SON DAKİKA
gazetekirkuc
Takip Et!
9 Kasım 2018

  7151

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
  7151

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 9 Kasım 2018 7:11

 

Başlıktaki yedi bin yüz elli bir rakamı Kütahya’da ikamet eden mülteci sayısıdır değerli okurlar. Bunların sadece 740’ı Suriyeli. Bu sayı adeta deryada bir katre gibi. Yani öyle abartıldığı kadar değil. Özü sözü bir olmayan bazı zevatlar yalan söylese de rakamlar yalan söylemez.

Otu botu, börtü böceği, kurdu kuşu kısacası doğayı çok sevdiklerini söyleyen, kendilerini hümanist olarak gösteren, özünde faşist olan bazı tipler, mülteci lafını duyunca kırmızı görmüş boğaya dönüyorlar.

Mültecilere yönelik bir takım tezviratlar da bulunarak, yalan yanlış çarpıtma haberleri kasten yayarak Anadolu’muzun yüreği gani şefkatli insanlarını mültecilere karşı kin ve nefreti körükleyerek huzursuzluk çıkarmaya çalışanlar olabilir. Bu karakterdeki insanlara hiç ama hiç itibar etmeyin değerli okurlar. Bunlar için ne güzel demiş atalarımız. “Kelamından olur malum kişinin kendi miktarı.” Boş verin onları, siz kendi hasbi  harbi ve hamiyetli duruşunuzu  koruyun.

Sanki mültecilerle ilgili  bütün  bilgilere sahiplermiş gibi, bir takım abartılmış söylentilerle merhametli ali cenap  milletimizin yüreğindeki o insani  duygularını yok etmek, hissiz bir toplum oluşturmak ülkemizi itibarsız bir duruma düşürmek isteyen ard niyetli insanlar var. Bunlara sakın inanmayın. Zira onların derdi mülteciler değil, Reis’i bu aziz milletin gönlünden çıkartmak.

Neymiş efendim, Bütçeden mültecilere yüklü miktarda para aktarılıyormuş, bizim insanımıza verilmeyen haklar onlara veriliyormuş. Bütün kapılar mültecilere açıkmış, doğan çocuklar TC vatandaşı oluyormuş, çocukların eğitim ve sair  masraflarını devlet karşılıyormuş. Yalan, yalan, yalan. Bu palavracılara söyleyecek çok sözümüz  var ama kendimi tutuyorum. Tamda burada bir ata sözü geldi aklıma.  “İyi söylersen iyi işitirsin, kötü söylersen kötü işitirsin.”

Geçtiğimiz gün Kütahya İl Göç İdaresi Müdürü Sayın Fatih Ahmet Günel, Kanal 43’te Eray Özden Akça’nın konuğuydu. Bu konuyla ilgili geniş açıklamalarda bulundu.

Sevgili Akça’nın manşet programında sorularını yanıtlayan Sayın Günel, Kütahyalıların merak ettiği göçmen meselesine ilişkin özetle şu bilgileri verdi.

“Kütahya 7 bin 151 mülteciye ev sahipliği yapıyor. Uluslararası koruma ve başvuru statüsüne sahip  bu 7 bin 151 Mültecinin yüzde 50’si Irak uyruklu, yüzde 30’u Afgan uyruklu ve geri kalan yüzde 20’lik bölümü ise Türki Cumhuriyetleri vatandaşları, İran Uyruklu Afrikalı ve az sayıda Suriye uyruklu. Kütahya’da en çok Iraklı, Afgan ve en az Suriyeli  bulunuyor. Yani bugün Kütahya’da 740 Suriyeli uyruklu mülteci var. Bunların 540’ı Merkezde yaşarken geri kalan 200 kişi ise ilçelere ve köylere dağılmış durumda. Görüldüğü gibi Suriyeli yok denecek kadar az. Suriyelilerin ülke genelinde karıştıkları suç oranları yüzde 1.56′ dan yüzde 1.40 seviyelerine gerilemiş durumda. Buda görünmeyecek kadar az bir olay. Yani bunların Türk toplumuyla ve kendi halkımızla ilgilendirildiği suçlar yok denecek yok aslında. Ama bazı medyada ve Basın yayın organlarında lanse edildiği gibi Suriyelilerin böyle bir suç potansiyeli yüksek yabancı olarak gösterilmesi aslınca yanlış haberlerdir.  Devletimizin yabancılara  herhangi bir ödeme yapması kesinlikle söz konusu değil. Yabancılar ödenen sadece kişi başı 120 TL olmak üzere bir ödenek var. Bunlar aslında Avrupa Birliği İnsani Yardım Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen ödenekle gerçekleşiyor. Kütahya’da yaklaşık 8 bin yabancımızdan 4 bin 600 kişi bu haktan faydalanıyor. Devletin kasasından böyle bir para çıkmıyor. Bu tür söylentiler yanlış haberdir. Devletimiz hiç bir surette nakdi yardımda bulunmuyor. Yabancıların kirası olsun ve diğer harcamaları olsun tamamen kendileri tarafından finanse ediliyor”. Bu konu hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak isteyen okurlarımız, Eray Özden Akça’nın manşet sosyal medya hesabından izleyebilirler.

