/
7 dakikada okunabilir

GÜNÜNÜZ KUTLU OLSU GAZETECİ DOSTLAR

  Bugün 10 Ocak çalışan gazeteciler günü. İlk ilan edildiği 1961- 1971 yılına kadar “Çalışan Gazeteciler Bayramı ” olarak kutlandı. Birileri bunu bize çok görmüş, ya da nasıl olsa onlara her gün bayram diye düşünmüş olmalı ki bayramı güne döndürmüşler. Haksız da değiller çünkü onların çoğu kendilerini hizmete adamış mesleğinin delileri! Doğrusu meslek sevgisi ve hizmet aşkı olmazsa yapılacak bir iş değil. Bu özel gün 1971’den bu yana ‘ Çalışan gazeteciler günü’ olarak kutlanıyor. Kutlanıyor derken öyle anlı şanlı etkinlikler olmuyor. Bugünü bayram tadında kutlamaları için beklentilerinin karşılanmış olması ve gelecek kaygısı taşımamaları gerekiyor. Ama bugüne dek öyle tatmin edici bir şeyler yapılmadı hep lafta kaldı.

 61 yıldır hep aynı terane. Günün anlam ve önemine binaen basın kuruluşlarının değerli başkanları sorunlarını dile getirerek iktidardan çözüm bekledikleri söylerler. İktidar ve muhalefet partilerinin sayın sözcüleri basın mensuplarının demokrasiye olan katkılarını anlatarak onlardan övgüyle bahsederler. Gerçekten konuşmalar güzeldir. Ama sorunlar bir türlü düzelmiyor güzelleşmiyor hep bir başka bahara kalıyor. Açıkçası mahalli basını güçlendirme adına öyle köklü çözümler üretilmiyor. Yani kısır döngü hep devam ediyor. Bu anlayış devam ettikçe değişen bir şeyde olamayacak. Birlik beraberlik olmayınca biz bunu hak ediyoruz. Hep birliğin ve beraberliğin önemini anlatıyoruz lakin biz yapmıyoruz.

 Artan döviz kurları, iğneden ipliğe fahiş fiyatlar uygulanması basın sektörünü olumsuz yönde etkilerken üstüne üstlük birde bitmeyen lanetli KOVİT- 19  pandemisi var gündemimizde. Bu lanet salgından en çok etkilenenlerin içinde yerel basında var. Sektörün bugünü bayram tadında kutlamasını istiyorsak sorunlarının çözülmüş olması gerekiyor. Mevzuya Kütahya penceresinden bakacak olursak ilimizde çıkan gazetelerin hiçbirinin arkasında öyle güçlü sermaye yok. Tamamen amatör ve idealist bir ruhla hizmet eden gazeteci arkadaşlarımızın hangi sorunlarla cebelleştiğini biraz bilen biri olarak bunu söylüyorum.

  Tabii ki gazeteciler böyle özel günleri hak ediyor. Mahalli gazeteciler ise daha fazlasını hak ediyor. Zira yerel gazetecilerin çalışma koşulları genel gazetelerden daha zor. Genel gazetelerde rahat ve sistemli bir çalışma var. Editörler, muhabirler kendi konularında uzman kişiler. Herkes kendi uzmanlık dalında haber yapar. Mahalli gazetelerde ise öyle ferah ve sistemli bir ortam yoktur. Bir muhabir siyasetten ekonomiye, sağlıktan spora kısacası bütün haberleri yapar. Haber hazırlamak öyle kolay değil. Büyük emek ve hız istiyor. Bundan dolayı muhabirlere ” Haberin patronu” diyende var. ‘ Haberin hamalı’ diyende. Ben ise onlara fedakâr- cefakâr hamuru gazetecilikle yoğrulmuş haberlerin efendisi diyorum.

 Bazı okurlarımın hepsini aynı kefeye koymamın gazetecilik kisvesi altında ülkemizin birliğine-dirliğine bütünlüğüne kasteden hainlere ne diyeceğiz dediklerini buradan duyar gibiyim. Diyecek çok şeyim var ama şimdilik onların canı cehenneme derim. Değerli okurlarım şunu bilin ki Kütahya’daki gazetecilerin hepsi vatanını şehrini seven insanlardır. Onlar görev aşkıyla gece- gündüz demeden, mesai farkı gütmeksizin çalışıyorlar. Bu şehrin gözü, kulağı ve sesi oluyorlar. Onların yığınla sorunları olmasına rağmen vatandaşın sesine ses, sözüne söz olmaktan kendi sorunlarını dillendirmeye fırsat bulamıyorlar. 46 yıllık gazeteciyim yaklaşık 5 yıldır da gazeteniz kırküçte yazıyorum. Tabi tek başına değil aynı kulvarda yürüdüğümüz değerli gazeteci kardeşim Remzi Günay’la birlikte. İnşallah gelecek 10 Ocak’ta beklentilerinin büyük bölümünün karşılanmış olarak ve daha rahat biçimde günlerini kutlarlar.  Gelin el ele verelim bu kadim şehri daha ileriye taşıyalım. Çünkü bizim asıl görevlerimizden biride budur. Geleceğimizin bugünden daha iyi olması dileğiyle 10 Ocak gününüz kutlu olsun çalışan gazeteci dostlar. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli GAZETE KIRKÜÇ okurları.

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son KÖŞE YAZILARI haberleri

GAZETEMİZ 17 YAŞINDA

  Bugün çok mutluyuz değerli okurlar. Çünkü 17 yaşına girdik. Biz yerel kimliğimizle, gazete kırküç adıyla 2005’den

ADIM ADIM ŞAMPİYONLUĞA..

“B.Kütahyaspor kurulduğu (26 Mayıs 1966) günden bugüne oynadığı bütün liglerde (2.lig, 3.lig, BAL ligi..) şampiyonluğa koşarken

2022 ATILIM YILIMIZ OLACAK

Bilgisayarın başına oturduğumda bazen neyi yazacağıma bir türlü karar veremiyorum. Bu konu yokluğundan değil bilakis çokluğundan