SIFIR ATIK PARKINDA KÜTAHYA PORSELEN İZLERİ

275

Kütahya Porselen fabrikasında üretim esnasında ortaya çıkan ürünlerin çatlak, kırık olan ve kullanılmayan atıkları sanat eserine dönüştürülüp Başiskele Belediyesi Sıfır Atık Parkı’nda yer aldı.  

Türkiye’deki bir ilk olan Başiskele Belediyesi Sıfır Atık Parkı’nda plastik, ahşap, lastik, metal, cam, seramik gibi geri dönüşebilen malzemelerden yapılan eserler yer alıyor. Fabrika ve firma atıklarının yoğun olarak kullanıldığı parkta Kütahya Porselen’in izleri dikkat çekiyor.

ATIK PORSELENLER SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “Sıfır Atık Seferberliği” kapsamında Kocaeli’nde Yeşilkent Mahallesi’nde Başiskele Belediyesi tarafından “Sıfır Atık Tema Parkı” kuruldu. Yarım asrı aşan tecrübesiyle ev serileri, otel koleksiyonları, porselen tencere ve sofra aksesuarları üretimi gerçekleştiren Kütahya Porselen’in fabrika atıkları parkta birer sanat eserine dönüştü.

Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma hedefi ile doğaya saygılı ve sürdürülebilir üretim stratejisiyle atık malzemeler kullanarak geliştirdiği koleksiyonlarıyla birçok ödül alan Kütahya Porselen, parka üretim esnasında ortaya çıkan renkli porselen atıklarından oluşturulan sanat eserleriyle katkı sağladı.

‘PROJEDE YER ALDIĞIMIZ İÇİN MUTLU VE GURURLUYUZ’

Sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm konusundaki hassasiyetlerini hatırlatan Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, “Sıfır Atık Parkı’nın Seramik ve Porselen Bölümünde fabrikamızda üretim esnasında ortaya çıkan tabak, kase, fincan, gibi ürünlerin çatlak, kırık olan ve kullanılmayan atıkları birden fazla sanat eserine dönüştürüldü. Sürdürülebilirliği desteklediğimiz ve doğaya saygımızın bir parçası olan bu projede yer aldığımız için mutlu ve gururluyuz.” İfadelerini kullandı.

Topluma sürdürülebilir fayda sağlama stratejisi doğrultusunda doğa ile bütünleşik olarak faaliyetlerine devam eden Kütahya Porselen fabrikasının atıkları, proje danışmanlığını yapan Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nermin Demirkol ile ND Sıfır Atık ve Tasarım Ekibi tarafından mozaik eserlere dönüştürüldü. Parkta yer alan alandaki zemin kol balıklarından oluşan akvaryum, labirent, eğri oyun, kedi formunda mozaiklerle süslendi, Selçuklu desenleri ve akvaryum görüntülü mozaik masalar oluşturuldu.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Fabrika ve firma atıklarının sanat eserlerine dönüştüğü ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip Sıfır Atık Tema Parkı’nın tanıtım programı 30 Kasım günü gerçekleşti. Programda işbirliğinden ötürü Kütahya Porselen yöneticilerine plaket de takdim edildi.

Toplamda 2 bin 900m²’lik alanda kurulan park, her biri altıgen şeklinde 108m²’lik 7 bölümden oluşuyor. Parkta çocukların, gençlerin ve her yaştan insanların atölye çalışması yaparak hem sıfır atık bilinci kazanacağı hem de keyifli vakit geçireceği bir bölüm de yer alıyor.

ŞEYMA DÖNMEZ DEMİRDAŞ
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *