yenikutahya_vuralkavuncu

‘26 İLDE 10 BİN GÖREN GÖZ CİHAZI DAĞITTIK’

AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, 15 Ekim Beyaz Baston Körler Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Kavuncu mesajında, Gören Göz Projesi kapsamında 26 ilde 10 bin gören göz cihazının görme engelli vatandaşlara dağıtıldığını söyledi

15 Ekim’in bütün dünyada Beyaz Baston Körler Günü olarak kutlandığını hatırlatan AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, “Bugünkü bildiğimiz ilk beyaz baston, kaza sonucu gözlerini kaybetmiş olan bir İngiliz fotoğrafçının geçirdiği trafik kazası sonrasında 1921 yılında kendisini motorlu taşıtlardan korumak amacıyla geliştirmiş ve sürücülerin görebilmesi için bastonunu beyaza boyamıştır. 1964 yılından bugüne her yıl 15 Ekim günü Beyaz Baston Güvenlik Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır” dedi.

 

‘HİZMET GÖTÜRMEK

BİZİM GÖREVİMİZ’

 

Türkiye’de görme zorluğu yaşayan vatandaşların sayısının 1 milyonun üzerinde olduğunu ifade eden Kavuncu, “Bu kadar geniş bir toplum kesimine hizmet götürmek elbette bizim görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Hükümet olarak yaptığımız çalışmalarla engellilerimizin hayatını kolaylaştırmak adına bizde yeni projeler geliştirdik. Görme engelliler için rehber görevi gören beyaz bastonun kullanımının yaygınlaştırılması için şehir merkezlerimize ve ilçelerimizde görme engellilerin yaşamlarını kolaylaştıran, hissedilebilir yüzey yollar yaptık” dedi.

 

‘FARKINDALIK İÇİN

ETKİNLİKLER DÜZENLENDİ’

 

Toplumda bir bilinç ve farkındalık yaratmak için yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları ile işbirliği içerisinde çeşitli etkinlikler düzenlendiğini de söyleyen Kavuncu, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen Gören Göz Projesi kapsamında 26 ilde 10 bin gören göz cihazı görme engelli vatandaşlarımıza dağıttık. Kimseye yük olmadan, mesafeleri aşan, hedefine ulaşan ve özgürlüğünü yaşayan tüm görme engelli vatandaşlarımızın gününü kutluyor, sağlıklı mutlu ve huzurlu bir ömür diliyorum” diye konuştu.

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *