‘ULAŞIMI ÇÖZMEDE KAYBEDECEK VAKİT YOK’

382

Kütahya’nın gelecek 30 yıldaki ulaşım ve trafik sorununu çözmeyi amaçlayan Kütahya Ulaşım Ana Planı’nın ara sunumunda konuşan Başkan Işık, “Bilimsel doğruları bu şehrin geleceği için en kısa zamanda uygulamaya geçireceğiz. Çünkü kaybedecek vaktimiz yok” dedi

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık öncülüğünde, Kütahya Belediyesi, Osmangazi Üniversitesi ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi arasında imzalanan protokolle başlanan Ulaşım Ana Planı’nda ilk 1 yıllık çalışmalar tamamlandı.

Kütahya Ulaşım Ana Planı’nı oluşturmak için şehrin her noktasında sayım ve anket çalışmaları yapıldı. Elde edilen veriler ışığında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Karacasu ve Dr. Kadir Berkhan Akalın, Kütahya Ulaşım Ana Planı’nın ara sunumunu Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Sunumda, Kütahya il merkezinde yaşanan trafik ve otopark sorununun çözümü ile alternatif yol güzergahlarına ilişkin çalışmalar yer aldı.

Kütahya Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi iş birliğiyle ortaya çıkan çözüm önerileriyle Kütahya’nın gelecek 30 yıldaki ulaşım ve trafik sorununun çözülmesi hedefleniyor.

‘EN KISA ZAMANDA UYGULAMAYA GEÇECEĞİZ’

Sunum öncesi açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Şehrimizin yıllarca çözüm aradığı bir konuya daha çözüm bulmak, bu çözümü bulurken de tüm paydaşlarımızı bir araya getirerek bilimsel gerçekleri yabana atmadan doğru karar verebilmek adına, daha önce yapmış olduğumuz protokol kapsamında yaklaşık 1 yıl süren çalışmanın raporunu değerli hocalarımızın sunumuyla göreceğiz. İnanıyorum ki bilimsel doğruları bu şehrin geleceği için en kısa zamanda uygulamaya geçireceğiz. Çünkü kaybedecek vaktimiz yok.” Dedi.

‘BİRKAÇ RAPOR DAHA OLUŞACAK’

Altyapıyı hazır hale getirdiklerini ifade eden Başkan Işık, “Gururla söyleyebilirim ki çalışma arkadaşlarımızın da katkısıyla son üç yılda bu şehre kazandırdığımız 35 adet akıllı şehir uygulaması projesiyle bizim gibi 51 il içerisinde birinci belediye olarak yerimizi aldık. Akıllı şehir uygulamalarının daha yaygın şehrimize kazandırılması, şehrimizde yaşayan insanlarımızın refah düzeyinin yükseltilmesi ve sosyal barışın sağlanması için olmazsa olmaz vizyon belgelerimizden birisi bugün ilk raporunu alacağımız Ulaşım Ana Planı çalışması. Şehri büyütmek istiyorsak ve şehrin halkını mutlu kılmak istiyorsak bilimsel çalışmak zorundayız. Bu daha birinci rapor. Protokol kapsamında birkaç rapor daha oluşacak. Önümüzdeki yıl da büyük ihtimalle sonuç raporunu ve detaylı yapılması gerekenleri alacağız.” Şeklinde konuştu.

‘ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞECEK’

Kütahya’da yaşayan herkesin söz söyleme hakkı olduğunu ifade eden Başkan Işık, “Buradan çıkan olumlu sonuca da katkı ve bunun karşılığında hak isteme yetkisi var. Bu planın sonucunda da alışkanlıklarımızı değiştirecek, yeni uygulamaları koyacak yönde gelişen önerilere katılmayanlar olacaktır fakat doğruyu bulursak belediye olarak sorumluluğumuzu yaparız” ifadelerini kullandı.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *