SON DAKİKA
gazetekirkuc
Takip Et!
10 Nisan 2019

21 BİN 978 SEÇMEN NEREYE GİTTİ

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
21 BİN 978 SEÇMEN NEREYE GİTTİ

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 10 Nisan 2019 5:14

 

Seçimlerin üzerinde on gün geçmesine rağmen tartışmalar ve itirazlar hala bitmedi. Demokratik bir hak olan itirazlara itiraz etmek engellemek etik bir davranış biçimi değil. Kişilerin olgunluk durumu böyle durumlarda ortaya çıkar.
Taraftarını tahrik etmeden ortamı daha fazla germeden elin gavurundan medet ummadan şüphesi ve somut tespitleri olan her siyasi partinin ve adayın yasal hakkını kullanarak itiraz etme hakkı vardır. Eğer kendine güveniyorsan senin de sürece destek vermen gerekiyor.
Uğruna oluk oluk kan döktüğümüz, binlerce vatan evladını şehit verdiğimiz bu mübarek ülke bizim, seçimlerde bizim başkalarını hiç ilgilendirmez.
Milli iradeye saygılı iseniz çözümü kendi içinde aramalı, halkına ve ilgili kurumlara güvenmelisiniz. Başta İstanbul olmak üzere itirazlar ve sayımalar devam ederken diğer şehirlerde belediye başkanları mazbatasını alarak göreve başladılar.
Bu illerden biride kuruluş ve kurtuluşun şehri Kütahya. Şehrimiz belediye başkanlığını kazanan MHP’li Sayın Alim Işık Cuma namazı sonrası kalabalık bir partili ile yeni belediye sarayına gelerek AK Partili Sayın Kamil Saraçoğlu’undan görevi devraldı. Doğal olarak MHP’liler sevindi, AK Partililer ise üzüldü.
31 Mart yerel seçimlerinde oyunu 7,8 oranında düşüren MHP Kütahya belediye başkanlığını kazanarak seçimin galibi oldu.
Kütahya’da oyunu başarılı bir şekilde artıran parti Ana muhalefet CHP olurken merkez ilçede en sert düşüş ise iktidar partisi AK Parti’de yaşandı. Tartışılması gereken asıl mesele bu. Kütahya’da ki genel yaklaşım oyların CHP’ne değil Milletvekili Sayın Ali Fazıl Kasap ve Belediye Başkan Adayları Eyüp Kahveci’ye verildiği şeklinde.
Durumun daha net anlaşılması için 30 Mart 2014 Yerel seçimlerinin sonuçları ile 31 Mart 2019 seçim sonuçlarını karşılaştıralım.
2014 mahalli idareler seçimlerinde AK Parti yüzde 48, 9 oyla birinci olurken, MHP Yüzde 46 ile ikinci, Saadet Partisi 2,4 üçüncü CHP ise sadece 1,6 oy almıştı.
Şimdi gelelim 10 gün önce yapılan 31 Mart seçimlerine. İlimizin seçmen sayısı 164 bin 87, katılım oranı yüzde 86,61, kullanılan oy 142 bin 109, geçerli oy 138 bin 25. Geçersiz oy 4 bin 84.
Partilerin aldığı oylar ise şöyle. MHP yüzde 38,68 bu 53 bin 393 oya tekabül ediyor. AK Parti yüzde 32, 25 ile 44 bin 513 oy. CHP yüzde 25,62. Saadet Partisi 1.36 Siz değerli okurlarımı rakamlarla daha fazla yormak istemiyorum.
Beni en çok düşündüren mutlaka araştırılması gereken katılım oranını epey düşük olması. Şehrimizde 21 bin 978 seçmen sandığa gitmemiş. Hakikaten çok büyük bir rakam. Toplumdaki genel görüş bunların kahir ekseriyetinin bir şekilde AK Parti’ye küskün ve Kamil Saraçoğlu’nun hizmetlerinden memnun olmayan seçmen olduğu gibi ittifaktan rahatsız olanlarında olabileceği şeklinde.
Eğer öyle ise buda bize AK Partinin rehavete kapılarak kararsız ve küskün seçmenin sandığa gelmesini sağlayacak şekilde çalışmadığını, seçmenin tercihini kazanmak için gayret etmediğini gösteriyor.
Bu menfi durumu fark eden Genel Başkan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, parti teşkilatlarını harekete geçirmek için çok yoğun bir tempoda çalıştı ve halkın sandığa gitmesini özellikle her konuşmasında vurguladı. Taşra teşkilatları da Sayın Erdoğan’ın gösterdiği performansı gösterseydi bu durum yaşanmazdı.
Bir kısım seçmenin oy kullanmaya gitmeyeceğini öngören birçok yazar konuya temas ederek milli iradenin tecellisi için mutlaka sandığa giderek tercihi kullanmasını istedi. Bunlardan biride gazetemiz yazarı Remzi Günay kardeşim. Seçimlerden bir gün evvel 29 Mart günü “Haydi sandığa” başlıklı yazısında seçimlerin önemine değinerek şunları yazmıştı. “Hangi siyasi düşünceye sahip olursak olalım; şimdi hep birlikte sandık başına gitme zamanı. Sadece şahsımızın sandığa gitmesi yeterli değil. Eş, dost, ahbap kim varsa teşvik etmeliyiz. Katılım yükselsin… Sandıklar gümbür gümbür patlasın!.. Milletin iradesi sandıkta ziyadesiyle tecelli etsin.” Çok kısa alıntı yaptığım bu yazının tamamını Gazete Kırküç’te okuyabilirsiniz. Bu fakirde bu minvalde bir şeyler söylemişti. Görünen köy kılavuz istemez. Belli ki halkın bu tepkisini görmeyenler, duymayanlar varmış. Yazılacak çok yazımız, söylenecek çok söz var ama bizim geleneğimizde “ Yaralı kuşa taş atılmaz” ama söylemeden edemeyeceğim.
Daha öncede belirttiğim gibi AK Parti kurulduğu günden bu yana üst üste girdiği bütün seçimlerden hep birinci çıktı. Bu son seçimde de yine birinci çıktı ama Kütahya Belediye Başkanlığını kaybetti. 25 yıllık emek bir günde yok oldu. Bunun bedelini kim ödeyecek bizde halkımız gibi beleyip göreceğiz. Başta Kütahya Belediye Başkanı Sayın Alim Işık olmak üzere yeni seçilen tüm başkanları, il ve belediye meclis üyelerini, muhtarları ve azaları kutlar, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu temenniyle bugünde yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sürçü lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

20 Haziran günü bu köşede “Haydi Kütahya at bu ataleti üzerinden” başlığı altındaki yazımda şehrimizin ekonomik durumuna değinmiş, kalkınmanın ancak yerel sermaye ve özel sektör marifetiyle olabileceğini belirterek her şeyi ...
“Artık ekonomiye odaklanalım, özelikle de Kütahya zorda” diye bana bir mesaj gönderen dostum Alaaddin Uygun, kendini Kütahya'nın sorunlarına serdetmiş fedakar bir gazeteci. Yıllardır yılmadan usanmadan yazıyor. Her mahalli yazar gibi ...
Ülke gündemi… Şehir gündemi… Kişisel gündem… Hiçbir gündeme kayıtsız kalmayacağımız, bizim dışımızdadır, ilgilendirmez diyemeyeceğimiz yoğun günlerden geçiyoruz. İstanbul’un 23 Haziran’daki seçimi de öyle. Yerelde de olsa özelde de olsa… Zira; 16 milyonluk bir dünya şehri olan ...
Bir önceki yazımda bayram muhabbetimizden biraz bahsetmiş bazılarını bugüne saklamıştım. İktisadi, siyasi, spor ve şehrimizin kronik sorunlarından biri olan metruk binalar sorununa değindiğimiz o sohbette, arkadaşlarımızdan biri yerli otomobil projesini hatırlattı. Üzüntülü ...
Bugüne değin, bir bayram vesilesi ile bu kadar çok yazdığımı hatırlamıyorum!.. Üçü Gazete Kırküç, biri de Gazeteciler Cemiyeti’nin Bayram Gazetesi niyetiyle yayımladığı Kütahya’nın Sesi için. Mevzu Ramazan ve bayram olunca yazılabiliyormuş. *** Arifeden ...
Günümüzde insanlar eleştiriyorum havası ile düşünmeden, varacağı yeri hesaplamadan, kendi durumunu hesaba katmadan sadece eleştirmek için, kendi egosunu tatmin etmek için bir sürü söylemlerde bulunuyor, suçlamalar yapıyor veya kırıcı sözleri ...
Site içi arama
Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.