‘MİLLİ İRADENİN KARARLI SESİ’

974

İstiklal Marşı’nın milli mücadelenin ve milli iradenin hiçbir kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü ve kararlı olduğunun sesi olduğunu vurgulayan KÜTESOB Başkanı İbrahim Yiğit, İstiklal Marşı’nın Mehmet Akif Ersoy’un, her kelimesinde millete ait kutsal ve kadim değerleri bizlere miras bıraktığını ifade etti

Kütahya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (KÜTESOB)Başkanı İbrahim Yiğit, İstiklal Marşı’nın, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 101. Yıl dönümünü andı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin isteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı yarışmaya katılan 724 şiir arasından, büyük şair Mehmet Akif Ersoy’ un yazmış olduğu şiirin, 12 Mart 1921 tarihinde devletin ve milletin bağımsızlığının sembolü olarak kabul ettiğini belirten İbrahim Yiğit, “İstiklal Marşımız ile milli mücadelenin ve milli iradenin hiçbir kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü ve kararlı olduğunun sesi olmuştur.” Dedi.

‘BİZLERE MİRAZ’

Gelecek nesillere Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve istikbal adımlarını İstiklal Marşı ile en iyi şekilde anlatan milli şair Mehmet Akif Ersoy’un, her kelimesinde millete ait kutsal ve kadim değerleri bizlere miras bıraktığını ifade eden Yiğit, “Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milli marş olarak kabulünün 101. yılı nedeniyle milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u sonsuz rahmet, şükran ve minnetle anıyorum.” İfadelerini kullandı.

BÜNYAMİN ÇAPGULAŞ
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *