14. EGE KADIN BULUŞMASI DENİZLİ’DE TOPLANDI: KADINLAR EŞİT TEMSİL İSTİYOR

330

Denizli’de gerçekleştirilen Ege Kadın Buluşması’nın 14.cüsüne kadınların, başta siyaset olmak üzere hayatın her alanında “eşit temsil” isteği damgasını vurdu. Platform üyesi kadınlar yaklaşan genel seçimlerde kadın milletvekili sayısının artması ve platform içerisinde mücadele eden kadın siyasetçilerin desteklenmesini talep etti

2019’dan sonra ilk kez yüz yüze yapılan Ege Kadın Buluşması’nın 14.cüsü 18-19 Mart’ta tarihlerinde Denizli Colossae Hotel’de gerçekleşti. Ege Kadın Buluşması Platformu ve Denizlisporlu Kadınlar Derneği iş birliğinde düzenlenen Ege Kadın Buluşması, Ege Bölgesi’ndeki çok sayıda belediyenin ve sivil toplum kuruluşunun destekleriyle organize edildi.

14. Ege Kadın Buluşması’nın ilk gününde Anayasa ve İstanbul Sözleşmesi’nden çocuk istismarına, yerel eşitlik eylem planından kadın yoksulluğuna, kadın muhtarlar ve kadınların siyasete katılımından kadına yönelik şiddete, kadın kooperatiflerinden yaklaşan genel seçimler ve yerel siyasette kadın temsiline, belediyelerde kadın çalışmalarından üniversitelerde eşitlik mücadelesine kadar hayati öneme sahip konular üzerinde katılımcılar görüşlerini ve deneyimlerini paylaştı. Buluşmanın ikinci günü atölye çalışmaları ile devam etti.

KADIN SİYASETÇİLER ÇOK ÖNEMLİ

Toplantının ana konularından birisi de yaklaşan genel seçimlerde kadın milletvekili sayısının artması ve Ege Kadın Buluşması Platformu içerisinde yıllarca mücadele eden kadın siyasetçileri Mualla Akgün, Sibel Uyar, Hacer Foggo, Raziye Akışık, emine Sağlık kanatsız, Nurcan Duygu, Sevinç Soyer Yazgan ve Filiz Balta‘nın adaylıklarının ve seçilmelerinin desteklenmesiydi. Toplantıda ayrıca afetlerde ve afet sonrası normalleşme süreçlerinde kadınların ve kız çocuklarının güçlenmesinde kadın siyasetçilerin önemine vurgu yapıldı. Program atölye raporlarının sunumu, teşekkür belgelerinin takdimi, Ege Kadın Buluşması Platformu il sekretaryalarının belirlenmesi ve koordinatör seçimi ile tamamlandı.

FATMA SÜMER
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *