AİZANOİ ANTİK KENTİ’NDE TARİH AYDINLATILDI

105

Yeni keşifler ile tüm dünya da heyecan yaratan Aizanoi Antik Kenti’nde, tarih; OEDAŞ tarafından aydınlatıldı. Çalışmaların; arkeolog denetiminde, tarihi kalıntıların zarar görmemesi için el aletleri ile hassasiyetle yapıldığını belirten OEDAŞ Genel Müdürü Fuat Celepci, “Bölgenin turizme kazandırılmasına katkı sağlıyoruz” dedi. 

Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerinde elektrik dağıtım hizmeti veren Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ (OEDAŞ), gerçekleştirdiği şebeke yatırımları ve altyapı çalışmalarıyla faaliyet gösterdiği bölgenin elektrik arzını sağlarken; bölgenin tarihi ve kültürel mirasının korunması için yapılan çalışmalarda aktif rol üstleniyor.

Şirket bu kapsamda son olarak tarihi beş bin yıl öncesine dayanan Aizanoi Antik Kenti’nde 2018 yılından bu yana sürdürdüğü çalışmaların üçüncü etabını tamamladı. Dünyanın bilinen ilk borsa yapısı, en iyi korunmuş Zeus Tapınağı gibi yapıların yer aldığı binlerce yıllık tarihe ışık tutan Aizanoi Antik Kenti, geçtiğimiz Aralık ayında 2,1 metre yüksekliğe sahip bir erkek heykeli ile Eros, Dionysos ve Herakles’in heykel başlarının gün yüzüne çıkarılmasıyla heyecan yaratmıştı.

ALTYAPI YENİLENDİ

Aizanoi Antik Kenti ve Çavdarhisar ilçesinde 2018 yılından bu yana titiz bir çalışma yürüttüklerini söyleyen OEDAŞ Genel Müdürü Fuat Celepci, “Tarihi kalıntıların bulunduğu bu bölgede bugüne kadar Anıtlar Kurulu ve Kazı Heyeti Başkanlığı’nın verdiği izinler çerçevesinde kısmi iyileştirme ve çevre yolu aydınlatma çalışmaları gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl Kütahya Valiliği’nin öncülüğünde bu eşsiz bölgenin turizme kazandırılması hedefiyle altyapı tesislerinin yenilenmesi için gerekli izinler alındıktan sonra çalışmalarımıza başladık” dedi.

‘TARİH ZARAR GÖRMESİN DİYE

İŞ MAKİNELERİNİ KULLANMADIK’

Çalışmaların bir arkeolog denetiminde ve tarihi kalıntıların zarar görmemesi adına iş makineleri kullanılmadan, kazma, kürek gibi el aletleriyle gerçekleştirildiğini anlatan Celepci şöyle devam etti; “Uzun yıllardır hem bu bölgede hem de Frig Vadisi’nde benzer çalışmalar gerçekleştirdiğimiz için bu konuda tecrübeliyiz. Son derece titiz ve meşakkatli bir çalışma sonucunda üç bin metreküp kanal kazısı yaptığımız bölgedeki havai hatları yer altına aldık ve bölgeyi enerjilendiren trafoyu güçlendirdik. Bölgedeki turizm çalışmalarına da elverişli bir ortam sağlanması için aydınlatma direklerinde görünüm ve tasarruf açısından avantajlı LED armatürler kullandık.” Celepci bu çalışma kapsamında bölgeye yaklaşık 10 milyon TL yatırım yapıldığını açıkladı.

FATMA SÜMER
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *