//
8 dakikada okunabilir

KÜTAHYA’NIN SORUNLARINI GENÇLER ÇÖZECEK

Kütahya’da bir ilki olacak Proje Pazarı ve Zafer Bilim Şenliği’nin hazırlıklarına başladıklarını belirten Rektör Uysal, “Tüm gençlerimiz memleketin, üniversitemizin, Kütahya’nın problemlerine projelerle çözüm üretsinler” dedi. Rektör Uysal, DPÜ’nün 30’uncu yılı ve Dumlupınar Meydan Muharebesi’nin de 100’üncü yılı 2022’de Zafer Bilim Şenliği yapılacağını duyurdu

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal ve Kütahya Tasarım Teknokent Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz, DPÜ Öğrenci Konseyi’nin düzenlediği söyleşide 1. Proje Pazarı ve Zafer Bilim Şenliği’ni tanıttı.

Çevrimiçi söyleşide ilk sözü Prof. Dr. Ersan Öz, aldı. Öğrencilere proje girişimciliği yarışmalarına katılmalarını tavsiye eden Prof. Dr. Ersan Öz, “Proje pazarımız tüm Türkiye’den başvuru alacağımız ilk defa gerçekleştirilen çok büyük bir organizasyon. Üç ayrı kategoride ortaokul, lise öğrencilerimizi, üniversite öğrencilerimizi, gerek şehrimizdeki Ar-Ge ve Tasarım merkezlerini otomasyon, yazılım, maden, sağlık, nanoteknoloji, kimya gibi birçok dalda proje başvurularını alacağız. Bunları değerlendirip para ödülü vereceğiz. Bazılarına Teknokentimizde yer vereceğiz.” Dedi.

Proje pazarları genelde 1 veya 2 dalda ödüllendirme yapıldığına değinen Öz, “Biz daha bol olsun elimiz dedik ve 3 dalda ödül vermek istedik. Ar-Ge Tasarım merkezlerimize, liselerimize, üniversitelerimize ayrı ayrı ödüller veriyoruz. Ortaokulları ve liseleri geziyoruz. Proje pazarının arkasında çok güçlü bir ordu var. 11-12 liseyi merkeze aldık. Çocuklara anlatıyoruz başvurun diyoruz” dedi. Öz, bir ilk olarak başlayan projenin devam etmesi temennisinde bulundu.

‘ÖNEMLİ BİR ADIM’

Gençlerimiz, girişimci bir gençlik olma yönünde önemli bir adım atacağını vurgulayan Prof. Dr. Ersan Öz, “Teknokente proje başvurusunda bulunanlar, 18-24-36 aylık süreçlerde projelerini bitiriyorlar ve daha bitmeden yenisini hazırlıyorlar. Bir proje hazırlayan gençliğin artık projesiz bir hayatı olmuyor. Buradan bir vizyon da bir elde edecek, gelir de elde edecek, ülke ekonomisine katkıda da bulunacak ve ödüller de kazanacak. Hiç para ödülü alamayana da Kuluçka Merkezimizde yer vereceğiz. Projesini burada geliştiriyor olacak. Gençlerimiz bu yaşlarda böyle projelerde bulunurlarsa duruşları olur, gelirleri olur, tanınırlığı ve marka değeri olur” dedi. Tüm öğrencileri proje pazarına davet eden Öz, proje başvurusunun yazılı olarak yapılabileceği gibi prototip eklenme imkanı bulunduğuna da değindi.

Projelerin geleceğine dair de açıklamada bulunan Prof. Dr. Öz, “Proje sahibinin tercihi de çok önemli. Aday eğer derse ki, projemi şu yolla devam ettirmek istiyorum, takdir kendisinindir. Derse ki, ‘Siz bana bu imkânı verebilir misiniz?’ Biz kendileriyle teknokentten devam etmek istiyoruz. Kendilerine bu girişimlerini teknokentte sürdürmelerini, projelerini daha üretken hale getirmelerini kendilerine tavsiye edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Öz sözlerini “Arkadaşlarımızı Proje Pazarı’na davet ediyorum. Gençlerimizi, şehirde pozitif algıya sahip olan teknokentimize davet ediyorum. Proje nasıl yapılıyor, laboratuvarlarında mutfağında görsünler. 1 Nisan’a kadar önemli fikirler bize başvuru yapacaklar. Ödül almakla kalmayıp bundan sonra proje aleminde adlarından sıklıkla bahsettirip ülkemiz için faydalı hâle gelecektir” diyerek sonlandırdı.

‘KÜTAHYA’DA BİR İLK’

Prof. Dr. Ersan Öz sayesinde Teknokent’te büyük bir ivme yakalandığına dikkat çeken Rektör Kazım Uysal, “Proje Pazarı’nın şimdiye kadar yapılmaması eksikliktir. Bütün dünya bilgiyi ve teknoloji üretebiliyorsa öne geçebiliyor. Gençlerden istifade edebiliyorsa öne geçiyor. İşte bu anlayışla hem teknokentimiz hem de bizler el ele verdik ve Kütahya’da bir ilki gerçekleştirmek için kolları sıvadık. Bundan amacımız şu: Tüm gençlerimiz proje düşünsünler. Memleketin, üniversitemizin, Kütahya’nın problemlerine çözüm üretsinler. Milletimin öne geçmesi, milletimizin yücelmesi için gençlere, gençlerin düşüncelerine, ürettikleri projelere ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı

Proje Pazarı fikrini DPÜ’yü bir marka yapma fikriyle ortaya çıktığını belirten Rektör Uysal, “Önümüzdeki yıl yani 2022, üniversitemizin kuruluşunun 30. yılı. Dumlupınar Meydan Muharebesi’nin de 100 yılı. Dolayısıyla Proje Pazarı’nı aynı zamanda Zafer adını verdiğimiz bilim şenliğiyle yapıp hem Kütahya’ya hem de üniversitemize farkındalık oluşturacağız” dedi.

‘2022 BİZİM YILIMIZ’

“2022 bizim yılımız. Kurtuluşun şehri olan Kütahya’da Meydan Muharebesinin kazanıldığı, düşmanın toprağımızdan gönderildiği 100. yılı. Bundan dolayı sadece üniversitemiz değil Kütahya’daki ve çevremizdeki illerle birlikte 2022 yılını anlamlı ve coşkulu bir şekilde kutlamak istiyoruz. Bu zafer artık bizim ‘Anadolu’dan gitmiyoruz’ mesajını tüm dünyaya ilettiğimiz zaferdir” ifadelerini kullanan Rektör Kazım Uysal, 2022 yılını bu manaları yükleyerek yaşamak istediklerine vurgu yaptı. DPÜ’nün de 30. Yılını kutlayacağına dikkat çeken Rektör Uysal, 2022’nin bayram havasında geçirileceğini belirtti.

Son olarak katılımcılara çağrıda bulunan Prof. Dr. Kâzım Uysal, “Sevgili gençler, gelin hep beraber el ele verelim, milletimizin problemlerini çözmeye aday olalım, bunun için çalışalım, emin olun her biriniz bir millet kıymetinde olursunuz. ‘Haydi bismillah’ diyorum” dedi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

TÜBİTAK’TAN BURS DESTEĞİ

Lisansüstü öğrenciler Nurcan Biçen ve Şeyda Kara, ‘Yara İyileştirici Bir Peptidin Yeni Analoglarının Sentezi, Karakterizasyonu ve

‘BİR ŞEYLER YAPMAMIZ GEREK!’

İnsanlığın iklim değişikliğine kafa yorması gerektiğini belirten Vali Ali Çelik, su kaynaklarının giderek azaldığı süreçte davranışların