SON DAKİKA
gazetekirkuc
Takip Et!
1 Ağustos 2018

ALIN TERİNİN HİÇ BİR BAHANESİ OLAMAZ

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
ALIN TERİNİN HİÇ BİR BAHANESİ OLAMAZ

ManşetÖne Çıkan HaberlerYAZARLAR - 1 Ağustos 2018 6:54

Tartışma CHP Kütahya Milletvekili Sayın Ali Fazıl Kasap’ın TBMM’de yaptığı bir konuşmasıyla başladı. Gündem dışı söz alan Sayın Kasap, Domaniç’teki balık ölümlerini gündeme getirdikten sonra, “Kütahya’da çöp atık işinde çalışan Kütahya Belediyesi bünyesindeki işçilerimiz, yaklaşık 25 gündür maaşlarını alamamaktalar” dedi.

Sayın Kasap’ın bu konuşmasına tepki gösteren Belediye Başkanı Sayın Kamil Saraçoğlu, “CHP Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın TBMM’de, söz alarak’ Kütahya çöp atık toplama işinde çalışan Kütahya Belediyesi bünyesindeki işçilerimiz yaklaşık 25 gündür maaşlarını alamamaktalar’ şeklindeki ifadeleri gerçeği yansıtmıyor. Tamamen yalan ve bilgi eksikliğinden kaynaklanan bir durum olduğunu açıkça ifade ediyorum. Şirkette çalışan 367 işçinin özellikle Kütahya Belediyesi ile hiçbir bağının olmadığını, bugüne kadar ücretlerini söz konusu şirketten aldıklarını, bundan sonrada aynı şekilde almaya devam edeceğinin bilinmesini istiyorum. Çok değerli bu milletvekilimizi ben buradan esefle kınıyorum. Bu açıklamasını geri almasını basın aracılığıyla söylemek istiyorum.”

Sayın milletvekili açıklamasını geri alır mı ben onu bilemem, ama öğrendiğim bir şey var.

Az sonra onu siz değerli okurlarımla paylaşacağım.

Zira Kütahya geçtiğimiz hafta bu konuyu tartıştı. Gazetemizi takip edenler tartışma konusunu bilir. Ama ben yine de kısaca bir hatırlatayım. Mesele zamanında ödenmeyen temizlik işçilerinin maaşları. Ben konunun uzmanı değilim, o sebeple malumatfuruş edasıyla ahkâm kesmek istemiyorum. Ancak yaptığım araştırmada şunları öğrendim.

Dedim ya sistem nasıl çalışır, anlaşma nasıl yapılmış bu konuda bilgi sahibi değildim. “Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp” atasözünden cesaret alarak bende bir bilene sordum. Aldığım cevabı ve Sayın Belediye Başkanı’nın konuyla ilgili açıklamasını sizinle paylaşıyor, yorumu da siz değerli okuyucularıma bırakıyorum.

Daha fazla uzatmadan aldığım bilgileri size hülasa edeyim…

“Üst işveren her zaman alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin verilmeyen yasal haklarından kanunen sorumludur. Yaptığımız araştırmaya göre bu işçiler o kadar sahipsizler ki Haziran ayı aylıklarını Temmuz’un 24’ünde ancak alabildiler. Kıyıda köşede Üç-Beş kuruşu olmayan asgari ücretli bu işçilerin ne çektiğini anlatmaya gerek yok. Bu işçiler görevini yapmış, bizim pisliklerinizi temizlenmişler. Hakları olan ve helalinden kazandıkları aylıkları zamanda ödenmemiş. Sebep KÜKAB’ la, katı atık şirketinin anlaşmazlığı ve Kütahya Belediyesinin işçi haklarını ödemeyen şirketin hak edişini zamanında ödememesi.”

Belediye Başkanı Sayın Saraçoğlu “İşçi kardeşlerimizin hak ve hukuklarını korumak  bizim görevimizdir. İşçilerin maaş ve özlük haklarının korunması için şirketi uyardıklarını ancak sözleşmeden dolayı bu yönde yaptırım uygulayamadıklarını söyledi. Biz Belediye ve KÜKAB olarak onların mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz. Ancak, söz konusu şirketle imzalanan imtiyaz sözleşmesine işçi haklarını koruyan bir madde konulmamış. Biz göreve geldikten sonra şirketten işçi haklarının korunmasına yönelik yazı almaya çalıştık. Maalesef şirket bize bu yazıyı vermedi.”

Evet değerli okurlarım, Sayın Başkan’ın İHA muhabiri arkadaşımıza yapmış olduğu  bu açıklama epey uzun, ben özetleyerek verdim. Merak eden gazetemizi temin edip okuyabilir.

Bu kadar laftan sonra elbet benimde bir çift sözüm olacak… Başlıkta belirttiğim gibi alın terinin hiç bir bahanesi olamaz. Tüm emekçilerin olduğu gibi, hele hele temizlik işinde çalışan o eli öpülesi insanların hakları ertelenemez, engellenemez. Gasp edilemez.

Bakın Peygamber efendimiz ne buyuruyor. İşçi haklarına çok büyük önem veren kâinatın efendisi, ebedi rehberimiz, ümmeti olmakla şeref duyduğumuz sevgili peygamberimiz, işçilerin ücretinin zamanında ödenmesini emretmekte ve işçiyi çalıştırıp ta ücretlerini ödemeyenlerin hasmı olduğunu beyan buyurmaktadır.

Bu mevzuyla alakalı hadisi şeriflere bakınca hemen şunları görüyoruz: Ebu Hüreyre (R.A.) Nebinin (S.A.V.) şöyle buyurduğunu rivayet etti: “Allah Teala buyurur ki: Üç kimse vardır ki, kıyamet günü ben onların hasmıyım. Ben kimin hasmı olursam, onu helak ederim. O Üç kimse şunlardır… 1. Bana karşı söz verip sonra vaadinden dönen… 2. Hür bir kimseyi ( köle gibi) satarak parasını yiyen… 3. Bir işçi çalıştırarak ondan istifade edipte ücretini vermeyen kimsedir… İbn Ömer (R.A.) Resulullah’ın: İşçinin ücretini alın teri kurumadan ödeyiniz.” Buyurduğunu rivayet ediyor. Evet bu kadar güzel, bu kadar açık mübarek sözlerden sonra daha ne söylene bilinir ki… Eyvah yazı yine uzun oldu, bizim yakışıklı yazı işleri müdürü aşına pek dikkat etmez ama, işine  çok titizdir. Ölçer biçer yazının karakterine bakar sütuna sığmazsa hiç emeğimize acımaz keser yazıyı oraya oturtur. Ölçme işi onu dede mesleği, soyadı bile onu çağrıştırıyor. ÇAPGULAŞ. Doğrusu ben bu soy ismi çok merak ettim, araştıracağım ve müdürüm müsaade ederse onu da yazarım inşallah. Sağlıcakla kalın bizimle kalın değerli Gazete Kırküç okurları.

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Yeni bir eğitim ve öğretim yılı başlıyor. Milli eğitim uygulamalarından herkes şikayetçi. Gerçekten de durum vahim. Sürekli sistem değişiklikleri, sürekli yeni arayışlar veliyi, öğrenciyi ve öğretmenleri nasıl hareket edeceğini bilemez ...
Bilim ve teknoloji ilerledikçe bildiklerimizi yeniden ve yeni yöntemlerle test ettik ve sonuçlar her seferinde değişti. İleri teknoloji incelemeleri Güneşin tanınmasında da kullanıldı. Bu yeni tespitler ise dünyada birçok alanda,  ...
Geçtiğimiz hafta bazı basın-yayın organlarında, sosyal medyada Kütahya ile alakalı değişik haberler vardı. Sayın Vali'nin "VİP araç israfı", "Belediye Başkanının mobilya ihalesi" ve Emet Kaymakamı'nın Cevizdere Şehitliği anıtındaki "Erik Dalı krizi" haberleri gibi. ...
“Erik dalı gevrektir, Erik dalı gevrektir/ Amanın basmaya gelmez/ Haydi basmaya gelmez/ El gızı naziktir, el gızı naziktir/ Amanın küsmeye gelmez, amanın küsmeye gelmez” Bir bölümünü  siz değerli okurlarımla paylaştığım bu oynak türkü Burdur ...
"Bir şeyi sık terennüm etmeniz onu temenni etmenizdir buda bir nevi duadır. Her  daim hüsn-i zan içinde olunuz ki istikbaliniz de güzel ve pak olsun" derdi rahmetli bir büyüğüm. Gençliğimde başımda kavak yelleri astığı dönemde  bu söze bir anlam ...
  İnsanoğlunun fıtratın çok anlamsız bir huy var. Makama oturmadan melek olan insanlar nedense makamın verdiği güçle kendilerinden geçiyorlar. Değişiyorlar. Erkek olurlarım daha iyi bilir askerde bile sivilde üç koyunu güdemeyecek ...
Site içi arama
Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
booked.net

AD Tasarım Mustafa Gökdere Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.