arkeoloji

ARKEOLOJİ VE MADEN MÜZESİ’NİN TEMELİ ATILACAK

Çağdaş müze anlayışına uygun olarak inşa edilmesi planlanan Kütahya’daki Arkeoloji ve Maden Müzesi binasının yakın zamanda temeli atılacak.

Kütahya’daki mevcut arkeoloji müzesi binasının medrese yapısı olması, büyüme imkanının olmaması, depo ve sergileme alanları açısından yetersiz hale gelmesi ve TKİ Genel Müdürlüğü’nün finanse ettiği Seyitömer kazılarından sürekli eser gelmesi nedeniyle çağdaş müzecilik anlayışına uygun yeni bir müze binası yapılması kararlaştırılmıştı. Kütahya merkezdeki İnköy Mahallesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsisi yapılan Kütahya Arkeoloji ve Maden Müzesi’nde çalışmalar devam ediyor.

İHALE BEDELİ

45 MİLYON LİRA

Bakanlık, Kütahya Valiliği ve TKİ Genel Müdürlüğü arasında protokolü imzalanan “Kütahya Arkeoloji ve Maden Müzesi Yapımı Teşhir Tanzimi ve Çevre Düzenleme” işinin ihalesi 45 milyon 371 bin liraya yapıldı. Toplam 14 bin metrekare kapalı alan, 5 bin metrekare kapalı sergi alanı ve bin 650 metrekare depo alanına sahip olacak müzede; kafeterya, fuaye, konferans salonu, çocuk eğitim atölyesi, multivizyon mekanı, müze mağazası, kütüphane, idari birimler, atölyeler ve laboratuvar bulunacak.
Yer teslimi yapılmasının ardından çalışmalara başlanan alanda temel atma seviyesine gelindi. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un yakından ilgilendiği projenin temeli yakın zamanda düzenlenecek törenle atılacak.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *