/
7 dakikada okunabilir

‘ÇAREMİZ KUR’AN’A SARILMAK’

40 öğrencinin icazet belgelerini aldığı törende konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, “Kur’an’la buluştuğumuzda ecdadımızın onurla tarihe nokta koyduğu gibi o ecdadın nesli olarak bu millet yine aynı şanlı tarihini yaşayacaktır. Çaremiz Kur’an’a sarılmaktan geçiyor. Dedi

Okul-Kur’an Kursu İşbirliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi” kapsamında Emir Sultan ve Bölge Yatılı Kur’an kurslarında öğrenim gören ve hafızlığını tamamlayan öğrenciler için Ulu Cami’de icazet merasimi yapıldı.

İcazet merasimine; Kütahya Valisi Ali Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Hac Hizmetleri Daire Başkanı Süleyman Sarı, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Jandarma Komutanı Murat Kırbaç, İl Millî Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş ile protokol üyeleri, misafirler ve vatandaşlar katıldı.

‘EN BÜYÜK ADIM HAFIZLIK’

Kütahya Ulu Camii İmam Hatibi Mehmet Ali Sarı’nın Kur’an tilavetleriyle başlayan programda İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, “Hafızlık en değerli muzafferiyet. Allah’ın kitabını okumak hıfzetmek ve okuduğu kitabın lafsı ile hamiliği taşıyıcı olmak ahkamı ile amiri onu yaşayan olmak hikmeti ile kamili olabilmek yolunda gerçekten atılmış en büyük adımdır hafızlık” dedi.

Kütahya İl Müftülüğüne bağlı il genelinde 10 kız, 8 erkek olmak üzere 18 hafızlık kuran kursu bulunduğuna değinen Demirtaş, “Bu kurslardaki öğrenci sayısı 857 olup 89 öğretici ile hafızlık eğitimi yapmaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile proje ortağı olduğumuz 6 kuran kursunda toplam 408 öğrencimiz ise eğitim görmektedir ve bu öğrencileri 241’i merkez ilçede eğitim görmekte olup diğerleri ise Tavşanlı ve Simav’da ilçelerinde eğitim görmektedirler. Bugünkü programda 40 hafızımız hafızlıklarını tamamlayıp icazetlerini alma başarısını gösteren öğrencilerimizi, velilerini, hocalarımızı ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

‘EN BÜYÜK MİRAS’

Kur’an eğitiminin, küçük yaşlardan itibaren itina ile yerine getirilmesi gereken bir vazife olduğunu belirten İl Milli eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, “Bir Hadis-i Şerif’te ‘Çocuklarınızı üç hususta yetiştirin.’ buyurulmuştur. Bunlar: -Peygamber sevgisi, Ehl-i Beyt sevgisi ve Kur’an kıraati…  Anne ve babaların çocuklarına vereceği en büyük miras, onların gönüllerine Kur’an-ı yerleştirmek ve onları Kur’an’la tanıştırmaktır. Çocukların, Kur’an-ı Kerim’i öğrenmesi, hıfzetmesi ve onun prensipleriyle yetişmesi, anne ve babalara Allah’ın hoşnutluğunu kazandıracak, dünya ve ahirette büyük ikramların kapısını açacaktır. Zira evlâda bırakılan maddî miras, ne olursa olsun, nihâyetinde bu dünyada kalmaya mahkûmdur. Bu sebeple bizlere emanet olan çocuklarımızı Kur’an ahlakı üzerine yetiştirmeli; küçük yaştan itibaren eğitimlerine ehemmiyet vermeliyiz.” Dedi.

‘BİZİM GÖREVİMİZ’

Hafızların Kur’an-ı Kerim’in ışığı altında ömür sürmelerini dileyen Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Başkanlığın genç yaşlı, kadın erkek herkese Kur’an kurslarında, camilerde, farklı kurum ve yerlerde gece gündüz Kur’an hizmeti sunmaya devam ettiğini belirtti. Şahin şu ifadeleri kullandı: “Bu millete Kur’an öğretmek, bu millete dinini öğretmek kanunla bizim görevimizdir. Böyle hizmetler verildiği halde Kur’an okumayı bilmeyen varsa bu çok üzücü bir şeydir. Onun için içinizde, toplumumuzda Kur’an okumayı bilmeyen kalmasın. Kur’an’la buluştuğumuz zaman tarihte olduğu gibi ecdadımızın izzetle, şerefle, onurla tarihe nokta koyduğu gibi gelecekte de o ecdadın nesli olarak bu millet yine aynı izzetli ve şanlı tarihini yaşayacaktır. Onun için çaremiz Kur’an’a sarılmaktan geçiyor.”

Öğrencilerle gurur duyduğunu ifade eden Vali Ali Çelik ise, hafızların emek veren ailelerine ve hocalarına teşekkür etti.

Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyeleri Fatih Okumuş ve Musa Coşkun’un Kur’an ziyafeti sunduğu merasimde, Reisül-Kurra Mustafa Demirkan dua etti. Tören, 40 hafız öğrenciye icazet belgelerinin takdim edilmesiyle sona erdi.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Kültür haberleri

KÜTAHYA’NIN LEZZETTLERİ TANITILDI

Kütahya’nın tanıtımı için faaliyetlerini sürdüren Kütahya Kültür Derneği, misafirlerini Kütahya’nın yöresel lezzetleriyle ağırladı. Önemli katılımcıların olduğunu

MASKESİZ BİR YIL OLSUN

Yeni yılın ilk gününde Kütahyalılara 2022 yılından beklentilerini sorduk. Sağlık, huzur ve mutluluk dileğinde bulunan vatandaşların