6 dakikada okunabilir

‘KADINA ŞİDDET BİTMEK BİLMİYOR’

Erkek cinayetine kurban giden 29 yaşındaki Avukat Dilara Yıldız’ı katleden zanlının en ağır cezayı alması için yasal sürecin takipçisi olacaklarını duyuran Kütahya Barosu avukatları kadınların yaşam hakkının korunmasının devletin görevi olduğunu vurguladı. Baro Başkanı Ahmet Atam ise “Kadına şiddet bitmek bilmiyor.”dedi.

Tuzla’da eski nişanlısı Oktay Dönmez tarafından öldürülen 29 yaşındaki Avukat Dilara Yıldız için Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu ve Tübakkom basın açıklamasında bulundu.

Meslektaşları  Av. Dilara Yıldız’ın kadın cinayeti sonucu öldürülmesinin derin üzüntüsü ve öfkesi içerisinde bulunduklarını belirten Kütahya Barosu avukatları Yıldız’ın ailesine ve hukuk camiamıza başsağlığı diledi. Meslektaşlarının kamuya açık bir yerde, polislerin olay yerine intikal etmesine rağmen eski nişanlısı tarafından silahla katledilmesinin, ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin ne kadar rahat işlenir hale geldiğini gösterdiğini ifade eden avukatlar basın açıklamasında “Biz hukukçular, ısrarla kadınların yaşam hakkına yönelik sistematik hal alan kadın cinayetlerinin önlenmesi için yasaların eksiksiz uygulanmasını; önleyici, koruyucu tedbirlerin alınmasını, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların bir an önce hayata geçirilmesini talep ettik. Kadınların yaşam hakkının korunmasının devletin görevi olduğunu vurgulayarak, bu sorumluluğun yerine getirilmesini istedik.” denildi

İktidarın kadına yönelik şiddetle samimi ve etkin bir mücadele yerine, tam tersine kadınların yaşam ve özgürlüklerinin güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden imzayı çekerek kadınları daha da korumasız bıraktığına değinilen açıklamada iktidar, İstanbul Sözleşmesi’ne tekrar imza vermeye;Danıştay’ı yaşam hakkından yana bir tutum alarak, hukuka aykırı bir şekilde İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesine ilişkin işlemin iptali için açılan davaları kabul etme yönünde karar almaya çağırdı.

‘CESARET VERİYOR!’

Kadın kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü söylem ve yasal düzenlemenin kadınların yaşam haklarına saldırı oluşturduğuna vurgu yapılan basın açıklamasında “Nitekim İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesi, 6284 sayılı Yasa’nın etkin uygulanmaması ve nafakanın tartışılmaya açılmasının; kadının özgür bir birey olduğunu kabul etmeyen zihniyete cesaret verdiği ve bunun sonucunda kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin artmasına yol açtığı aşikardır. Bu nedenle bir kez daha Medeni Kanun’a ve 6284 sayılı Yasa’ya dokunulmamasının, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasının ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların acilen oluşturulmasının önemini vurguluyoruz”ifadelerine yer verildi.

“Kadının İnsan Hakları” için mücadele eden avukatlar, Tübakkom ve Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak bir kez daha kadınların yanında mücadelemizi sürdüreceğimizi vurguladı, meslektaşlarını katleden zanlının en ağır cezayı alması için yasal sürecin takipçisi olacaklarını duyurdu.

‘VAHŞETE BİR KURBAN DAHA’

Kütahya Baro Başkanı Ahmet Atam ise “Kadına şiddet bitmek bilmiyor. Bu kez gencecik bir meslektaşımızı, Av. Dilara Yıldız’ı Tuzla’da eski nişanlısının vahşetine kurban verdik.Biz ne zaman bu kadar cani olduk? Biz ne zaman vahşeti bu kadar içselleştirdik?  Biz ne zaman insani hassasiyetlerimizden bu kadar uzaklaştık? Yazıklar olsun…Çok üzgünüm… Ailesine, sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum”ifadelerini kullandı.

KÜTAHYA BAROSU/ŞEYMA DÖNMEZ

Cevap yazın

Your email address will not be published.

Kütahya'dan son Siyaset haberleri

ÖNCE SAĞLIK ÖNCE GÜVENLİK

Olumsuz hava koşulları nedeniyle 24-28 Ocak tarihlerinde yapılacak bütünleme sınavlarını kaçırma endişesi yaşayan öğrencilere, KSBÜ Rektörü

VAKA SAYISI ARTIYOR

Kütahya’da 1 – 7 Ocak haftasında 100 bin kişide 226,12 olarak belirlenen vaka sayısı 8-14 Ocak