SORUN BİZİZ YAĞMUR DEĞİL

593

Sokak ve caddelerin su altında kalması sonrasında yetkililer bunun normal olduğunu ifade ederek bütün kanalizasyon alt yapısının düzenli olarak temizlendiğini ifade ettiler. Yaşanan sorunların insan kaynaklı olduğu vurgulanırken, giderlere suda erimeyen birçok malzeme atıldığı ve bu nedenle sorunların yaşandığını belirttiler

Günlerdir devam eden ve önümüzdeki haftada etkisini gösterecek yağmurun şiddetini artırmasıyla cadde ve sokaklar suyla kaplandı. Su birikintilerinin oluşmasının ardından şehir alt yapısının yetersiz olduğu yönünde ortaya atılan iddialara Kütahya Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü yetkilileri cevap verdi. Kütahya’nın bütün kanalizasyon alt yapısının düzenli olarak temizlendiğini ve yağmurun bir sorun oluşturmayacağını dile getirdiler.

YAĞMUR DURDUĞU

ANDA SULAR ÇEKİLİR

Kütahya’da mahallelerde kanalizasyon hatlarında sıkıntı olmadığını belirten Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü yetkilileri, şehirlerde kanalizasyon hatlarının mahallelerde ki nüfus yoğunluğuna göre yapıldığını ifade ettiler. Çok büyük kanalizasyon hatlarının yapılmasının tercih edilmediğine vurgu yapılarak “Daha büyük borular kullanılması halinde de böcek ve fareler artış gösterir. Örneğin Çin kanalizasyon hatlarını büyük çaplı kullanılır. Herhangi bir yağmurda fareler kenarda birikir. Dolayısıyla buradaki rögar kapaklarında havalanması için bırakılan boşluklarda yağmur suyu birikiyor ve yağmur suyu aynı noktalardan bazen taşabilir. Ama yağmur durduğu anda da sular çekilir” sözleriyle açıkladı.

ÖFKELENİP GİDERİ TIKIYORLAR

Islak mendilin en büyük problemleri olduğunu dile getiren yetkililer bunun yanı sıra suda erimeyen birçok malzeme atıldığını söyleyerek çocuk bezi, kadın pedinin de suda çözülmediğini bu yüzden giderlerde büyük sorunlara yol açtığının altını çizdiler. Bunların dışında saksı, çarşaf gibi maddelerin dahi kanalizasyondan çıktığını kaydeden yetkililer. Bu durumun öfkeden kaynaklı olabileceğini söyleyen Su Ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü yetkilileri “Örneğin kiracı ev sahibine sinirlenip ‘benden sonrasında gideler kanalizasyonla uğraşsın’ deyip atabiliyor” ifadelerini kullandılar.

YAĞMUR EKSTRA BİR YÜK OLUYOR

Silah, şarjör, anahtarlık ve paranın da giderlerden çıktığını ifade eden yetkililer  “Yağmur sonrası Su basıncı arttığından dolayı da normal şartlarda çalışması gereken sistemin üzerine ekstra bir yük biniyor. O zaman tıkanması daha olası hale geliyor. Yani Kütahya’da alt yapıdan kaynaklı sorunlar insan kaynaklı oluşuyor. Yağmurdan değil” şeklinde konuştular.

KÜTAHYA’NIN YAĞMUR

SUYU PROBLEMİ KALMADI

Kütahya’nın bütün kanalizasyon alt yapısının tamamının yılda 2 3 kez temizlendiğine dikkat çekilerek, bu yüzden Kütahya’da büyük bir sorun yaşanmadığını ifade ettiler. Aşırı yağmur yağışının sorun teşkil edebileceğini ancak şu an Kütahya’nın yağmur suyu problemi kalmadığı belirtildi.

SORUN OLMASI

HALİNDE 185’İ ARAYIN

Bu haftanın tamamen yağışlı olacağını hatırlatan Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü yetkilileri “Bu yüzden bizim bütün vidanjörlerimiz kepçelerimiz iş makinalarımız personelimiz hepimiz nöbetteyiz. Bir sorun olması halinde vatandaşımızın bizi 185 numara hattımızı arayarak sorun olan adresi bildirmeleri halinde ekiplerimiz direkt bölgeye intikal edecek” diye konuştular.

FATMA SÜMER
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *