/
4 dakikada okunabilir

SÖZ TUTULDU

Kütahya’nın engelli sporcularına Gençlik Spor Bakanlığı’ndan asansörlü araç desteği geldi. Bakanlığın kendilerine verilen sözü yerine getirdiğine değinen Türkiye Sakatlar Derneği Kütahya Şubesi Başkanı Hatice Yakar, Kütahya Belediyesi’nden de ulaşım desteği istedi

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kütahya’daki engelli vatandaşların sportif faaliyetlerinde kullanabilmesi için asansörlü araç tahsis etti.

GAZETE KIRKÜÇ’e açıklamalarda bulunan Türkiye Sakatlar Derneği Kütahya Şubesi ve Kütahya Engelliler Umutspor Kulübü Başkanı Hatice Yakar, Gençlik Spor Bakanlığı’nın kendilerine verilen sözü tuttuğuna değinerek “Allah Sayın Valimiz Ali Çelik’ten razı olsun onun sayesinde böyle bir imkâna kavuştuk.” Dedi. Yakar, Gençlik Spor Eski İl Müdürü Feyzullah Gayret ve Gençlik Spor İl Müdürlüğüne de destekleri için teşekkür etti.

Engellilerin spor faaliyetlerine katılması için kullanılacak aracın sadece Engelliler Umutspor Kulübü sporcularının değil Kütahya’daki tüm engelli sporcular kullanabileceğini vurgulayan Hatice Yakar,  “Araç akülü arabaların binmesi için asansörlü bir şekilde tasarlanmış. Sporcular antrenmanlara, maçlara ya da etkinliklere gidip gelmek için kullanacaklar” dedi.  Aracın fazla koltuğu olmadığına da değinen Yakar,  6 koltuğu var, 3 tane de akülü araba binebiliyor” ifadelerini kullandı.

‘ULAŞIMDA ERİŞİLEBİLİRLİK YILI’

Asansörlü aracı Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan istediklerini ve verilen sözün yerine getirildiğini ifade eden Yakar, “Aynısını engellilerin hayatını kolaylaştırmak için belediyeden de rica ediyoruz. Diğer illerin belediyelerinde var. Bedensel engelli vatandaşların sosyal faaliyetlerde kullanması için her ilin belediyesinde asansörlü engelli araçları var” dedi. Ulaştırma Bakanlığı’nın 2022 ve 2023 yılı “ulaşımda erişilebilirlik” yılı olarak değerlendirilmesi yönünde genelgesi olduğuna dikkat çeken Yakar, Kütahya’da engellilerin ulaşımının rahatlaması için atılacak adımlardan biri de bu olabilir Biz tüm kurumları da bu genelgeden haberdar edeceğiz” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Belediye Meclis Toplantısında söz alan Hatice Yakar, Kütahya Belediyesi’nin bazı illerde kullanılan iki tane asansörlü engelli aracı almasını teklife etmiş, “Engel diye bir şey yok aslında. Engel biziz, engelleri kaldırmak bizim elimizde” ifadelerini kullanmıştı. Yakar, Belediyeden engelliler gününde istediği araç için bir gelişme olmadığını belirtti. 

ŞEYMA DÖNMEZ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Resmi Kurumlar haberleri

TÜBİTAK’TAN BURS DESTEĞİ

Lisansüstü öğrenciler Nurcan Biçen ve Şeyda Kara, ‘Yara İyileştirici Bir Peptidin Yeni Analoglarının Sentezi, Karakterizasyonu ve

‘FARKLI SALGINLAR ÇIKABİLİR’

Koronavirüsün topluma etkilerinin ele alındığı söyleşide Rektör Vural Kavuncu, “Doğa kendisini dengeleyene kadar farklı salgınlar çıkabilir.