/
3 dakikada okunabilir

DOMUZ DEĞİL NORMAL GRİP

Domuz gribi vakalarının görüldüğüne dair söylentilerin gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, “Son günlerde bir grip salgını olduğu doğru ancak Kütahya’da şu an tespit edilen bir domuz gribi vakası yok” dedi.

Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, GAZETE KIRKÜÇ’e açıklamalarda bulunarak şehirde domuz gribi salgını olduğuna dair söylentileri aydınlattı. Influenza denilen grip virüsünün alt tiplerine ayrıldığına değinen Dr. Mehmet Erşan, Domuz Gribinin aslında ınfluenzanın bir türü olduğunu belirtti.

‘GRİP SALGINI VAR’

Kütahya’da şu an tespit edilen bir domuz gribi vakası olmadığını dikkat çeken Dr. Mehmet Erşan, “Son günlerde etrafta bir grip salgını olduğu doğru. Özellikle çocuklarda ve tabii yetişkinliklerde görülen bir yoğunluk var. Ama domuz gribiyle ilgili şu an bize yansımış bir sonuç yok. Domuz gribi testleri ayrı yapılıyor. İnsanlar Influenza pozitifi görünce domuz gribi olarak değerlendirmiş olabilir” ifadelerini kullandı.

INFLUENZA’NIN BİR SÜRÜ ÇEŞİDİ VAR

Her dönem bir grip söylemi yaşandığına da değinen Dr. Mehmet Erşan, koronavirüs pandemisi sebebiyle hassaslaşan vatandaşların bilgi kirliliği ile mücadelesini gözler önüne serdi. Influenza’nın bir sürü çeşidi olduğunu belirten Erşan, “Vatandaş belki de şöyle değerleniyor. Influenza  dendiğinde bir yakını çıkıp ‘Sen domuz gribi olmuşsun diyor’ Bu da kamuoyunda yayılıyor. Domuz gribi söylentileri bu şekilde çıkmış olabilir” şeklinde konuştu.

DOMUZ GRİBİ

VAKASIYLA KARŞILAŞMADIK

İl Sağlık Müdürlüğü olarak şu anda domuz gribi vakasıyla karşılaşmadıklarının altını çizen Dr. Mehmet Erşan,  tüm bulaşıcı hastalıklar için tedbirlerin aynı olduğu ifade ederek koronavirüs tedbirlerine harfiyen uyulmasının önemine vurgu yaptı. Grip türlerinde bulaş oranının aynı tedbirlerle azalacağına değinen Erşan, maske mesafe hatırlatmasında da bulundu.

ŞEYMA DÖNMEZ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Sağlık haberleri

KORKUTAN ARTIŞ

Kütahya’da 25 – 31 Aralık haftasında 100 bin kişide 167,51 olarak belirlenen vaka sayısı 1-7 Ocak

‘MASKEYİ ÇIKARMAYIN’

Kütahya’da vaka sayıları yükselmeye başladı. Omicron varyantının çok kolay bulaştığını ifade eden Kütahya İl Sağlık Müdürü

‘FARKLI SALGINLAR ÇIKABİLİR’

Koronavirüsün topluma etkilerinin ele alındığı söyleşide Rektör Vural Kavuncu, “Doğa kendisini dengeleyene kadar farklı salgınlar çıkabilir.