ÖZ SAĞLIK İŞ KÜTAHYA ŞUBESİ’NDE İLK GENEL KURUL HEYECANI: BAŞÇAM YENİDEN BAŞKAN

727

Öz Sağlık İş Genel Başkanı Devlet Sert’in katılımıyla ilk kez Genel Kurul heyecanı yaşayan Öz Sağlık İş Kütahya Şubesi’nde mevcut Başkan Hatice Başçam, güven tazeledi.

Öz Sağlık İş Kütahya Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu Hilton Otel’de geniş bir katılımla yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Genel Kurula; Genel Başkan Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcısı Remzi Karataş, Evliya Çelebi Hastanesi Başhekimi Dr. Sertaş Eraslan, İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkanı Mehmet Eşsiz, Başkan Yardımcısı Kürşat Yılmaz, Evliya Çelebi Hastanesi Destek Hizmetleri Müdürü Ceylan Özel, Müdür Yardımcısı Musa Durmuş, Sağlık Sen Kütahya Şube Başkanı Ahmet Demirsöz, Hak-İş Konfederasyonu Kütahya İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Kütahya Şube Başkanı Sabahattin Ödemiş, Memur-Sen Kütahya İl Temsilcisi Fatih Köse, Sağlık-Sen Kütahya Şube Başkan Vekili Zekeriya Akgün, İl Sağlık Müdürlüğü Uzmanı Fatih Özbay, Öz Sağlık İş Sendikası’nın çevre illerdeki başkanları, Öz Orman-İş Sendikası Kütahya Şube Başkanı Zekeriya Şahin katıldı.

‘TAŞERON MUAMELESİ YAPANIN ALNINI KARIŞLARIZ’

Kütahya’daki sendikal tarihin çok köklü olduğunu belirten Öz Sağlık İş Genel Başkanı Devlet Sert, ilk toplu iş sözleşmesinin 1766 yılında Kütahya’da yapıldığına dikkat çekti.  Genel kurulların eğitim havasında geçtiğini dile getiren Sert, “8 yaşında 200 bin üye sayısı ile iş kolunun en büyük sendikasıyız.” Dedi. Taşerondan kadroya geçen işçilerin yaşadığı sorunlara değinen Sert, bazı kurum yöneticilerinin işçilerin kadro almasını halen içlerine sindiremediklerine işaret ederken, “Halen kamu işçilerine taşeronmuş gibi davranan idareciler var.  Karşılarındaki işçiyi halen taşeronda sanıyorlar, zulmediyorlar. Böyle davranan yönetici, karşısında Öz Sağlık İş Sendikası’nı bulur, alnını karışlarız.” İfadelerini kullandı.  

‘GELİR VERGİ İLE ERİYOR’

Öz Sağlık İş Sendikası’nın çalışanlarından alınan vergilerin yüzde 10’a düşürülüp sabit kalması için mücadele ettiklerine değinen Sert, “Ücretli bir kardeşimizin ocak ayında aldığı ücret yıl sonunda yüzde 40 oranına veren verdi oranıyla kayboluyor. Bizim istediğimiz şekilde sonuç almak için kararlıyız” Dedi. Kütahya Şube Başkanı Hatice Başçam’ın ekibiyle birlikte son derece faydalı çalışmalar yaptığına değinen Sert, bu çalışmalarının bundan sonraki dönemlerde de devam edeceğine dair inancını paylaştı.

‘ÇALIŞANIN DERDİYLE DERTLENMEK GEREK’

Öz Sağlık-İş Sendikasının mücadelesini insan ve emekten alan bir anlayışla sürdüğünü ifade eden Sert, “Biz sayısal olarak büyümek derdinde de değiliz. Nerede bir çalışanımız varsa farklı sendikadan da olsa onun derdiyle dertlenmemiz gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

Konuşmasında işbirliği vurgusu yapan Memur-Sen Kütahya İl Temsilcisi Fatih Köse, “Memur değil de işçi olsaydık, hepimiz Hak-İŞ’te olurduk. Memur Sen’e bağlı her çalışanımız Hak İş’e baktığında kendinden bir parça görür.” Şeklinde konuştu. Kütahya’da Hak-İŞ’e üye sendikaların toplamda  7 bin üyesi bulunduğunu açıklayan Hak-İş Kütahya İl Başkanı ve Hizmet İş Şube Başkanı Sebahattin Ödemiş, genel kurulun hayırlara vesile olmasını diledi.

‘BİR HAKLININ HAKKI İÇİN BİN HAKSIZLA MÜCADELE’

Öz Sağlık-İş çatısı altında sendikacılık yapmaktan gurur duyduğunu belirten Öz Sağlık İş Kütahya Şube Başkanı Hatice Başçam, Kütahya’daki örgütlenmelerinin nasıl başladığını anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Çok büyük mücadeleler verdiklerini dile getiren Başçam, “Yıllardır taşeronda çalışmış olan bizler sendikasızlığın ne demek olduğunu biliyoruz. Bizler bir haklının hakkı için bin haksızla nasıl mücadele edilir saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik. İşçimiz sendikamızdan olsun ya da olmasın yanında olduk. Çabamızı da her geçen gün artıyoruz. Bu yüzden sendikamıza emek veren herkese minnettarız.” Dedi.

Tek liste ile seçime gidilen Genel Kurul’da mevcut Başkan Hatice Başçam yeniden başkanlığa seçilirken Cihan Akpınar ve Mehmet Gün Şube yönetim Kurulu Asıl Üyeleri oldu.

ŞEYMA DÖNMEZ DEMİRDAŞ
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *