‘GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNİ EN AZA İNDİRECEĞİZ’

406

“Kütahya Gürültü Azaltım Senaryolarının Oluşturulması Projesinin” son raporunun sunumuna katılan Başkan Işık, Kütahya’da kişi başına düşen araç sayısının fazlalığına dikkat çekti. Işık, “Bu araçların çıkarttığı gürültü ve gürültü kirliliğini azaltmak ve en aza indirmek için uğraşacağız”dedi.

Kütahya Belediyesi “Kütahya İli Gürültü Azaltım Senaryolarının Oluşturulması Projesi” son raporu, Kütahya Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sunumla kamuoyuyla paylaşıldı.

Proje hakkında katılımcıları bilgilendiren Tübitak Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil ,“2013-2021 yılları arasında yürütülen projeler kapsamında 59 ilin gürültü planını oluşturduk. Kütahya Belediyesi’yle yapılan sözleşme çerçevesinde, 10 Mart 2022-9 Eylül 2022 tarihleri arasında Kütahya ili özelinde stratejik gürültü hazırlanan harita alanlarında, karayolu, demiryolu, sanayi ve eğlence tesisi kaynaklı gürültünün azaltılması senaryolarının yer aldığı eylem planı hazırlandı.” dedi.

‘ÖNLEMLERE BAŞLAYACAĞIZ’

Projenin önemine değinen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Bizim bu şehre bir taahüdümüz vardı. Kütahya’mızı hem yatırımcılar hem de yaşayanlar açısından Türkiye’nin yaşanabilir ilk beş şehir arasına sokacağız demiştik. Çalışanlarımız başta olmak üzere şehrimizde yaşayan hemşehrilerimize daha konforlu bir yaşam alanı sunabilmek için gürültü eylem planı çerçevesinde, sanayi tesisleri ve diğer ilgili tesislerden kaynaklı gürültünün azaltılmasını sağlayacak iş ve işlemleri bu raporla tespit ettik. Bundan sonraki süreçte nerde, hangi önlem alınması gerekiyorsa, bu önlemleri kullanmaya başlayacağız” Dedi.

‘KİŞİ BAŞINA DÜŞEN ARAÇ ÇOK FAZLA

Nüfusla karşılaştırdığında kişi başına düşen araç sayısının 220 bin civarı oldukça yüksek bir rakam olduğuna dikkat çeken Başkan Işık, “Bu araçların çıkarttığı gürültü ve gürültü kirliliğini azaltmak ve en aza indirmek için uğraşacağız. Gürültü ve faktörlerinin en aza indirilmesi amacıyla rapora en son şeklini vererek yapılacak işlemleri bir sıraya koyarak en kısa sürede çalışmaları başlatacağız” dedi.

Proje sonuçları hakkında bilgi vermek için Tübitak Marmara Araştırma Merkezi İklim Değişikliği Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı ve Proje İkinci Yürütücüsü Melike Neşe Tezel Oğuz, sunum gerçekleştirdi.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *