DSC_0687

BABAYİĞİTLE İLK GÖRÜŞME

Türkiye ve Kütahya gündemini bir süredir meşgul eden ve üretim yeri konusunda birçok ilin seferber olduğu yerli otomobil ile ilgili Kütahya önemli bir atak yaptı. Yerli otomobili üretecek beş babayiğit arasında yer alan Anadolu Grup Onursal Başkanı Kamil Yazıcı ile bugün İstanbul’da görüşeceklerini söyleyen AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, Kütahya’nın avantajlarını masaya yatıracaklarını ifade etti.

Türkiye ve Kütahya gündemini değerlendirme amacıyla AK Parti Kütahya İl Teşkilatı tarafından bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya AK Parti Kütahya Milletvekilleri Vural Kavuncu, Şükrü Nazlı, İshak Gazel, Ahmet Tan, AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve AK Parti Kütahya Merkez İlçe Başkanı Mehmet Eşsiz katıldı. Yerli otomobilin Kütahya’da üretilmesi konusunda ilk görüşme için bugün İstanbul’a gideceklerini söyleyen AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral ve İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz ile birlikte, Anadolu Grup Onursal Başkanı Kamil Yazıcı’ya Kütahya’nın avantajlarını anlatacaklarını açıkladı.

‘ÜRETİM YERİ 1 YIL SONRA

BELİRLENMİŞ OLACAK’

Birçok Anadolu şehrinde olduğu gibi Kütahya’da da yerli otomobil ile ilgili beklentilerin ve sivil inisiyatifin çalışmalarının ortaya çıktığını ifade eden AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, bu çalışmaların kendilerini mutlu ettiğini söyleyerek, “Yerli otomobil hükümetimizin ve Cumhurbaşkanımızın desteğini almış büyük bir proje. Bununla alakalı hem hükümet, hem de bu işi yapacak beş babayiğit nezdinde çalışmalarımız devam ediyor. BMC, Anadolu Grubu, Kıraça Holding, Türkcell ve Zorlu Holdingin oluşturduğu konsorsiyum. Her biri yerli otomobilin bir parçasını yaparak sürece katma değer sağlamayacak. Hepsinin ortak olduğu bir şirket tesisi edilecek. Bunun süresi bu yıl sonu. Daha sonra prototip çalışmaları mevcut tesislerde ilerleyecek. Yaklaşık bir yıl sonra ise, yerli otomobilin üretileceği merkez belirlenecek” dedi.

‘KÜTAHYA’NIN AVANTAJLARI

MASAYA YATIRILACAK’

Kütahya’nın bürokrasi, siyaset, halk ve sivil inisiyatifiyle buna hazır olduğunu vurgulayan Çetinbaş, “Kütahya üzerine düşen fedakarlığı yapmaya gayretlidir. Bu kapsamda bugün, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral’ın randevu ayarlamasıyla, ben, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu ve İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz’dan oluşan heyetle Anadolu Grubun Onursal Başkanı Kamil Yazıcı ile İstanbul’da, Kütahya’da yerli otomobilin üretilmesinin avantajları ve onlara sağlayacağımız destekler konusunda bir görüşmemiz olacak. Sonuçlarını hep birlikte paylaşacağız. Milletvekillerimiz bugün Meclis Başkanı seçimi olduğu ve izinleri iptal olduğu için bize eşlik edemeyecekler. İnşallah hayırlı sonuçlara vesile olur” diye konuştu.

‘ÇEVRE İLLERDE OLMAYAN

ÖZELLİKLERE SAHİBİZ’

Kütahya’ya yapılan yatırımlar hakkında bilgiler veren AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, “Kütahya’da bugünün sorunlarını çözmeye çalışırken, bir yandan da gelecekte yapılması gereken yatırımlar için planlamalarda yapıyoruz. Bugün yaptığımız bazı çalışmalar belki de, gelecekte yeni imza kampanyalarına dönüşecektir. Bugün yerli otomobil için imza kampanyası düzenleniyorsa, doğalgaz, elektrik, ulaşım, organize sanayi bölgelerindeki altyapı yatırımlarının yapılması sayesindedir. Otomotiv yan sanayisinde Kütahya zaten önemli bir merkez konumuna gelmiştir. Şuanda 8 kurumsal firmanın 13 fabrikasında 5 bin kişi çalışıyor. Buradan aldığımız enerji ile Zafer OSB için iki yıldır önemli mesai harcıyoruz. Yeni ve cazip bir OSB ortaya koyuyoruz.  Kütahya, Zafer OSB’nin üzerinde durmalı ve çok büyük önem vermelidir. Çünkü OSB’miz çevre illerde olmayan özelliklere sahip. Kütahya, fizibilite çalışmalarında ortaya konulan değerler ile alnımızın akıyla babayiğitlerin yanına gidecek” diye konuştu.

‘ÇALIŞMALARIMIZA ÇOK

ÖNCEDEN BAŞLAMIŞTIK’

Herkesin Kütahya ve Kütahya’da yaşayan insanlar adına çok önemli görev ve sorumlulukları olduğunu hatırlatan AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, “İnsanımızın daha refah ve huzur içerisinde yaşaması için, Kütahya’nın ülkemizin imkan ve kaynaklarından en iyi şekilde yararlanıp kendisini geleceğe hazırlaması gerekmektedir. Kütahya 2002 yılında bir sanayi şehri değildi. Bugün sanayi konusunda gelinen nokta ve nelere talip olduğumuzu herkes görüyor. 2002’den buyana Kalkınma Bakanlığı resmi verilerine göre Kütahya, nüfus başına düşen kamu yatırımları baz alındığında bölgede Afyon ile birlikte en fazla yatırım alan iki iliz. Eskişehir ve Uşak bizden daha az yatırım almış durumda. Manisa’dan yaklaşık yüzde 50 daha fazla kamu yatımı almışız. En üst düzeyde kamu yatırımı alan illerden biriyiz. Eksikliğimiz ise özel teşebbüs yatırımlarıdır. Kütahya olarak, yerli otomobile talibiz. Bu yatırım bir özel teşebbüs yatırımıdır. Bu yatırımın nerede yapılacağı kararı hükümet ve siyasetçiler tarafından talimat verilerek gerçekleştirilecek bir olay değildir. Özel girişimcilerin tamamen kendileri için hazırlanan fizibiliteye göre kendilerinin karar vereceği bir konudur. Gerekli tedarik, hammadde, pazar, nakliye, maliyet, insan kaynakları ve diğer kolaylıklara göre birçok alanda değerlendirilecek. Yapılması gereken yatırımcıların neden Kütahya’yı tercih etmesi gerektiğinin ortaya konulmasıdır. Bunun için nitelikli, gerekçeli ve etkin bir talep gerekiyor. Çalışmalarımızı birkaç yıl önceden başlattık. Zafer Kalkınma Ajansının uzmanlığında, ‘TR33 Bölgesi Yerli Otomobil Fabrikası Fizibilite Çalışması’ adı altında bir kitapçık ve rapor yayınladık. Bu rapor, Zafer OSB’nin ve bölgenin avantajlarını çok geniş şekilde ortaya koyuyor” dedi.

‘EN AVANTAJLI

İL KÜTAHYA’DIR’

Kütahya halkı ve siyasi irade olarak yerli otomotiv konusunda Kütahya’da kurulmasıyla ilgili talebin her platformda ifade ettiklerini belirten AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, “Yerli otomobille ilgili çalışmalar hükümet nezdinde başladığında, biz zaten Kütahya ile ilgili fizibilite çalışmamızı hazırlatmıştık. Yerli otomobile talip olan şuan 20 kadar il var. Bunların arasında herhâlde en avantajlı olan il Kütahya’dır. Bu yatırım kamu yatırımı değil. Özel sektör yatırımı olduğu için avantajlar ve dezavantajlar ortaya konulacak. Biz avantajlarımızın çok önemli olduğunu söylüyoruz. Bu anlamda da yatırımın Kütahya’ya gelmesi ile ilgili yatırımcı firmalardan gerekli randevuları alarak talebimizi ileteceğiz. Kütahya’da oluşan toplum duyarlılığını da çok olumlu karşılıyorum. Bu duyarlılığın bizim çalışmalarımızla birleşmesi sonucu bir enerji ve sinerji ortaya koyacağına inanıyorum. Amacımız Kütahya’nın bu bölgede ulaşım, sanayi, tarım ve turizmde bir merkez konumuna gelmesidir. Bu yönde gerekli çalışmalarımızı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KENDİMİZİ ŞANSLI

HİSSEDİYORUZ’

Hızlı tren ve Zafer OSB’nin bir an önce hayata geçmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını belirten AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan ise, “Bundan bir buçuk yıl önce fizibilite raporuyla başladık. Bu işin ilk emareleri görüldüğünde, Kütahya’nın önceliklerini değerlendirip bu fizibilite raporunu yaptırdık. Şimdi bu fizibilite raporumuz değerlendirilecek. Özel sektör mantığıyla hareket eden bu konsorsiyum da, Kütahya’nın avantajlarını görecektir. Avantajımız havaalanı, hızlı tren ve ulaşım ağlarına yakınlığı ile Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinde beşinci organize sanayi bölgesi olan tek il olma özelliği taşımasıdır. Vergi mevzuatına göre, bir takım teşviklerin uygulandığı en avantajlı il Kütahya. Bunu raporlarımızda ifade ettik ve mutlaka değerlendirilecektir. Biz kendimizi bu anlamda şanslı hissediyoruz. Bu konunun peşinden Kütahya olarak koşturmaya devam edeceğiz” diye konuştu. M.RIDVAN CEBECİOĞLU

 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *