‘DAMARI AÇMADAN KALP ÇALIŞMAZ’

137

Sevgi yolunun trafiğe açılmasıyla ilgili ankete 3 bin kişinin katıldığını ifade eden Başkan Işık, Bir şehrin sakinleri kendi şehrine bu kadar ilgisiz kalamaz. Bu işin uzmanları buranın açılması gerektiğini söylüyor. Kalbe giden ana damarı tıkamışız, çare bulmaya çalışıyoruz. Damarı açmadan kalbin çalışması mümkün mü?” dedi.

Pirler Mahallesi’nin ihtiyacı doğrultusunda yapımına başlanan yeni muhtarlık hizmet binası, Belediye Başkan Prof. Dr. Alim Işık’ın katıldığı törenle vatandaşların hizmetine açıldı. Açılış töreninde konuşan Belediye Başkan Işık, “Önemli olan, bu tür eserlerin kalıcı hizmet verecek şekilde şehrimize kazandırılması, emek kimden geldiyse ona teşekkür etmekte bizim boynumuzun borcu. Hem bu tarihi dokuya uygun bir imalat gerçekleşti hem de fonksiyonel, toplam 32 metrekare ama içerisinde muhtarlık ofisi, mutfağı, lavabosu, girişte verandası bulunan güzel bir bina oldu. Darısı bir binası olmayan veya olup da dar olan diğer mahallelerimizin muhtarlarına. İnşallah onlara da yapacağız. Muhtarlarımızın en güzel şekilde hizmet vereceği alanları hazırlamak bizim görevimiz.” İfadelerini kullandı.

‘ŞEHRİN SAKİNLERİ KENDİ ŞEHRİNE BU KADAR İLGİSİZ KALAMAZ’

Şehrimizi bir bütün olarak değerlendirmek gerektiğini söyleyen Başkan Alim Işık, “Şu anda Cumhuriyet Caddemizin Zafer Meydanı’ndan Ulu Camii bölgesine ve yeni yapılan Şehir Hastanesi’ne ulaşımını sağlayacak şekilde tek yönlü olarak trafiğe açılmasıyla ilgili kamuoyu yoklaması, anket başlattık. Olumlu da görüş verebilir, olumsuz da verebilir ama sahiplenmemiz gerekiyor. Bir haftaya yaklaştık daha 3 bin kişi girmiş. Bu şehirde 300 bin kişi yaşıyor. Şehir Hastanesi açıldığında sadece Adnan Menderes’ten ve çevre yolundan nasıl ulaşacağız oraya? Bu bölgedeki insanlar nereden gidecek? 3 bin kişinin verdiği kararla 300 bin kişiyi yanlış yönlendirmeyelim diye bu süreyi biraz daha uzatıyoruz, desteklerinizi bekliyoruz. Yüz yüze anket çalışması da yaptırıyoruz. Bir şehrin sakinleri kendi şehrine bu kadar ilgisiz kalamaz. Vatandaşımızın bize destek olması lazım. Kararınız ne olursa olsun, saygı duyuyorum ama desteğinizi ve ilginizi bekliyoruz.” Dedi

‘UZMANLAR AÇILMALI DİYOR’

Sevgi Yolu’nda oturmak isteyen yaşlılara yine yer sağlanacağına değinen Başkan Işık, “Her iki tarafta da 4’er metrelik kaldırımlar olacak. Şimdi kalbe giden ana damarı tıkamışız biz, çare bulmaya çalışıyoruz. Damarı açmadan kalbin çalışması mümkün mü? Ulu Camii’ye, Hisar’a, arkasındaki Hürriyet Caddesi’ne, Saman Pazarı’na nasıl ulaşacak bizim vatandaşımız? 15 yıldır o bölgedeki esnafımız kan ağlıyor. Yani sadece Ulu Camii’ye ulaşmak için kullanmıyoruz bunu. Ulu Camii’yle beraber arka taraftaki o bölgenin tarihi mekanlarına kolay ulaşmanın yolu olarak değerlendiriyoruz. Bu işin uzmanları buranın açılması gerektiğini söylüyor. Biz bunun kararını, sonunda tüm görüşleri topladıktan sonra oturup, ilgili uzmanlarla, müdürlerimizle, belediyedeki birimlerimizle ve Valiliğimizle ve benzeri kurumlarımızla vereceğiz. Ama o kararı kolaylaştırmak için de sizlerin görüşünü almamız gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

‘KÜLTÜR YOLU PROJESİ İLE DÜNYA’YA TANITACAĞIZ’

Diyarbakır’dan sonra Türkiye’nin en görkemli, en büyük kalesinin Kütahya Kalesi olduğuna vurgu yapan Başkan Işık, “Ama kaleye çıkacak yollarımız yok. Onun için şimdi arka taraftan yaya olarak kaleye ulaşacak yolla ilgili restorasyon çalışmamız devam ediyor. Bu yıl içerisinde bitecek ve yakında orayı da hizmete açacağız. Yol boyunca seyir terasları, kafeterya gibi oraya giden insanlarımızın rahat vakit geçirebilecekleri bir projemizi inşallah şehrimize kazandırmış olacağız. Dârülkurrâ’yı restorasyondan sonra aslına uygun şekilde çalıştırmak üzere hizmete açtık. Desteğinizi bekliyoruz, bu mahallenin çok önemli eserlerinden birisi. Birçok tarihi yapı burada. İnşallah burayı bir kültür yolu projesi ile yine bu yıl içerisinde eylül-ekim aylarında bir hafta süreli bir festival aracılığıyla tüm dünyaya tanıtmayı planlıyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *