OTOMOTİV YAN SANAYİNDE ÖNEMLİ ATILIM

901

Kütahya, Türkiye’nin yerli ve milli otomobili TOGG’un otomotiv sektöründe estirdiği rüzgârdan payını almak için; coğrafi avantajı ile yatırımcıya göz kırpıyor. Kütahya’da son on yılda 10 firma, 18 fabrikada yaklaşık 5 Bin kişilik istihdamla otomotiv yan sanayinde önemli bir atılım gerçekleştirdi.

Otomobil dünyasında TOGG rüzgarı eserken Türkiye’nin yerli ve milli otomobili sahalara çıktı. TOGG’un banttan inmesinin ardından Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda otomotiv sektöründe büyük atılımlar yapması bekleniyor. Kütahya’da sektörde esen rüzgârdan payını almak için gereken özellikleri taşımasıyla yatırımcıya göz kırpıyor.

ZAFER GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Zafer Kalkınma Ajansının (ZAFER) 2023 Yılı Çalışma Programındaki verileri günden güne büyüyen bir otomotiv sektörü Kütahya hacmini gözler önüne serdi.

ZAFER’in İmalat Sanayisinde Teknolojik Dönüşümün Sağlanması Sonuç Odaklı Programı (TEKNO SOP) kapsamında önceliklendirilen sektörler biri otomotiv yan sanayi. Kütahya ise coğrafi konumunun vermiş olduğu avantaj ile günden güne büyüyen bir otomotiv sektörü hacmine sahip.

Türkiye’de otomotiv sanayi, ürünlerin gümrük çıkışlarının yapıldığı İstanbul, İzmir gibi daha büyük yerleşim yerlerine yakın konumda bulunan Sakarya, Gebze, Bursa, İzmit gibi şehirlerde yoğunlaşıyor. Önemli araç üretim üsleri, yakınlığı ile otomotiv yan sanayini son dönemlerde Kütahya’da oluşturmaya başladı.

10 FİRMA 18 FABRİKADA

5 BİN KİŞİLK İSTİHDAM

Otomotiv ana sanayine yakın olmak isteyen yan sanayi yatırımları için yüksek oran ve uzun süreli teşvik imkânları sunan Kütahya, Ağustos 2022 verileri ile son on yılda 10 firma, 18 fabrikada yaklaşık 5 Bin kişilik istihdamla otomotiv yan sanayinde önemli bir atılım gerçekleştirdi.

ŞEYMA DÖNMEZ DEMİRDAŞ
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *