5 dakikada okunabilir

‘YETERLİ DEĞİL’

Memur maaşlarına verilen zam yeterli olmasa da sendikalarının emekleriyle edindikleri kazanımların değerli olduğunu belirten Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 Nolu Şube Başkanı Fatih Köse, “Ek Protokol” ile masa başı değil, “Torba Kanun” ile kapsam dışı yöntem tercih edildi. Özetle; doğru olan yerine kolay olan seçilmiştir” dedi

Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 Nolu Şube Başkanı Fatih Köse, memur maaş zamlarını değerlendirdi.

“Ek Protokol” ile masa başı değil, “Torba Kanun” ile kapsam dışı yöntem tercih edildiğini belirten Fatih Köse, “Özetle; doğru olan yerine kolay olan seçilmiştir. Yöntem ve miktar, mevcut şartlarda anlaşılır gibi dursa da uzun vadede tartışılacaktır” ifadelerini kullandı.

Açıklanan yüzde 30,5’lik rakamın yüzde 2,5′ lik oranının, iki aydır ekonomik dalgalanmalardan sonra verdikleri mücadele sonucu alındığına ancak yeterli olmadığına değinen Fatih Köse, “ Yüzde 5’ i ve geri kalan miktarı Toplu Sözleşmede alınan karar gereğidir. Kamu çalışanlarının beklentilerini ifade eden ve bunun mücadelesini veren sendikamızın emeğinin karşılığıdır.  Bu yeterli midir? Elbette ki yeterli değildir” dedi. 

‘ŞARK KURNAZLIĞI’

Süreci seyirci konforuyla izleyip herhangi bir emek koymayan bir takım çevrelerin bu gün ortaya çıkıp emek mücadelesi veren tek sendikaya saldırmalarının anlamsız olduğuna vurgu yapan Fatih Köse, “Toplu Sözleşme masasında son güne kadar her konuda mutabık kalıp, bir takım çevrelerin tahrikleriyle son gün masada görüntü vermekten kaçan çevrelerin örgütlü bir şekilde çığırtkanlık yapmalarını şark kurnazlığı olarak görüyoruz. Kamu çalışanları için emek ortaklığı yapmayanlar alınan her türlü kazanımın ortağı olarak bu imkanlardan faydalanacaklardır” şeklinde konuştu.

Önemli bazı hizmet kolu kazanımlarını da hatırlatan Fatih Köse, şu ifadeleri kullandı: “Anti demokratik uygulamalara karşı verilen mücadeleyi söylemeye gerek bile duymuyoruz. Sendikamız bu mücadelenin içindeyken sağımızdaki ve solumuzdaki sendikaların takındığı tavır kamuoyunun malumudur ki pek çok çalışanımız şahit oldukları olaylar sonucu emek mücadelemize ortak olmak için o sendikalardan istifa ederek sendikamıza katılmıştır”

‘KAZANIMLAR KIYMETLİ’

Bugün gelinen noktada kazanımların kendi emekleriyle kazanıldığının vurgulayan Köse, “Emek bize ait olunca kazanımlar da bizim yanımızda kıymetli. Ancak hiçbir emeği olmayanlar için hazır buldukları bu kazanımlar değersiz olabilir. Ama kazanım skalasındaki kendilerini ilgilendiren hangi maddeyi “bunun kazanılmasında benim emeğim, katkım yok, bana bunu vermeyin” diyebilirler. Hepsine istisnasız ortak olur ve kendileri için daha fazlasını alamadığımız için döner yine bizi eleştirirler. Kendilerine yetkili oldukları dönemde kazandıklarını sormak lazım. Sendikacılığın bu günkü mevzuatı bize bunu reva görüyor. Biz çalışmaya devam edecek, mevzuatın düzeltilmesinden hak aramada engel olan yapının onarılmasına kadar azmi elden bırakmayacağız.” Şeklinde konuştu.  

FATMA SÜMER

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Siyaset haberleri

‘KÜTAHYA’DA UN SIKINTISI YOK’

Kütahya’da un sıkıntısı olmadığını vurgulayan KÜTBO Başkanı Necati Gültekin, Kütahya’da Türkiye’deki olağan fiyat artışlarının dışında bir

‘KİMSE HOR GÖREMEZ

Otobüs fiyatlarındaki artışın şu zor günlerde otobüsçü esnafına adeta can suyu olduğunu belirten Kütahya Halk Otobüsleri