/
3 dakikada okunabilir

‘BİR ŞEYLER YAPMAMIZ GEREK!’

İnsanlığın iklim değişikliğine kafa yorması gerektiğini belirten Vali Ali Çelik, su kaynaklarının giderek azaldığı süreçte davranışların değiştirilmesinin şart olduğuna vurgu yaptı. Son beş senenin kurak geçtiğine değinen Vali Ali Çelik, “Suya altın değil; pırlanta, elmas muamelesi yapmamız lazım” şeklinde konuştu

Kütahya Valisi Ali Çelik, basın mensuplarıyla bir araya geldiği kahvaltılı programda iklim değişikliğine karşı bilinç geliştirmenin önemine değindi. 

Herkesin zihinsel ve davranışsal olarak iklim değişikliğine hazırlanması gerektiğine vurgu yapan Vali Ali Çelik, bu sürece millet olarak belki de dünya olarak bir şekilde kafa yormamız gerek” dedi.

‘SON 5 YIL KURAK GEÇTİ’

Son 5 yılın kurak geçtiğine vurgu yapan Vali Ali Çelik, “5 yıldır yağış ivmesi aşağı doğru gidiyor. Sürekli azalarak seyrediyor. Bu hepimizin için kötü bir şey. Bu süreci değiştirebilmek için hepimizin davranışlarımızı değiştirmesi lazım. Suya altın değil; pırlanta, elmas muamelesi yapmamız lazım. Çok yakında su dünyanın en değerli şeyi olacak. Buna hepimizin idrak ederek suyu koruma bilincine erişmemiz lazım. Hem içme suyuna hem kullanma suyuna sulama suyuna kadar ortak olarak geliştirmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE SINIRDA’

Türkiye’nin su zenginliğinin sınırda olduğunu belirten Vali Ali Çelik, “Türkiye maalesef suyu zengin ülkeler kategorisinde değil. Dolayısıyla bizim bu bilinci geliştirmemiz gerek. Ocak ayının ortalarına geldik. Geçen senede Ocak’ın ortalarında Mart’ta bir kar yağışı başlamıştı. Kar geliyor inşallah ama bu süreçte de iklimler birbirine doğru kayıyor sanki” şeklinde konuştu.

Kutuplardaki erimeler sıcak hava soğuk hava dalgalarının sebebini soğuk su kaynaklarındaki düzensizlik olarak gösteren Vali Ali Çelik, kar yağışının Kütahya için taşıdığı öneme vurgu yaparak Gece gündüz dua ediyoruz. Öyle yağsın ki 10 15 gün felaketiz afetsiz kar olsun topraklarımızda” ifadelerini kullandı.

ŞEYMA DÖNMEZ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Eğitim haberleri

KARNE HEYECANINA ORTAK OLDULAR

Öğrencilerin karne heyecanına ortak olan Vali Ali Çelik, Umudunuzun ve hayallerinizin eksik olmadığı nice yıllarınız, tatilleriniz