‘GELECEK YÜZYILI ETKİLEYECEK’

173

30 Ağustos İş Merkezi temel atma töreninde konuşan Başkan Işık, projenin şehrin gelecek 100 yılını olumlu etkileyeceğini belirtti. Proje şekillenirken Ulu Cami İş Merkezi esnafının mağdur edilmemesini misyon edindiklerini ifade eden Işık, proje sayesinde Ulu Cami’nin önünün açılacağını da vurguladı

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın vizyon projelerinden biri olan 30 Ağustos İş Merkezi temel atma töreni Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 99. yıl dönümünde gerçekleşti.

Projenin şehrin gelecek 100 yılını olumlu yönde etkileyeceğini ifade eden Başkan Işık, “Yeşilay Spor Tesisleri’nin olduğu bölgedeki belediyemiz taşınmazıyla takas yöntemiyle belediyemizin mülkü haline getirdik. Geçmişten bu yana Kütahya’mıza yıllarca emek veren Ulu Cami İş Merkezi esnafımızın mağdur edilmemesi amacıyla buraya bir iş merkezi planladık. Ulu Cami İş Merkezi’ndeki esnaflarımızın işlerini devam ettirebilmesi için burada bir iş merkezi zorunluydu. Daha önceki dönemlerde buradaki sorunlara çözüm bulunamamış. Şükürler olsun ki kurumlarımızın iş birliği ve desteğiyle önce arsa ve mülkiyet sorununu çözdük. İhale süreçlerinin tamamlanmasıyla yüklenici firmamız göreve hayırlısıyla başladı” dedi.

‘ULU CAMİ’NİN ÖNÜ AÇILACAK’

Kütahya’nın gelecek yüz yılını kucaklayacağını projenin ecdat yadigârı Ulu Camii gibi bir eserin önünün açacağını ifade eden Başkan Işık, 30 Ağustos İş Merkezi ve Zanaat Çarşısı projemizin temelini attık. Asıl amacımız, Ulu Camii bölgesindeki esnaflarımızı mağdur etmeden onları iş merkezine taşıdıktan sonra, Ulu Camii’nin önündeki iş merkezini yıkıp yeşil alana dönüştüreceğiz. Cumhuriyet’imizin ilanın 100. yılında, oranın açılışını yapacağız.” Dedi

’30 AĞUSTOS ADI YAŞAMALI’

30 Ağustos İş Merkezi adının korunmasına vurgu yapan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık sözlerine şöyle devam etti: “Yapılacak olan iş merkezine, Ulu Cami İş Merkezi esnafımızın dışında da belediyemizin mülkiyetinde olacak yeni birçok iş yerleri de kazandırmış olacağız. Tabi ki bu tür eserlerin ortaya konması ve tamamlanması çok önemli. Fakat yaşatılması da onlar kadar önemli. 30 Ağustos İş Merkezi adının yaşatılması gerekiyor. Çünkü 30 Ağustos Kütahya’mızın kurtuluşu, Cumhuriyet’in kuruluşunun başlangıcı ve 29 Ekim’de taçlandırdığımız ve yüzyıllarca hepimizin arzusu, isteği doğrultusunda yaşayacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihidir. Bu tarihler bizim için çok önemli. Burası 30 Ağustos İş Merkezi ve Zanaat Çarşısıdır.

Kütahya’nın kadim kültürünün geliştiği alanın tarihsel kimliğine kavuşturulması için atılan ilk adımın hayırlı olmasını dileyen Vali Ali Çelik, bölgede yapılacak çalışmaların Kütahya Kalesi, tarihi Ulu Cami ve bölgedeki tarihsel dokunun bütünleşmesine büyük katkı sunacağını ifade etti.

‘TARİHİ DOKUSUNA KAVUŞACAK’

Temel hedefin tarihi Ulu Cami’nin sıkışıklığının açılması ve kendi tarihi dokusuna kavuşması olduğunu belirten Vali Çelik, Belediyeyin bu konuda üstlendiği büyük sorumluğa dikkat çekerek “Konunun özü yalnızca bir iş merkezi yapmak değil, Ulu Cami ve şehir kimliğinin kendi eski dokusuna dönmesi. Daha önceki belediye başkanları niyet etmişler ama o sorunu çözecek alternatif üretememişler. Belediyemiz kentsel tasarım ihalesini yaparak kentsel dönüşüm çalışmalarıyla bu alan kimlik kazanacak. Değerli Başkanımızın öncülüğünde, sizlerin de katkılarıyla bu proje şehrimize değer katacak. Başkanımızın açtığı bu çığır, Kütahya’mızda umarım devam eder.” dedi.

Temel törenine MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Alıç, MHP Kütahya Merkez İlçe Başkanı Ayhan Toy, Belediye Başkan Yardımcıları Abdullah Damcı, Ömer Köse, Ertuğrul Cevahir, Murat Arık, Ülkü Ocakları Kütahya İl Başkanı İlker Bükni, Muhatlar Derneği Başkanı Kadir Mandal, mahalle muhtarları ve STK temsilcileri katıldı.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *