KÜTAHYA BELEDİYESİ KÜLTÜR KOMİTESİ ÜYESİ

7858

UCLG MEVA’daki etkinliğini artırarak sürdüren Kütahya Belediyesi’nin, UCLG-MEVA Kültür Komitesi Üyeliğine yapılan başvurusu onaylandı. Dünya Belediyeler Birliği 7. Kongresine moderatör olan Başkan Işık, “Aracı Şehirler oturumunda elde ettiğimiz birçok deneyimi Kütahya’da hızla uygulamaya geçirdik” dedi

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı’nın (UCLG) Güney Kore’nin Daejeon şehrinde düzenlenen Dünya Belediyeler Birliği 7. Kongresine katıldı. Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol’un katılımı ile başlayan kongrede Başkan Işık’ın yanı sıra, Etüd Proje Müdürü ve Proje Koordinatörü Mehmet Zenci ile birlikte Türkiye’den 22 belediye başkanı ve meclis üyesi yer aldı.

‘HER DONATIYI ŞEHRE KAZANDIRDIK’

Aracı Şehirler İçin Bölgesel Güven Kuralları Oluşturma: Aracı Şehirler İçin Gelecek Paktının Oluşturulması konulu oturumda moderatör olan Başkan Işık, “Aracı Şehirler oturumunda elde ettiğimiz birçok deneyimi hızla uygulamaya geçirdik ve Kütahya Deklarasyonunda yer alan birçok konunun da bizim gibi aracı şehirler konumunda yer alan şehirler içinde önemli olacağına inanıyoruz. Olması gereken her türlü donatıyı şehrimize kazandırdık. Yöneticiler olarak yeni iş sahalarının açılmasından tutun mevcut şehri yaşanabilir bir yere dönüştürmek için birçok faaliyette bulunuyoruz. Kütahya bunun birçok örneklerini yaşıyor ve bundan sonra da yaşamaya devam edecek. Kütahya’da göçü durdurduk. 3 yıl öncesine kadar sürekli göç veren bir şehir olan Kütahya, şimdi artık gençlerini doyurabilen ve göçü azaltan bir konuma geldi” dedi.

‘YÖNETİCİLİK HEM ZOR HEM ZEVKLİ’

Yerel yöneticiliğin hem çok zevkli hem de çok zor olduğunu belirten Başkan Işık, “Yerel yönetimleri vatandaşımız icra makamı olarak görüyor ve çözüm bekliyor. Belediye başkanı olarak çözüm bulmak zorundayız. Biz de hayata geçirdiğimiz proje ve uygulamalarla vatandaşımızın yaşam kalitesi ile refah seviyesini artırdık. Akıllı şehircilik uygulamaları konusunda son 3 yılda çok ciddi projeleri şehrimizde başlattık. Uygulamaya koyduğumuz 35 projeyle, bizim gibi 51 belediye arasında birinci olduk.” İfadelerini kullandı.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve beraberinde Kütahya Belediyesi Etüd Proje Müdürü Mehmet Zenci, birçok ülkeden katılım sağlayan belediye başkanları ile temaslarda bulunarak, hem Kütahya’nın tanıtımını ön plana çıkartıyor hem de UCLG’nin hedefleri doğrultusunda görüşmeleri gerçekleştiriyor.

BAŞVURU ONAYLANDI

Geçtiğimiz yıl başarılı bir şekilde UCLG Aracı Şehirler 2. Dünya Forumu’na ev sahipliği yapan Kütahya Belediyesi UCLG MEVA’daki etkinliğini artırarak sürdürüyor. Kütahya Belediyesi’nin, UCLG Aracı Şehirler Başkanlığı hedefi doğrultusunda UCLG-MEVA Kültür Komitesi Üyeliğine yapılan başvuru onaylandı. Sırası ile Kültür Komitesi Başkanlığı ve Aracı Şehirler Başkanlığı hedefleri doğrultusunda çalışmalar devam ediyor.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *