AİZANOİ KISA FİLM FESTİVALİ’NE MUHTEŞEM AÇILIŞ

287

Bu sene ikincisi düzenlenen Aizanoi Kısa Film Festivali, Musa Göçmen Senforock Orkestrası’nın muhteşem konseri ile başladı. Vali Çelik’in isteği üzerine protokol üyeleri yağmura rağmen alanı dolduran yüzlerce Kütahyalı ile birlikte muazzam konsere omuz omuza eşlik etti

Kütahya Valiliği himayesinde, Aizanoi Sinema ve Fotoğraf Derneği (ASİFSAD) tarafından düzenlenen 2. Aizanoi Kısa Film Festivali, Musa Göçmen Senforock Orkestrası’nın konseriyle başladı.

Türkiye’nin ilk antik kent film festivalinin Zafer Meydanı’nda düzenlenen açılış konserine binlerce kişi katıldı. TRT Müzik ekranlarından canlı yayınlanan konser, Türkiye’nin yanı sıra birçok ülkede de izleyiciyle buluştu.

PROTOKOL ALANI OLUŞTURULMADI

Kütahya Valisi Ali Çelik’in önerisinden dolayı konserde protokol alanı oluşturulmadı. Vali Ali Çelik, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, vali yardımcıları, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ve protokol üyeleri, konseri vatandaşların arasında izledi.

Konser sahnesinden Kütahya’nın tarihi ve kültürel değerlerini anlatmayı da ihmal etmeyen Vali Ali Çelik, TRT Müzik “Binlerce yıllık geçmişi, ev sahipliği yaptığı medeniyetlerle Kütahya’nın kadim bir şehir olduğunu belirten Vali Çelik, Aizanoi Antik Kentin yaklaşık 3 bin yıllık bir geçmişi olduğunu hatırlattı.

Aizanoi Antik Kenti’nin; Çavdarlarla beraber Selçuklular ve Osmanlı Devleti’nin mirasını bir arada tutan, yaşayan bir antik kent olduğuna dikkat çeken Vali Çelik, “Hep ilkleri barındırıyor. Anadolu’da ayakta kalan, en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, tiyatro ve stadyumun bir arada bulunduğu dünyada bir başka örneği olmayan anıtsal bir yapı, tarihin ilk borsasıyla Aizanoi Antik Kenti, ilklerin şehri. O dönemde metropolis olarak adlandırılan bir şehir. O kültürel devamlılığın sağlandığı Çavdarlarla beraber devam eden yerel mimari örnekleri, bize ait olan değerler de Aizanoi Antik Kenti’yle beraber bütünleşmiş durumda. Böylesine zengin bir geçmişin tanıtılması da bizim için büyük bir görev ve sorumluluk.” dedi.

BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Konuşmasının sonunda ise Türk sinemasının bilge yönetmeni Ahmet Uluçay’ı anlattı, Vali Ali Çelik.  Ahmet Uluçay’a dair sözleri büyük alkış alan Vali Çelik, konuşmasında şunları söyledi:  “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmiyle bizi tüm dünyaya tanıtan bir yönetmenimiz var: Ahmet Uluçay. Sinema; kimi için sanat, kimi için ün… Ahmet Uluçay içinse aşk. Ahmet Uluçay; sinemaya aşkla sarılan, birçok olumsuzluğa rağmen sanatı ve sinemayı bütünleştirmeye çalışan, bozkırda deniz kabuğu arayan bir isim. Uluçay, sinemayı “gımıldayan resimler” olarak tarif ediyor. Yaşamla bize ait olanı evrensellikle bütünleştirmek, bize ait değerleri tüm ülkemize, dünyaya tanıtmak bize ve gençlerimize düşen en önemli sorumluluk.”

Festivalde emeği geçenlere de teşekkür eden Vali Ali Çelik, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Sinema Genel Müdürlüğümüz, Aizanoi Sinema ve Fotoğraf Derneği, STK ve kurumlarımızda büyük bir destek gördük. Kütahya’mızı, ülkemizle ve dünyanın diğer ülkeleriyle buluşturan TRT Müzik’e, katkı sunan, emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

YAĞMUR ALTINDA BİNLERCE KİŞİ

ŞARKILARLA COŞTU

Zafer Meydanı’nı yağan yağmura rağmen terk etmeyen binlerce kişi Türkçe ve yabancı rock müziğinin unutulmaz şarkılarına Vali Ali Çelik, Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu ile birlikte eşlik etti.

Festival, bugün Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde gala gecesi ve ödül töreniyle sona erecek.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *