SON DAKİKA
gazetekirkuc
Takip Et!
29 Kasım 2018

AH BİZDE BİR UYANSAK

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
AH BİZDE BİR UYANSAK

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 29 Kasım 2018 7:13

 

Bazı konular vardır ki ona hiç dokunmak istemezsiniz. Bazılarını ise  teğet geçersiniz. Ama bazı mevzular var ki yazmadan edemezsiniz. Milletimizin ve ülkemizin yararına olduğuna inandığım bir konu daha zevk veriyor bana. İçinde ihracat olan yazıları daha bir iştiyakla yazıyorum.

Bundan önceki yazımda  doğal taş konusunu ele almış, bazı rakamlar vererek üretimde ve ihracatta başarılı bir grafik çizdiğimizi aktarmıştım. Bugünde seramik sektörüne kısaca değineceğim. Ancak bu yazıda Sayın Erkan Güral’ın “Silkelenip Harekete Geçtik” sözü ışığında bir şeyler söylemek istiyorum. Bu yazının başlığı  “Ah birde Kütahya silkelense” şeklindeydi. Yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için değiştirme durumunda kaldım.

Günümüzde Sağlıktan mutfağa, inşaattan makinaya, mekanikten elektroniğe, yerden uzaya çok geniş bir kullanım alanı olan seramik ürünlerinin üretiminde ve satışında büyük artışın olduğu belirtiliyor.

Ülkemizin ihracat ürünleri listesinde tekstilden sonra seramik sektörü geliyor. Son yıllarda ürün kalitesi, çeşitliliği, üretim ve ihracatında büyük gelişmelerin olduğunu duyuyoruz.

Türkiye’de AK Parti iktidarıyla başlayan sanayileşme ve yeniden yapılaşma hareketi başta inşaat sektörü olmak üzere birçok alanda büyümeyi de sağlıyor.

İhracata ciddi anlamda  önem veren iktidar, bu sektörlerin önündeki engelleri kaldırarak, daha çok ürün geliştirmek ve satmak için her türlü desteği veriyor, onlardan isteklerini esirgemiyor.

Ürün kalitesini ve çeşitliğini artırmak için her imkânı veriyor. Özellikle tamamen yerli ve milli imkânlarla üretim yapan taşı toprağı para çeviren seramik gibi reel sektörlere daha çok ilgi göstermesi gerekiyor. Onları engelleyecek oluşumlara müsaade etmemesi gerek.

Bunları fırsata dönüştürmek isteyen müteşebbisler, korkmadan yatımlarını yapıyor, istihdam imkânları sağlıyor ve dünyaya mal satıyorlar. Hem kendileri kazanıyor hem de ülkemize kazandırıyorlar.

İşte o yurtsever insanlardan biride Güral Ailesi. Kütahya’nın ilk porselen fabrikasını 1966 yılında  kuran Rahmetli Ali Güral’ın evlatları ve torunları. Bugün bölgenin en büyük ve en modern seramik, porselen ve cam ürünleri fabrikalarının sahipleridir onlar. Bütün fabrikaları da, yatırımları da bu şehirde. Bu fabrikalar çalıştırdıkları insan sayısıyla, üretimi ve satışıyla bu kente çok büyük bir oranda katma değer sağlıyorlar. Ekmek teknemiz olan bu kuruluşlar aynı zamanında  onur ve gurur kaynağımızdır. Bu yazıdan dolayı bazılarının bana ” vay yağcı vay ” diyeceklerini biliyorum. Vallahi hiç umurumda değil. Kuruluşun ve kurtuluşun şehri olan Kütahya’ya bir tuğla koyandan, bir çivi çakandan, bir kişiye iş- aş kapısı açandan Allah bin kere razı olsun. Yaradan sayılarını artırsın.

Çininin başkenti olan Kütahya Porselen, Seramik ve cam ürünleri sektörlerinde çok önemli bir konumda. Bu değerlere sahip olan Kütahya dünyanın pek çok ülkesine bu ürünleri  satarak ihracatta rekor kırıyor. Kütahya’nın adını duyuruyorlar.

Son aylarda döviz kurunda yaşanan dalgalanma bu sektörü de menfi yönde etkilemiş olabilir. O günlerde bazıları bu artışlardan yakınırken ülkemizin tanınmış iş insanı, bu şehrin evladı NG Kütahya Seramik patronu KÜTSO Meclis Başkanı Sayın Nafi Güral hep moral verdi ve sabrı tavsiye etti. Bazı şom ağızlılar gibi felaket tellallığı yapmadı.

Bugün aynı erdemli duruşu ve hassasiyeti NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erkan Güral gösteriyor.

21 Kasım günlü gazetemizde M. Rıdvan Cebecioğlu’nun “Silkelenip harekete geçtik” başlıklı  haberinde Sayın Erkan Güral üretim ve ihracatın önemine dikkat çekiyor.

Türk ekonomisinde yaşanan yavaşlama döneminin atlatılmaya başladığını söyleyen  NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu başkanı Sayın Erkan Güral, ” Bu dönem ihracat açısından bizim için silkinerek harekete geçme dönemi oldu. Şirket olarak bizde bunu yaptık. Tüm ekip arkadaşlarımızla birlikte ihracat için zaman ayırdık. Çalışmalarımızı yaptık ve meyvelerini görmeye başladık” bilgisini veriyor.

Özellikle yerli ve mili ürünlerin tercih edilmesinin önemini ve yararını vurgulayan NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı sayın Güral, ” İş dünyasının içinde artık Türkiye’de üretilen ne varsa onu tercih etmemiz lazım. Biz şirketlerimizde  ülkemizde ne varsa kesinlikle  onu tercih ediyoruz. Bu aslında hepimiz için milli bir ödev ve görevdir. Paramızın ülkede kalması, bizde olan bir şey için yurt dışına para göndermememiz için  hem vatandaşlarımızın hem de iş dünyasının duyarlı olmasını düşünüyorum” dedi.

Seramik’in ana yurdu olarak bilinen ülkelere seramik satmamızdan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Sayın Güral, ” Bizim şöyle bir gururuz var.  Seramiğin doğduğu topraklar olan Çin Halk Cumhuriyetine Türkiye’den seramik  ihracatı gerçekleştiren ilk ve tek marka Kütahya seramiktir. Bunu da teknolojik yatırımları ile ürettiğimiz katma değeri yüksek ürün gruplarıyla yapıyoruz. Standart ürün gruplarında bunu yapma şansınız yok.  Ama ne zaman farklı farklı ürünler ürettiniz işte o zaman dünyanın her yerinden talep geliyor. İtalya’ya, İspanya’ya seramik satışı yapıyoruz. Özellikle dünyanın öbür ucundaki o seramik topraklarına Kütahya’dan ihracat yapabilmek bizi fazlasıyla mutlu ediyor” diyen NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erkan Güral, ihracatın önemine bir keza daha değinerek şunları söylüyor ” Bu dönem ihracat açısından  bizim için silkinerek harekete geçme dönemi oldu”.

Yeni planlarının olduğunu da hatırlatan Sayın Güral, satışlar hakkında bilgi vererek Kütahya Seramik’in üretiminin yüzde 30’unun ihracat, yüzde 70’nin iç pazara satıldığını söyleyerek şu bilgileri veriyor. “İç pazara çok önem verdik ve çok yatırımlar yaptık.  266 mağazamız  var. Sektördeki ikinci markamız  90 civarında. Son iki senede iki tane fabrika yaparak  faaliyete geçirdik.  Son 5 senedeki büyümemiz yüzde 40’lara geldi.

Bizim tüm sanayi yatımlarımız Kütahya’da. Biz Kütahya’da doğduk büyüdük ve Kütahya’da çalışıyoruz. Yeni yatımlarımızda Kütahya’da olacak. Babam Nafi Güral Bey’in  çalışma sistemi bize öyle bir işlemiş ki, yatırım yapmadan duramıyoruz.  Seramik, Ambalaj, Makine ve turizm gruplarına baktığımızda 5 bin ekip arkadaşımız var. Daha da artırmak için yeni planlarımız var”. Sayın Güral,  çok daha güzel şeyler söylüyor, yer durumu nedeniyle ben epey özetleyerek verdim. Ah ne olur birileri de bu şehri silkelese de uyansak. ipin ucundan birazda biz tutsak, el ele, gönül birliğiyle bu güzel şehri hak ettiği yere taşısak. Bu güzel temenniyle bugünde yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sürç-i lisan ettiysek affola efendim. Sağlıcakla kalın bizimle kalın Değerli Gazete Kırküç Okurları.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İşte geldi, gidiyor! Daha dün; “Merhaba ey Şehr-i Ramazan merhaba” diyerek karşıladığımız mübarek Ramazan ayının yavaş yavaş sonuna yaklaşıyoruz. Rabbim hayırlısı ile bayrama da ulaştırsın inşallah… Eş, dost, akrabalar ile karşılıklı iftar davetlerini… Maniler ...
Geçtiğimiz hafta iftardaydık. Bizde, "Çağrıldığın yere erinme, çağrılmadığın yere görünme" diye veciz bir söz var. Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam çağırdı. Bizde "Davete icabet sünnettir" dedik ve erinmedik gittik. İyi ki de gitmişiz, çünkü ...
Anneler Günü... Yani bize ait olmayan ama kutladığımız bir gün. Tamamen ticari bir amaca dönüşen bazı özel günler gibi, bu günüde milyonlarca anneyi katleden katliamlarına, sömürülerine devam eden emperyalist bir ülke icat etmiş. Bu günlerde bir kaç renkli söz ederek döktükleri ...
Geçen akşam bir televizyon kanalında Türkiye'nin en büyük savunma sanayi fuarı olan IDEF 2019 uluslararası fuarının açılışını izledim. Fuar alanında sergilenen yerli ve milli savunma silah sistemlerini, hava, kara ve deniz araçlarını ...
Kavuşana müjdeler… Kavuşturana şükürler olsun… Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan-ı Şerif ayına ulaşmanın heyecanı ve coşkusu içerisindeyiz… İçimiz kıpır kıpır… “Merhaba ey şehr-i Ramazan merhaba Merhaba ey şehr-i Rahmet ...
Kütahya ilk olarak 1074 tarihinde; Türklere Anadolu’nun kapılarını açan Sultan Alparslan’ın Bizans’a karşı kazandığı 1071 Malazgirt Zaferinden üç yıl sonra, yani bugünden tam 945 yıl önce fethedilmiştir. 23 yıl Türk ...
Site içi arama
Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.