5 dakikada okunabilir

‘BUGÜN BİR BAŞLANGIÇ NOKTASI’

Kütahya’yı tehdit eden altı afetin deprem, kentsel ve orman yangınları, sel ve taşkınlar, heyelan ve kaya düşmesi, endüstriyel ve KBRN kazaları olarak açıklandığı İl Afet Risk Azaltma Planı Tanıtım Toplantısında konuşan Vali Ali Çelik, “Bugün bizim için bir başlangıç noktası” ifadelerini kullandı

Kütahya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile 74 kamu kurum/kuruluşu, üniversiteler, yerel yönetimler, özel sektör, meslek odaları ve STK’lardan 145 sistem katılımcıyla hazırlanan Kütahya İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Tanıtım Toplantısı, Kütahya Valisi Ali Çelik’in başkanlığında, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve paydaşların katılımıyla yapıldı.

KÜTAHYA’DAKİ ÖNCELİKLİ

AFET TÜRLERİ

Yapılan çalışmalar neticesinde Kütahya’nın öncelikli afet türleri; deprem, kentsel ve orman yangınları, sel ve taşkınlar, heyelan ve kaya düşmesi, endüstriyel ve KBRN kazaları ile maden kazaları olarak tespit edildi.

İRAP Kütahya kapsamında öncelikli afetler ile diğer afetlerdeki riskler tek tek ele alınarak 276 eylem, 20 hedef ve bir amaç belirlendi.

AFAD Başkanlığının kurulmasıyla birlikte Türkiye’nin son 10 yılda afetlere müdahale, arama ve kurtarma çalışmalarındaki başarılarıyla dünyanın sayılı ülkeleri arasında olduğunu söyleyen Vali Ali Çelik, afetlerin ardından yaşanan can kayıpları, maddi ve manevi kayıpları da aktardı ve önleyici tedbirlerin önemine dikkat çekti.

‘ASLİ GÖREVİMİZ

SAHADA UYGULAMAK’

Kütahya’nın öncelikli afet türleri başta olmak üzere tüm afet risklerini azaltmak amacıyla hazırlanan İRAP Kütahya’nın sahada uygulanmasının tüm paydaşların asli görevi olduğunun altını çizen Vali Çelik, bundan sonra kendilerine düşen görevi; planın sahada uygulanması için kurumsal anlamda kurumların ve bireysel anlamda yöneticilerin ya da uygulayıcıların yapmaları gereken hususların tamamını bilerek, takip ederek ve gerektiği zaman dilimi içerisinde de karar ve uygulamaya yönelik işlemleri tesis etmek olarak açıkladı.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Vali Ali Çelik, “Bugün bizim için bir başlangıç noktası. Tüm paydaşlarımızla planın içinde tanımlanan eylemlerin takipçisi ve yerine getiricisi olacağız” dedi. Afetten sonra yaşanan sosyal ve ekonomik zararların göz önünde bulundurularak farkındalığın artırılması gerektiğini kaydeden Vali Çelik, “Vatandaşlarımızın desteği özellikle bu işin arkasındaki gücü sağlamada önemli bir rol alacak. Devletimizin beklentisi bütün paydaşların etkili bir iletişimle bu sürecin yönetilebilmesi için paydaşların katkıda bulunması. İnşallah yapılan çalışmaların sahada uygulaması da başarıya ulaşır” İfadelerini kullandı.

Kütahya İl Afet Risk Azaltma Planı’na katkı sunan Dumlupınar Üniversitesi akademisyenlerine teşekkür belgesi veren Vali Ali Çelik, tüm paydaşlara katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Siyaset haberleri

KARNE HEYECANINA ORTAK OLDULAR

Öğrencilerin karne heyecanına ortak olan Vali Ali Çelik, Umudunuzun ve hayallerinizin eksik olmadığı nice yıllarınız, tatilleriniz