla başladıklarını ifade eden Güriş İnşaat ve Mühendislik Firması Genel Müdür Yardımcısı Orhan Barut, Ocak ayında şantiyeyi yeniden hızlanacak Şehir Hastanesi’nin 2022 sonunda hizmete gireceğini belirtti

Betonarme işleri büyük oranda tamamlanan Kütahya Şehir Hastanesi’nin Aralık 2022’de hizmete sunulacağı bildirildi.

‘KENDİ İMKANLARIMIZLA BAŞLADIK’

Bir süredir yapımına ara verilen Kütahya Şehir Hastanesi inşaatıyla ilgili açıklamalarda bulunan Güriş İnşaat ve Mühendislik Firması Genel Müdür Yardımcısı Orhan Barut, “Bilindiği gibi, Kütahya Şehir Hastanesi ile ilgili 2018’de yer teslim aldık ve inşaata kendi imkanlarımızla başladık. Aslında bu kamu özel iş birliği projesi olduğu için bankalar tarafından finanse edilmesi lazım. Fakat Covid-19 salgını, ekonomik sıkıntılar dolayısıyla yabancı bankaların Türkiye’ye limitlerinde birtakım sıkıntılar oldu. Bu epey bir sürdü. Biz Türkiye’de ilk defa ve tek kendi imkanlarımızla yüzde 50’ye getirdik. Ancak son yılda pek fazla bildiğiniz nedenlerle ilerleyemedik.”dedi.

‘YANLIŞ BİLGİLERE KAPILMAYALIM’

Hükümetin aldığı kararların sonucunda bankalarda bir yumuşama olduğunu müjdeleyen Barut, “Çok hızlı bir şekilde bu kredi görüşmeleri sonlandırılmak üzere. Biz mutabakata vardık gibi. Hangi bankanın buraya finansman desteği yapacağı tespit edildi. Şu anda imza safhasında. Biz bunu Sağlık Bakanlığı’na da bildirdik. Ocak ayında şantiyeyi yeniden hızlandırıp inşallah 2022 sonunda ticari işletmeye geçmeyi planlıyoruz. Böylece kamuoyunun bilgisi olsun yanlış bilgilere kapılmayalım. Bu hastane 2022 sonunda aksilik çıkmazsa hizmete girmiş olacak. Sağlık Bakanlığı’nın yapması gereken bir kısım hususlar var. Zaten özellikle Kütahya’da valimizin kurduğu sistem çalışıyor. Bizim önümüzü açmak için çalışan Kütahya bürokrasisi özellikle teşekkür ediyoruz. Bizim önümüzü açmak için gerekli gayreti gösteriyorlar. Biz de karşılığını vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

510 YATAK KAPASİTELİ

Toplam 150 bin metrekarelik alan üzerine yapılmakta olan 510 yatak kapasiteli Kütahya Şehir Hastanesi’nde odaların 159’unun tek kişilik, 136’sının ise çift kişilik olarak dizayn edileceği öğrenildi. Hastane tamamlandığında 15 ameliyathanesi, 79 yoğun bakım yatağı, 13 diyaliz ve 14 kemoterapi koltuğu ile hizmet vereceği vurgulandı. Şehir Hastanesinde her branştan 152 polikliniğin, fizik tedavi ve rehabilitasyonda ise 20 polikliniğin hizmet vereceği dile getirildi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Siyaset haberleri

KARNE HEYECANINA ORTAK OLDULAR

Öğrencilerin karne heyecanına ortak olan Vali Ali Çelik, Umudunuzun ve hayallerinizin eksik olmadığı nice yıllarınız, tatilleriniz