Görüldüğü gibi her şey ayan beyan ortada, Bilinen sebeplerden dolayı ülkemize sığınan o insanlarımıza misafir gibi davranmalıyız. Hepimiz insanız, haliyle insanlar nerede doğacağını, nerede doyacağını ve nerede yok olacağını bilemez. Düşüp kalkmayan bir Allah’tır. Bir saniye sonra ne olacağımızı biz bilemeyiz. Bu insanlarımızı horlamayalım, dışlamayalım. Yaradan bize bir kader çizgisi tayin etmiş, ondan milim şaşılmaz. Zamanın, mekanın  yegane sahibi Allah (C.C.) neylerse güzel eyler. Bakın ne güzel demiş Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri. ” Hiç kimseye hor bakma / İncitme gönül yıkma / Sen nefsine yan çıkma / Mevlam görelim neyler, neylerse güzel eyler” Her anınızın nezahet ve nezaket içinde geçmesi dileğiyle güzel dostlar.

Eğer bir sürç-i lisan ettiysek affola. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç okurları.

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Ben, 25 yıla yakın kamuda çalıştım. 1995'den bu yana emekliyim. 40 yılı aşkın bir süredir Basın Camiasının içindeyim. Bir sürede esnaflık yaptım. Hayatın mutluluğunu ve acısını da yaşadım. Her çeşit insanla karşılaştım. Hepsinin asıl derdinin ...
Şu Benim Vatandaşım; Çatalın kenarını bıçak niyetine kullanır,nereye giderse gitsin, bir şekilde manzara resmi çekebilen, yediği yemekler ile birlikte bu resimlerini sosyal medyada paylanmaktan haz duyar benim vatandaşım. Güneş gözlüğü takınca yakışıklı ...
  Başlıktaki yedi bin yüz elli bir rakamı Kütahya'da ikamet eden mülteci sayısıdır değerli okurlar. Bunların sadece 740'ı Suriyeli. Bu sayı adeta deryada bir katre gibi. Yani öyle abartıldığı kadar değil. Özü sözü bir olmayan ...
31 Ekim günkü gazetemiz manşetinde Bünyamin Çapgulaş ve M. Rıdvan Cebecioğlu'nun özel bir haberi vardı. "Saadet zinciri Kütahya'da hortladı" başlığıyla verilen haberde 'Çiftlik Bank' benzeri  bir oluşumun bu kez de Kütahya'da ortaya çıktığını, çok ...
18 Ekim günkü yazımda şehrimizi yeterince tanıtamadığımıza temas etmiş, bu yönde bir gayretimiz olmadığını vurgulamıştım. Her zaman olduğu gibi teşekkür edende oldu, tenkit edende. Birde itiraz geldi. Meğer gayreti olan biri varmış. Çarşıda karşılaştığım ...
Gayret, kimi zaman temenni, kimi zaman konuşmak veya susmak, kimi zaman da dört elle sarılmak; mücadele etmektir. Gayret gösterilmeyen yerde hizmet olmaz. İşte Kütahya olarak en büyük sıkıntımız bu. Yerel ...
Site içi arama
Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.