/
2 dakikada okunabilir

KÜTAHYA’DA OMİCRON ALARMI

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de Covid 19 virüsünün son varyantı Omicron’un olduğu illeri yazılı açıklama ile bildirdi. Varyantın görüldüğü 6 il arasında iki vakayla Kütahya da var.

Güney Afrika’da ortaya çıkan Covid 19 virüsünün Omicron varyantı, her geçen gün yayılıyor. Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de Omicron’un olduğu illeri dün akşam saatlerinde yazılı açıklama ile bildirdi. Açıklamada, varyantın İstanbul’da 30, İzmir 6, Şırnak 1, Diyarbakır 1, Kütahya 2 ve Isparta’da 2 kişide tespit edildiği belirtildi.

‘İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR’

Sağlık Bakanlığı, ülkede Omicron vakalarının yüzde 42 olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, bugüne kadar İstanbul, İzmir, Şırnak, Diyarbakır, Kütahya ve Isparta’da Omicron vakaları görüldüğünü açıkladı. Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz tarafından Omicron varyantının Avrupa kıtasında görülmeye başlandığı zamandan itibaren 17 merkezimizde Omicron varyantı için gerçek zamanlı PCR tabanlı bir tarama başlatılmıştır. 8 Aralık’tan itibaren tarama yapılan 150 bin örnek arasında Omicron varyantı olduğu düşünülen örnekler gen sekanslaması çalışılarak doğrulanmak üzere Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda incelemeye alınmıştır. 1 Aralık 2021 tarihinden itibaren ise sekansı yapılarak sisteme girilen örnek sayısı 3 bin 344’tür. Bunların 3 bin 73’ü Delta, 42’si Omicron varyantıdır. Omicron varyantının görüldüğü iller; İstanbul (30), İzmir (6), Şırnak (1), Diyarbakır (1), Kütahya (2), Isparta’dır (2)” denildi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Sağlık haberleri

KORKUTAN ARTIŞ

Kütahya’da 25 – 31 Aralık haftasında 100 bin kişide 167,51 olarak belirlenen vaka sayısı 1-7 Ocak

‘MASKEYİ ÇIKARMAYIN’

Kütahya’da vaka sayıları yükselmeye başladı. Omicron varyantının çok kolay bulaştığını ifade eden Kütahya İl Sağlık Müdürü

‘FARKLI SALGINLAR ÇIKABİLİR’

Koronavirüsün topluma etkilerinin ele alındığı söyleşide Rektör Vural Kavuncu, “Doğa kendisini dengeleyene kadar farklı salgınlar çıkabilir.