/
6 dakikada okunabilir

2022 ATILIM YILIMIZ OLACAK

Bilgisayarın başına oturduğumda bazen neyi yazacağıma bir türlü karar veremiyorum. Bu konu yokluğundan değil bilakis çokluğundan kaynaklıyor. Okuduğunuz bu gazete Kütahya’da yayınlanan yerel yayın olduğu için ben özellikle genel konular yerine yerel mevzuları yazmayı önemsiyorum. Bunun arayışı içerisindeyken yılın son günü gazetemizde yatırımlarla ve ihracatla alakalı muhabir arkadaşımız Şeyma Dönmez ‘in bir haber ilişti gözüme.
Ülkemizin ve ilimizin kalkınmasına, sosyal yapısına, tanıtılmasına önemli katkı sağlayan yatırımlar ve ihracatla ilgili haberleri, yazıları daha bir iştiyakla takip ediyorum yazıyorum. Çünkü bunlar toplumun yararlanmasını, umutlarımızın canlanmasını sağlayan en önemli unsurlardır. Yani bunlar bizim için kıymetini bileceğimiz bir nimet. Ama maalesef bu nimetlerde malum salgın sebebiyle azalmalar oldu. Başta sağlık olmak üzere sosyal, kültürel ve iktisadi hayatımızı derinden etkileyen KOVİD- 19 pandemisi 2019 yılının aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde çıktı ve dünyaya yayıldı. Ülkemizde 3 ay sonra yani 11 Mart 2020’de görülen ve bir türlü bitip tükenmeyen küresel bir sorun halen gelen salgın çeşitli varyantlarıyla devam ediyor. Kurtulmanın çaresi yine bizde. Maske, mesafe, temizlik kurallarına azami düzeyde riayet eder aşılarımızı yaptırırsak bu illetten kurtuluruz. Dolayısıyla her alanda rahatlarız.
Daha büyük zayiatlara yol açmamak için alınan sıkı tedbirler sebebiyle 2020 yılında üretimde, ihracatta kayıplar yaşandı. O yıl rölantide çalışan üretim çarkları geçen yıl hızlanarak üretimde ve ihracatta rekor üstüne rekor kırdık. Tabii bu müspet gelişmeler bizim için can suyu oldu umutlarımızı canlandırdı. İktisadi anlamda bu yılın daha hareketli ve bereketli olacağının işaretini verdi. Bunu ben değil işin başındaki yetkin insanlar söylüyor. Onlardan biride Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası ( KUTSO ) Başkanı Sayın İsmet Özotraç.
Hiçbir zaman kriz edebiyatı yapmayan, her daim moral ve motivasyon veren, hadiselere gerçekçi ve mantıklı yaklaşan Başkan Özotraç, 2021 yılının Kütahya için çok verimli geçtiğini, 2022’de üretime geçecek fabrikalarla birlikte ihracatımızda önemli artışlar olacağının öngörüsünde bulunuyor.
Üretimde ve ihracatta geçen yılın bir değerlendirmesini yapan KUTSO Başkanı İsmet Özotraç, bu yılın iktisadi anlamda daha hareketli ve bereketli geçeceğini ifade ederek şöyle demiş. ” Fevkalade bir yılı geride bıraktık. Bu olumla gelişmeler ihracatımıza da yansıdı. Kasım ayında 40 milyon dolarlık ihracatla bütün ayların en yüksek ihracatını yapmış bulunuyoruz. Dolayısıyla sanayi yönünde herhangi bir sıkıntı gözükmüyor. Her ne kadar girdilerde ciddi artışlar olsa da bunları tolere edebilir durumdayız. Tabii son değişiklerle nasıl bir ortam oluşacak bunu da ileride göreceğiz.” 2022 yılından beklentilerinin büyük olduğunu da açıklayan Başkan Özotraç, ” İnşallah yaşanan son müspet gelişmelerin ticari ayağını da göreceğiz. Asgari ücretlerdeki artışın, memura ve emeklilere verilen zamların, ticaretin normal seyrine oturmasını sağlayacaktır. Biz bunu umut ediyoruz” dedi. Sanayide olağanüstü bir durum yaşanmazsa ihracatın artarak devam edeceğini de dile getiren İsmet Özotraç, bu sene Kütahya’da yeni fabrikaların faaliyete geçeceğine dikkat çekerek, üretime geçecek bu yeni fabrikalarla birlikte ihracatın daha iyi bir noktaya geleceğini, Kütahya sanayisi adına olumlu bulduğunu belirtti.
Bu açıklama yılbaşı öncesi yapıldığı için günümüze uyarlayarak konuyu köşeme taşıdım. Eğer bir sürç-i lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli GAZETE KIRKÜÇ okurları.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son KÖŞE YAZILARI haberleri

GAZETEMİZ 17 YAŞINDA

  Bugün çok mutluyuz değerli okurlar. Çünkü 17 yaşına girdik. Biz yerel kimliğimizle, gazete kırküç adıyla 2005’den

ADIM ADIM ŞAMPİYONLUĞA..

“B.Kütahyaspor kurulduğu (26 Mayıs 1966) günden bugüne oynadığı bütün liglerde (2.lig, 3.lig, BAL ligi..) şampiyonluğa koşarken