‘BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ’

417

Kütahya’dan da gazete sahiplerinin katıldığı bölge toplantısında konuşan BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç, “Bizim ve sizlerin derdi; gazetecilik mesleği ve ticari kazanımlarımızı korumak ve çalışanlarımızın özlük haklarını daha iyi hale getirmek. Bugüne kadar nasıl birlikte yürüdüysek, yine birlikte yürüyeceğiz” dedi.

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından görev alanında bulanan gazetelerin sahipleri ve temsilcilerinin katılımıyla 11 ilde bölge toplantıları organize edildi. Bursa, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Düzce, Eskişehir, Kütahya, Sakarya ve Yalova’da resmi ilan yayınlama hakkı bulunan gazetelerin sahipleri ve temsilcileri bölge toplantısında buluştu. Bursa’da düzenlenen toplantıya BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç, İlan Müdürü İdris Armağan Çam, Kontrol Hizmetleri Müdürü Özden Konur, Kurumsal İletişim Müdürü Oğuz Akçakoca, Bursa Şube Müdürü Ebubekir Günel, Balıkesir Şube Müdürü Gökhan Eren, Eskişehir Şube Müdürü Arda Aşkın, Kocaeli Şube Müdürü Salih Yalçıntaş, Sakarya Şube Müdürü İbrahim Çorbacı ile 9 ayrı ilden gelen 102 gazete sahibi ve temsilcisi katıldı.

PANDEMİNİN ETKİSİ BÜYÜK

İki yılı aşkın süre dünyayı etkisi altına alan pandemiden en fazla etkilenen sektörlerin başında medyanın, özelde gazetelerin geldiğinin altını çizen Erkılınç, “Kurum olarak, sizlerin bu süreçten en az hasarla çıkmanız için bir dizi önlem aldık.” dedi. Gazete sektöründe 33 bini aşkın kişinin istihdam edildiğini ve gelir getirici tüm çabalara rağmen resmi ilan adetlerinde ciddi azalmanın görüldüğünü anlatan Erkılınç, şöyle devam etti:  “Geçtiğimiz yıl başlattığımız girişimlerle belediye meclisleri karar özetlerinin birçok gazetemizde yayınlanmasına başlandı. Yine yerel yönetimlerin ve idarelerin özel gün ve haftalarda reklam vermesine yönelik teşvik eden girişimlerimiz var. Ancak tüm bunlar resmi ilan ayağındaki adetsel kayıpları şu an için önlemeye yetmiyor.”

‘HAYRINIZA OLMAYAN BİR TALEBE EVET DEMEYİZ’

Erkılınç, “Mayıs ayındaki bir ‘ve’ ‘veya’ tartışmasının geldiği yer 4 bin adet ilan kaybıdır. Muhtemeldir ki yıl sonunda kayıp 6 bin adedi bulacak ve hatta aşacak. Bizim ve sizlerin derdi; gazetecilik mesleği ve ticari kazanımlarımızı korumak ve çalışanlarımızın özlük haklarını daha iyi hale getirmek. Yeni basın yasası çalışmalarını suni tartışmalara kurban edersek kaybeden hepimiz oluruz. Bugüne kadar nasıl birlikte yürüdüysek, yine birlikte yürüyeceğiz. Sizin hayrınıza olmayacak bir talebe evet demeyeceğimiz gibi sizlerle istişare etmeden de adım atmayız ” ifadelerini kullandı.

FATMA SÜMER
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *