/
3 dakikada okunabilir

DİKKAT! 11 BİN TL CEZASI VAR

Evcil hayvanların 2022 sonuna kadar mikroçiple kimliklendirileceğini açıklayan Kütahya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Halil Kuyucak, “Tehlikeli köpek ırklarında ise son tarih 14 Ocak. Yasal sürenin sonuna kadar uygulamayı yaptırmayan hayvan sahipleri 11 bin TL ceza ödeyecek” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 2022 sonuna kadar kedi, köpek ve gelincikler için mikroçipli kimliklendirme çalışmasını zorunlu hale getirdi. GAZETE KIRKÜÇ’e açıklamalarda bulunan Kütahya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Halil Kuyucak, evcil hayvanların kayıt altına alınması sürecini anlattı.

SAHİPLENDİM VAZGEÇTİM YOK!

Uygulamanın sağlayacağı faydalara değinen Halil Kuyucak, şu ifadelerini kullandı: “Örnekleri çok oluyor. Sokakta bir tane hayvan bulunuyor. Mikroçip o hayvanın sahibinin kim olduğunu anlamaya yarayacak. Ayrıca özellikle yazlık yerlerde çok oluyor tatillerden sonra hayvanı sokağa bırakıyorlar ya da bir kişi sahiplendiği hayvandan vazgeçip sokağa bırakıyor. Bütün hayvanları çiplendirdiğimizde o mikroçipteki barkod hayvanın kime kayıtlı olduğunu söyleyecek. Güvenlik güçleri, “Sen bu kediyi ya da köpeği madem sahiplendin niye sokağa bıraktın veya neden kaydettin” diyerek şahısları sorgulayacak”

‘AŞIDAN DAHA ACISIZ’

Kütahya’daki tüm veterinerlerin mikroçiple kimliklendirme yaptığını belirten Halil Kuyucak, “Hayvanın deri altına 15 haneli barkod numaralı bir tane çip takıyoruz. Daha sonra da sisteme kaydediyoruz. Hayvanlar bir araç gibi ev gibi sahipli oluyor” dedi. Uygulamanın acısız olduğuna da dikkat çeken Kuyucak, “Aynı aşılama gibi düşüşün hatta daha da acısız bir işlem. Küçük bir iğnenin içerisinde mikroçip var, kedinin ya da köpeğin deri altına bırakılıyor” dedi. 

‘11 BİN TL CEZASI VAR’

2022 yılı sonuna tüm kedi ve köpeklerin mikroçip ile kimlendirilmesinin zorunluğu olduğunu vurgulayan Halil Kuyucak, tehlikeli ırklar için bir istisna olduğuna da değindi. Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully gibi tehlikeli ırkların 14 Ocak’a kadar kimliklendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Kuyucak, yasal sürenin sonuna kadar uygulamayı yaptırmayan hayvan sahiplerinin 11 bin TL ceza ödeyeceğini duyurdu.

ŞEYMA DÖNMEZ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Asayiş haberleri

SON ANDA KURTULDULAR

Saray Mahallesi Firaki Sokak üzerindeki üç katlı ahşap ev, sobadan çıkan yangın sebebiyle kül oldu. Yanan

SEBZE YÜKLÜ TIR KAZA YAPTI

Kütahya-Eskişehir karayolu 26. kilometresinde Kütahya’dan Eskişehir’e giden sebze yüklü tır, kar yağışı nedeniyle sürücüsünün direksiyon hakimiyetini

SAMANLIK KÜL OLDU

Emet’e bağlı Yenice Köyü’nde elektrik kontağından çıkan yangın samanlığı alevler içinde bıraktı. Eti Bor itfaiye ekiplerinin

ÇELİK HALATLARI ÇALDI

Çelik halatları çalarken güvenlik kameralarına yakalanan şüphelinin yakalanması için çalışma başlatıldı. Fatih Sanayi Sitesinde bir iş