//
8 dakikada okunabilir

AYSEL SELAHATTİN ERKASAP SOSYAL BİLİMLER LİSESİ GELECEĞİN YÖNETİCİLERİNİ YETİŞTİYOR

Türkiye’ye yönetici yetiştirmek hedefiyle eğitimde bir ekol haline gelen Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi’nin “hayallerindeki okul” olduğunu ifade eden Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, “Sadece Kütahya’da değil, Türkiye’deki en güzel örnek olan okullardan birisi burasıdır.” Dedi.

Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Ahmet İren 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlamak için kahvaltı programı düzenledi. Programa; Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Şube Müdürü Mehmet Zorlu, öğretmenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı. 

Göreve geldiğinde Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit’in kendisine “Sosyal Bilimler Liselerini çok önemiyorum. Bu okulların geleceği Türkiye’nin geleceği” dediğini belirten Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Ahmet İren, “Biz de yöneticiler yetiştirmek hedefiyle farkı bir konseptte ortaya çıkalım diye düşündük. 10 – 11’inci sınıf öğrencileri şimdiden mezuniyetin hüznünü yaşamaya başlıyorlar” dedi.  Geçen yıl hazırlık sınıfının kaldırılmasının gündeme geldiğini belirten Ahmet İren, okuyan öğrenciler, mezun öğrenciler, veliler ve öğretmenlerin katılımıyla anketler gerçekleştirildiklerini açıkladı. Mezunların yüzde 94’ünün “kaldırılmasın bize çok faydası oldu” dediğini belirten İren, “Müdür beyin de izniyle kaldırılmamasını talep ettik. Biz doğru yolda olduğumuza inanıyoruz. Hem İngilizce hem Almanca hem Osmanlıca öğreniyor öğrencilerimiz” şeklinde konuştu.

BAŞARILI OLDUĞU İÇİN MUTLU OLAN DEĞİL

MUTLU OLDUĞU İÇİN BAŞARILI ÖĞRENCİLER

Başarılı olduğu için mutlu olan değil de mutlu olduğu için başarılı olan öğrenciler yetiştirdiklerini dile getiren İren, “Biz burayı okul olarak değil ekol olarak görüyoruz. Zekâyla vefanın harman olduğu okul olmak için ilerliyoruz. İnşallah önce okulumuzun sonra ilimiz sonra ülkemizin yüzünü ağartırız” dedi.

Türkiye’deki 25. Sosyal Bilimler Lisesi Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce Öğretmeni Sevgi Altun Dilek, “Bizim okulumuzun amacı dil bilen geleceğin yöneticilerini yetiştirmek. Öğrencilerimiz İngilizce bölümler yazamaya korkmuyor. Öğrencilerimiz İngilizce, Almanca tiyatrolar münazaralar yapıyorlar. 10 e-Twinnnig projesinde İspanya Litvanya Fransa gibi ülkelerle birlikte projeler üretiyoruz. Bugün öğleden sonra Fransa yolcusuyuz öğrencilerimizle birlikte” dedi . Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi’nden Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni olmanın çok zevkli olduğunu belirten Hakan Bengül ise “Çünkü öğrenciler yazı yazıyor, kitap okuyor. Sıcak bir aile ortamı içerisindeyiz” dedi. Okul Müdürü İren’in dümeninde yola devam ettiklerine vurgu yapan Bengül, okulun kendi sosyal toplulukları olduğunu belirtti.

‘BİR AİLE ORTAMI’

Bir aile ortamı olarak sevgi ve güven ortamında eğitim aldıklarını ifade eden okul öğrencilerinden Elif Rana Atiş, “Öğretmenlerimiz sadece derslerimizde değil hayat derslerimizde bize yardımcı oluyor. Sosyal aktiviteler açısından da çok etkin bir okuluz, aktivitelere derslerimize de yardımcı oluyor. Okulumuzda olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Çok ayrı kaldık okuldan ayrı geçirdiğimiz günler için üzülüyorum”dedi. Okul öğrencilerinden İzzet Talha Karaarslan ise okulun 5 sene olması şanssızlık olacak görmediklerini ve okulda geçirdikleri her dakikanın kendileri için çok değerli olduğunu vurguladı.  

‘HAYALLERİMİN OKULU’

Programda son sözü alan Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit sözlerine 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü tebrik ederek başladı.  Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi’nden “hayalimdeki okul” diye bahseden Hasan Başyiğit, bütün okul yöneticilerine liseyi ziyaret etmelerini tavsiye etti.

Zilsiz okul hayalinin Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi’nde gerçek olduğuna değinen Hasan Başyiğit,  “Yöneticilerimizin, öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin uyum içinde olmalarından dolayı biz son derece memnunuz. Başarılarımız ve projelerimiz de bu işin tuzu biberi oluyor. Biz meselenin temeline sevgiyi, saygıyı ve anlayışı koyduğumuz anda başarı zaten geliyor. Buradaki çocuklar mutlu olduğu için başarılı oluyorlar. Çünkü çocukların mutluluğu okulların temel değerlerinden bir tanesi, mutlu çocuklar yetiştirmek. Türk milliyetinin temel amaçlarından biri de mutlu çocuklar yetiştirmek. Sadece Kütahya içerisinde değil, Türkiye’deki en güzel örnek olan okullardan birisi burasıdır.”ifadelerini kullandı.

Öğrencilere ilgi ve yeteneklerine göre yönlendirme yapılması gerektiğini belirten Hasan Başyiğit, Bu bazen velinin gözünde bu kabul edilemez oluyor. Her veli çocuğunun doktor mühendis olmasını istiyor. Ama bu ülkenin başka mesleklere de ihtiyacı var. Ben buraya geldiğim zaman keyif alıyorum. Diğer okullara gittiğimde ben öğrencilerle muhabbet etmeye çalışıyorum, konuşsunlar istiyorum ama burada buna ihtiyaç duymuyorum. Ben geldiğimde çocuk beni tanımasa bile hoş geldin diyor. Bundan daha güzel bir şey var mı?” şeklinde konuştu.

ŞEYMA DÖNMEZ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

TÜBİTAK’TAN BURS DESTEĞİ

Lisansüstü öğrenciler Nurcan Biçen ve Şeyda Kara, ‘Yara İyileştirici Bir Peptidin Yeni Analoglarının Sentezi, Karakterizasyonu ve

‘BİR ŞEYLER YAPMAMIZ GEREK!’

İnsanlığın iklim değişikliğine kafa yorması gerektiğini belirten Vali Ali Çelik, su kaynaklarının giderek azaldığı süreçte davranışların